Reklama

PKP PLK wezmą udział w stworzeniu kolei metropolitalnej

Łukasz Kądziołka
Metropolia robi kolejny mały krok w kierunku kolei metropolitalnej. Władze GZM podpisały dokument, który otwiera drogę do współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi. Wiadomo też, że metropolia wyłoży pieniądze na budowę nowych torów.

Kolej metropolitalna ma wykorzystać potencjał istniejących linii, ale również rozwinąć sieć w aglomeracji. Powstały  już koncepcje, na których mogłaby opierać się w przyszłości kolej metropolitalna.
Teraz współpracę z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią zadeklarowała spółka PKP PLK. Zarząd Polskich Linii Kolejowych podpisał z GZM list intencyjny. Współpraca ma się przełożyć na stworzenie studium wykonalności metropolitalnej kolei. – List intencyjny wymienia wszystkie inwestycje, które są realizowane lub planowane do realizacji na naszym terenie. Przede wszystkim określa, że oś główna Kolei Metropolitalnej jest zasadna i PKP PLK w pełni popiera nasze działania – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM. Studium będzie zawierało kilka inwestycji. Chodzi o odcinki: Pyskowice-Gliwice-Chorzów Batory-Katowice-Mysłowice, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice- Katowice-Tychy, Chorzów Batory-Bytom-Tarnowskie Góry, Katowice Ligota-Mikołów-Łaziska Górne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Metropolitalny sen o kolei. Powstały koncepcje transportu szynowego

List podpisany przez obie strony dotyczy rozwoju linii w aglomeracji według pierwszego wariantu. Przypomnijmy, że zakłada on budowę nowych torów, po których poruszałyby się wyłącznie pociągi metropolii. Nowe linie miałyby łączyć Gliwice z Dąbrową Górniczą oraz Nowy Bieruń z Tarnowskimi Górami. Łącznie daje to 220 km pojedynczego toru. Poza tym musiałoby powstać 26 przystanków. Najwięcej w Katowicach, bo aż dziewięć (m.in. Politechnika Śląska i os. Witosa). Jak oszacowali autorzy koncepcji, do obsługi takiej sieci konieczne byłoby kupienie 33 nowych pociągów. Koszt realizacji miałby wynieść 8,6 mld zł.

Poza tym GZM zadeklarowała współfinansowanie przyszłych inwestycji zarówno w zakresie opracowania dokumentacji projektowych, jak i realizacji robót budowlanych. Podczas Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, 18 czerwca, do wieloletniej prognozy finansowej został wpisany punkt o przekazaniu 26 mln zł Dąbrowie Górniczej. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektu przebudowy infrastruktury kolejowej i drogowej w rejonie stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Gołonóg w latach 2020-2021.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*