Kolagen kojarzy nam się głównie z walką ze zmarszczkami. Jednak posiada on o wiele więcej zalet i jest szczególnie ważny w okresie jesienno-zimowym. Jak suplementować kolagen, żeby przyniósł oczekiwane rezultaty?
Dlaczego warto stosować suplementy z kolagenem?
Poza poprawą elastyczności skóry, wzmacnia i odbudowuje on nasze włosy i paznokcie. Wzmacnia stawy, przez co stają się one bardziej odporne na urazy. Zawarta w nim arginina zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych i sprawia, że są bardziej wytrzymałe. Nasz organizm potrafi sam syntetyzować kolagen, niestety z wiekiem jego ilości są niewystarczające. Po 25 roku życia nasze zapotrzebowanie jest większe niż możliwości wytworzenia go. Dlatego warto pomyśleć o suplementach z kolagenem w formie kolagenu w tabletkach lub do picia.
Jak długo używać kolagenu w tabletkach?
Żeby suplementacja kolagenu przyniosła widoczne efekty musi być stosowana regularnie. Organizm musi uzupełnić niedoboru kolagenu, dlatego pierwsze rezultaty dostrzeżemy już po około 3 miesiącach. Optymalny czas suplementacji, który odpowiednio nasyci nasz organizm to 6 miesięcy. Można również stosować tabletki z kolagenem długotrwało, odpowiednio dostosowując dawkę.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kolagenu?
Przy wyborze suplementu z kolagenem warto zwrócić uwagę na trzy aspekty: ilość kolagenu, rodzaj kolagenu oraz substancje dodatkowe. Oczywiście im więcej kolagenu w produkcie tym lepiej, jednak zależy jaki to jest kolagen. Po pierwsze liofilizat kolagenu będzie lepszy od hydrolizatu. Są to odmienne metody pozyskiwania kolagenu. W procesie liofilizacji delikatna struktura kolagenu pozostaje nienaruszona, a tym samym zachowuje swoje właściwości. Dlatego kolagen z mniejszą ilością kolagenu w postaci liofilizatu będzie lepszy od większej ilości hydrolizatu.
Kolejnym aspektem jest pochodzenie. Najczęściej wyróżniamy kolagen rybi lub wieprzowy/wołowy. Uważa się, że kolagen rybi jest lepszy, ponieważ jest mniej zanieczyszczony i bardziej zbliżony do naszego kolagenu.
Ważne są również substancje dodatkowe. Do prawidłowej syntezy kolagenu w naszym organizmie potrzebna jest witamina C. Dlatego dobrze jeśli suplement ma ją w składzie. Dodatkowe substancje takie jak witamina A, E czy biotyna to kolejna zaleta produktu.
Przegląd popularnych kolagenów w tabletkach i do picia
Jednym z tańszych produktów jest Laboteq Skin. Jedno opakowanie zawiera 30 tabletek, dlatego starcza na miesięczną suplementację. Zawiera tylko 100 mg kolagenu wołowego lub wieprzowego w formie hydrolizatu. W składzie możemy znaleźć dużo substancji dodatkowych, takich jak witamina C, E, B, a także kwas hialuronowy. Niestety ich zawartość jest niewielka.
Drugim typem produktów są kolageny do picia. Występują zazwyczaj w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie lub gotowego napoju do wypicia. Ranking kolagenu do picia porównuje najpopularniejsze z nich. Jedną z propozycji jest Kolagen Pro + Biotyna. Jest on droższy od poprzedniej propozycji, ale posiada lepszy skład. Przede wszystkim zawiera kolagen rybi w postaci hydrolizatu. Dzienna dawka to aż 5000 mg. Poza tym w składzie możemy znaleźć też 500 mg witaminy C, czy biotynę.
Podobnym produktem jest też kolagen do picia BeautyMe. Podobne jak Kolagen Pro, występuję on w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie, a kolagen występuje w postaci hydrolizatu kolagenu rybiego (3360mg w dziennej dawce). Dodatkowo w składzie znajdziemy witaminę C – 80 mg. Tym razem kolagen zapakowany jest w buteleczkę.
Artykuł partnera
Czy stosując kolagen długotrwało, nasz organizm przestanie działać prawidłowo? Dostarczając mu w formie kolagenu odpowiednich składników potrzebnych nam jak i te które składniki które nasz organizm sam produkuje? Czy po przestaniu suplementowaniu się kolagenem nasze kości jak i skóra nie będzie słabsza? przez jakiś czas?
hej antyszczepionkowcy! jedzcie suplementy! Wzmacniajcie waszą nieziemską odporność@
Suplementy super ale szczepionki be!
Suplementy nie nabijają kasy BigPharma! tylko szczepionki..
hahahaha
kolagen do picia porzeczkowy od bioalgi ma super skład i działanie. Akurat tej pozycji zabrakło mi w rankingu 🙂