Wystawa Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana opowiada, przy pomocy porcelany i wypowiedzi byłych pracowników fabryki, o Zakładach Porcelany „Bogucice” w Katowicach.
Przedsiębiorstwo mieściło się na terenie byłej Fabryki Porcelany „Giesche” i prosperowało od 1950 do 1993 roku. Bohaterami ekspozycji są ludzie tworzący zespół fabryki porcelany, nazwaną w latach 50. XX wieku Zakładami Porcelany „Bogucice”. Pomysł na wystawę zrodził się przeszło dekadę temu z chęci pokazania światu piękna bogucickiej porcelany – Przez te 10 lat budując pomysł odbywały się przede wszystkim spotkania z tymi, którzy o tej porcelanie mogli opowiedzieć i o tym jak w tej fabryce się pracowało – opowiada Bogdan Kosak, jeden z kuratorów wystawy. Na wernisażu pojawili się goście specjalni, czyli wspomniane osoby związane z fabryką, które zgodziły się współtworzyć wystawę.
Mottem wystawy jest hasło „Piękne przedmioty są efektem pracy całego zespołu”. Składa się ona z dwóch części. Jedna z nich obejmuje wypowiedzi i wspomnienia pracownic i pracowników zakładu, a także archiwalne zdjęcia. Drugim elementem ekspozycji są porcelanowe przedmioty, którym pracownicy poświęcili część swojego życia. Eksponaty ułożone zostały na długim stole, który tworzy atmosferę wspólnotowości i gościnności. Uczestnicy wystawy zbierając się wokół dzieł mogą na chwilę poczuć się częścią zespołu. Przyglądając się starannie wykonanej porcelanie można dostrzec wkład i zaangażowanie ludzi, które jeszcze bardziej zyskują na wartości w dobie masowej produkcji.
Na wystawie znalazły się obiekty ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Historii Katowic w Katowicach, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz obiekty z kolekcji prywatnych. Ekspozycja pokazuje przekrojowo asortyment produkowany na przestrzeni ponad czterdziestu lat. W prezentowanych obiektach widać zmieniającą się modę i indywidualne podejście projektantów. Na wystawie znajdują są serwisy stołowe, garnitury do mokki, kawy białej i herbaty, cały przekrój wazonów oraz galanterii, a także figurki.
Wystawa znajduje się w budynku Spichlerz. Odwiedzać można ją od 6.09.2024 do 12.01.2025.