Reklama

Czym krótkoterminowe OC różni się od polisy na cały rok?

Każdy zarejestrowany samochód musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Zasadniczo polisę wykupuje się na cały rok, jednak ubezpieczyciele proponują także OC krótkoterminowe. Poznaj podobieństwa i różnice obu wariantów ubezpieczenia i sprawdź, w jakich przypadkach można je wykupić.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel zarejestrowanego pojazdu jest zobligowany do wykupienia polisy OC. Jej celem jest zapewnienie ochrony finansowej w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych spowodowanych przez sprawcę zdarzenia. Z uwagi na swoje zastosowanie, wysokość rocznej składki stanowi spory wydatek. Dlatego wiele osób rozważa opcję OC krótkoterminowego.

OC: standardowe i krótkoterminowe – najważniejsze różnice

Między standardowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, a OC krótkoterminowym można wskazać kilka różnic.

Czas trwania umowy

W przypadku OC krótkoterminowego umowa podpisywana jest na czas nie krótszy niż 30 dni. Natomiast standardowa polisa jest ważna przez 12 miesięcy.

Przedmiot umowy

Standardowe ubezpieczenie komunikacyjne obejmuje właściwie wszystkie pojazdy, które są zarejestrowane – niezależnie od tego czy są wykorzystywane na co dzień czy stoją na parkingu.

OC krótkoterminowe można wykupić tylko w kilku konkretnych przypadkach. Przedmiotem umowy mogą być wyłącznie:

·         samochody zarejestrowane czasowo, np. na czas przejazdu auta z miejsca zakupu do Polski, wywożone za granicę, na czas przejazdu do stacji kontroli – w celu naprawy lub przeglądu

·         auta sprowadzane z zagranicy – przede wszystkim z krajów nienależących do Unii Europejskiej

·         pojazdy wystawiane na sprzedaż w komisach

·         samochody historyczne – takie, których wiek przekracza 40 lat lub 25 lat (o ile zostały uznane za unikatowe)

·         samochody do jazd testowych – pod warunkiem spełnienia określonych wymogów.

Ponadto krótkoterminowe OC może dotyczyć pojazdów wolnobieżnych, np. maszyn leśnych, budowlanych i rolniczych –z wyłączeniem ciągników rolniczych.

To zagadnienie szerzej opisuje artykuł dostępny pod adresem https://rankomat.pl/samochód/krotkoterminowe-ubezpieczenie-oc. Zapoznaj się z informacjami, aby upewnić się, kiedy i na jakich zasadach możesz skorzystać z polisy krótkoterminowej. To ważne – dzięki temu nie popełnisz błędu i nie pozbawisz się ochrony ubezpieczeniowej.

OC: standardowe i krótkoterminowe – podobieństwa

Mimo kilku różnic, oba typy ubezpieczenia mają także cechy wspólne. Najważniejszą jest zakres ochrony – w ramach polisy można liczyć na przejęcie odpowiedzialności finansowej przez ubezpieczyciela, który podejmuje się likwidacji szkody w przypadku osób pokrzywdzonych. Dzięki temu zabezpieczasz się przed finansowymi skutkami kolizji czy poważniejszego wypadku.

Podobny jest także sposób szacowania wysokości składki. W obu przypadkach jest ona wyliczana indywidualnie – w zależności od konkretnego kierowcy. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę ryzyko ubezpieczeniowe oraz może uwzględnić dodatkowe kryteria.

Jak wybrać korzystne ubezpieczenie OC samochodu?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj polisy się zdecydujesz, wybór konkretnej oferty nie powinien być dziełem przypadku. Należy przemyśleć wszystkie aspekty, aby wybrane ubezpieczenie faktycznie było korzystne – głównie z finansowego punktu widzenia.

Jeżeli chcesz poczynić oszczędności rzędu dochodzące nawet do 50%, skorzystaj z kalkulatora oc i ac na rankomat.pl. Jest to darmowe narzędzie, za pomocą którego szybko i wygodnie oszacujesz wysokość składki – bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy tylko wypełnić formularz, aby w ciągu kilkunastu sekund otrzymać informację zwrotną na temat wysokości składek w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Pamiętaj! W przypadku ubezpieczenia OC zakres ochrony i sumy gwarancyjne są regulowane przepisami. Nie zależą zatem od polityki wewnętrznej konkretnego ubezpieczyciela. Możesz więc śmiało wybrać najtańsze OC, a będziesz mieć zapewnioną pełną ochronę – dokładnie taką samą, jaką gwarantuje ubezpieczyciel proponujący najdroższe ubezpieczenie.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*