W kategorii najlepszych z wyraźną przewagą zwyciężył Witold Trólka, na którego swoje głosy oddało aż 18 spośród 21 dziennikarzy. Trólka dostał też najwięcej nominacji (8). Tyle samo razy nominowany był Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Katowickiego Holdingu Węglowego. Nie może więc dziwić, że i w głosowaniu mógł liczyć na przychylność dziennikarzy (101 pkt.). Na trzeci stopień podium wskoczył Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego, który zdobył 92 pkt., przy sześciu nominacjach.
Uzasadnienia przy nazwiskach rzeczników są opiniami dziennikarzy biorących udział w nominowaniu i głosowaniu.
Ranking najlepszych rzeczników prasowych 2015 roku w woj. śląskim
1.Witold Trólka, pracownik biura prasowego UMWŚ – 125 pkt.
Trzyma na swoich barkach biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Nie rzuca się w oczy, to człowiek od czarnej roboty. Przetrwał już tylu marszałków, że do kolejnych szefów podchodzi bez emocji. A przynajmniej ich nie okazuje. Można się z nim kontaktować przez maila, telefon i Facebooka. Poza tym robi dobre zdjęcia, również na potrzeby mediów. Zawsze ma czas dla dziennikarzy. Zaangażowany w swoją pracę i szanujący pracę innych.
Może nie jest mistrzem występów przed kamerą, ale za to nieoceniony w procesie zdobywania informacji. Nie tylko od godz. 8 do 16 od poniedziałku do piątku.
2. Wojciech Jaros, rzecznik prasowy KHW S.A. – 101 pkt.
Żaden rzecznik nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji, w jakiej on znalazł się przy okazji wypadku w kopalni „Wujek-Ruch Śląsk”. Kiedy przez kilka tygodni ratownicy próbowali dotrzeć do zasypanych pod ziemią górników, niemal codziennie musiał stawiać czoła dziesiątkom, często powtarzających się pytań. Stawał przed kamerą albo „wystawiał” ludzi z KHW. Słał na bieżąco komunikaty, również w nocy.
Prawdziwa kopalnia wiedzy na temat górnictwa. Potrafi wytłumaczyć absolutnie wszystko. Jeśli dziennikarz dalej nie rozumiał, brał kartkę i rysował o co chodzi. Pomimo trudnych górniczych tematów, nigdy nie uciekał od odpowiedzi. Bardzo dużo potrafił powiedzieć poza kamerą.
Świetnie spisał się także przy materiale na prima aprilis. To dowód na to, że czasem można spuścić z tonu i puścić oko – do dziennikarza i do widza.
Zawsze pod telefonem. Jeśli nie może odebrać, oddzwoni. Kompetentny, dyspozycyjny, z dużym doświadczeniem, znający realia pracy dziennikarskiej. Sprawia wrażenie jakby jego misją było szerzenie wśród odbiorców wiedzy na temat górnictwa.
3. Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego – 92 pkt.
Pomocny nawet w sytuacjach awaryjnych, kiedy coś trzeba załatwić “na wczoraj”. Zawsze dobrze przygotowany i dyspozycyjny. Odbiera telefony, a jeśli nie może, to oddzwania. Jeśli sam nie może się wypowiedzieć w jakimś temacie, zawsze kieruje do osób, które to zrobią. Już na kilka dni przed jakimś wydarzeniem przygotowuje listę ekspertów, do których warto dzwonić.
4. Piotr Adamczyk, dział promocji i marketingu Katowice Airport – 84 pkt.
Kompetentny, rzetelny, uchwytny o każdej porze. Nawet w sobotę potrafił przyjechać specjalnie na lotnisko, tylko po to, żeby się nagrać i pokazać pewną aplikację. To typ rzecznika, który pasjonuje się tym co robi. Kontakt przez telefon, maila i Facebooka. Jeśli jakiejś informacji nie może podać, szczerze o tym mówi. Pomocny przy pisaniu tekstów. Doskonale wie, jak ważne obecnie są zdjęcia oraz wideo, które można wykorzystać w publikacji.
Sprawia wrażenie jakby praca nie była dla niego przykrym obowiązkiem, a tym samym nie jest też dla dziennikarza. Zorganizowany, chętnie dzielący się wiedzą. Chwyta w lot dziennikarskie troski i potrzeby.
5. Marta Stach, rzecznik prasowy Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz Galerii Katowickiej – 71 pkt.
Miła, kompetentna, profesjonalna, dostępna również w weekendy. Wprawdzie daje się u niej zauważyć przewagę PR-owca nad rzecznikiem, to jednak nie ucieka od trudnych tematów. Mimo że rzecznikuje w różnych firmach i przedsięwzięciach, zawsze jest przygotowana. Jeśli czegoś nie wie, szybko ustala potrzebne informacje. Potrafi błyskawiczne uratować z technicznych i czasowych opałów.
6. Wioleta Niziołek-Żądło, asystent prezydenta Katowic ds. kontaktów z mediami – 56 pkt.
Prezentuje giętkie podejście do samorządowego betonu. Zawsze dyspozycyjna, nie unika nawet tych niewygodnych tematów. Chociaż mogłaby częściej “pchać” swojego szefa przed kamery.
Duży profesjonalizm. Nigdy nie odmawia wypowiedzi, zawsze jest chętna do pomocy. Odbiera telefony również w weekendy. Jeśli tylko jest na miejscu, nawet nagranie w niedzielę nie stanowi problemu.
7. Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sosnowcu – 52 pkt.
Zmiana na plus po zmianie prezydenta. Odbiera, oddzwania i pomaga zdobyć interesujące media informacje. Duża intensywność maili i wszystkie napisane „pod media”. Świetnym pomysłem są śniadania prasowe z prezydentem. Sam rzecznik nawet w trudnych tematach nie unikał odpowiedzi. Bardzo szybko zbierał też informacje, mówił krótko, zwięźle i na temat.
Wykonuje swoją pracę z pełnym przekonaniem i równie gorącym „uczuciem” do miasta, które reprezentuje. Nie oznacza to jednak, że jest fanatykiem – gdy wina leży po stronie urzędu miejskiego wie, że trzeba posypać głowę popiołem. Dostępny dla dziennikarzy zawsze, nawet w weekendy.
8. Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach, 48 pkt.
Dzięki niej język prawniczy jest zrozumiały dla prawie każdego dziennikarza. Emanuje spokojem. Jest wyrozumiała dla dziennikarzy, którzy dopiero „wchodzą” w temat. Cierpliwie tłumaczy. Jest profesjonalna i wychodzi poza prawnicze ramy.
9. Anna Wietrzyk, rzecznik prasowy Śląskiego Kuratorium Oświaty – 45 pkt.
Profesjonalna, cierpliwa, sama inspiruje tematy. Szybka w działaniu i zdobywaniu informacji. Sympatyczna i zaangażowana, wzór rzecznika.
10. Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zabrze – 40 pkt.
Nie unika kamer, ani mikrofonów. Dyspozycyjny nawet w weekendy. Nie raz, nie dwa pomagał dziennikarzom w zrealizowaniu tematów i dotarciu do wielu miejsc na terenie Zabrza. Odpowie, wypowie się i jeszcze wszystko przygotuje.
Podane przy nazwiskach rzeczników funkcje były aktualne w 2015 roku. Obecnie część wyróżnionych osób zajmuje już inne stanowiska. Marta Stach nie jest już rzecznikiem Galerii Katowickiej, a Wioleta Niziołek-Żądło awansowała na doradcę prezydenta Katowic ds.komunikacji społecznej i medialnej.
Ranking najgorszych rzeczników prasowych 2015 roku w woj. śląskim znajduje się na kolejnej stronie.
Kiedy planują Państwo nowy ranking?
Właśnie się tworzy. Publikacja prawdopodobnie w marcu.
Dzień dobry – z jakich powodów zaniechali Państwo publikacji kolejnego rankingu?
Nie zaniechaliśmy.
Kiedy kolejny ranking?
Na dniach 🙂
W lipcu?
czasy się zmieniają, ale Anna Ginał wciąż w czołówce antyrzeczików 😛
Jeżeli robicie ranking a pan piszę o “liczących się mediach” w aglomeracji to dlaczego nie ma RMFu, Trójki i Radia Piekary, któe w ostatnich rankingach są na podium słuchalności w naszym regionie? Mają 7-krotnie wyższa słuchalność niż np. Radio eM. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Udział w tworzeniu rankingu był dobrowolny. Informacja różnymi kanałami dotarła do wielu redakcji i wielu dziennikarzy. Do Radia Piekary, z tego co pamiętam, akurat mailem. Nikt nie odpowiedział. Co to radiowej Trójki, to chyba Pan zauważył, że ranking tworzyli dziennikarze śląskich mediów bądź śląskich redakcji mediów ogólnopolskich. Trójka nie ma w Katowicach swojego oddziału.
Dziwie sie, że wsrod najgorszych nie ma Buszmana z Parku Śl.
Wymieniony przez Pana rzecznik nie został przez nikogo nominowany w żadnej z kategorii.
Witam, bardzo wiele w waszych ramówkach jest spraw policyjnych! Nie ma dnia aby rzecznicy policji się Wam nie wypowiadali. A nie widzę ich w rankngu?
Skoro bardzo dobrzy rzecznicy z Częstochowy, Bielska, Rybnika, Wodzisławia, Jastrzębia, Szczyrku itd nie mają nawet szans znaleźć się w gronie ocenianych, to zestawienie to nie powinno być nazywane rankingiem rzeczników woj. śląskiego. Kto z branży ten wie do jakiego obszaru ograniczały się działania TVS-u (nie licząc wydarzeń, na których już po prostu nie wypadało się nie pojawić).
Częstochowa, Rybnik czy Bielsko to były tylko przykłady. Nie wiem czy pracują tam dobrzy czy źli rzecznicy. Zamykam dyskusję na temat rankingu. Odsyłam do tekstu, tam jest wszystko dokładnie napisane, na jakich zasadach dziennikarze nominowali, a potem głosowali na rzeczników. Co do TVS-u, to dziennikarze redakcji informacji regularnie pojawiali się w Wodzisławiu, Rybniku, Bielsku, Żywcu i w wielu innych, mniej lub bardziej oddalonych od Katowic miejscowościach.
To jak już kogoś wskazać to proste rzecznik KHW i gwarantuję że znajdzie się na szczycie najgorzej ocenianych
Moim zdaniem, bardzo zostali pokrzywdzeni rzecznicy spoza okręgu katowickiego, u których TVS i dziennikarze pracujący w Katowicach prawie nie bywali. Oni nie mają szans się przebić w takim rankingu, a naprawdę dobrych i pomocnych wśród nich nie brakuje.
Z pewnością jest wielu bardzo dobrych rzeczników prasowych w Częstochowie, Bielsku czy Rybniku. Jednak ideą rankingu jest ocena pracy rzeczników, z którymi kontaktuje się szeroka grupa dziennikarzy. Siłą rzeczy, tacy rzecznicy pracują głównie w Katowicach i aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Zresztą dziennikarze zgłosili aż 58 nazwisk do najlepszych i 25 do najgorszych. Głosować można było jednak tylko na odpowiednio 10 i 7 osób. Nigdy takie zestawienie nie obejmie wszystkich.
Od siebie dodam Wodzisław, Jastrzębie-Zdrój, Szczyrk.
Ja zabiore głos ostatni raz. Gracie pewnie czasem w noge, kosza albo siatkę ? Za podanie odpowiedzialny jest podający ! A nie odbierający. A tn który liczy punkty ma zawsze rację bo to On te punkty liczy. Powodzenia na froncie. Raz jeszcze gratulacje za start i trzymam kciuki. To wartość dodana.
To moze trzeba bylo ten ranking nazwać “Rankingiem byłych i obecnych pracowników TVS”. Nie byłoby problemu i tego komentowania, że “gdzie przedstawiciele innych mediów”. Osobiście twierdze, że dobre i motywujące “narzędzie”. Gdyby zaproponowano mi wypełnienie takiej ankiety to bym nie odmówił. Ale nie zaproponowano. Podobnie jak zepewne wielu naszym koleżankom i kolegom z innych redakcji. Nie chce mi sie wierzyć, że kolejny raz przy okazji takiego rankingu tylko ludzie związani z TVS byli chętni do współpracy. Ktoś chyba nie wyciągnął wniosków po poprzedniej edycji.
Autorowi gratuluje chęci, pracy i kibicuje mocno bo kazde “media” w regionie to wartość
Zgadzam się z Tobą i nie zgadzam z oceną kilku osób. Zbyt surowa ocena rzecznika Jarzębowskiego – różnie można mówić, ale nigdy nie zdarzyło mi się aby mi odmówił rozmowy. Niezależnie od tematu. Pozdrawiam
Cóż, kilkanaście osób miało inne zdanie. Ja tylko liczyłem punkty. Pozdrawiam
Szkoda, że nie zapytano tych dziennikarzy, którzy bywają w Gliwicach. Na konferencjach prasowych w tym mieście przeważnie widuję tylko dziennikarzy lokalnych. I może przy ocenie rzeczników warto zapytać szersze grono kolegów o zdanie. Aby nie było tylko krytyki – w 100 procentach zgadzam się z oceną biura prasowego i rzecznika UM Ruda śląska. Pozdrawiam
Informacja o rankingu dotarła również do TVN24, o czym świadczy udział przedstawiciela redakcji. Prośby o wzięcie udziału zostały umieszczone na Facebooku, do niektórych dotarły też mailem. Wcale nie jest łatwo zmobilizować nasze środowisko do działania. Już teraz zapraszam do udziału w kolejnej edycji. Informacja na pewno, podobnie jak tym razem, pojawi się w grupie dziennikarskiej na FB. Będzie też kolportowana pocztą pantoflową. Pozdrawiam
Ranking może i sprawiedliwy, ale dobór osób/respondentów? Pan Żądło pracował w TVS, to i kolegów zaprosił (bardzo obiektywne swoją drogą, bo gdzie największe media lokalne w tym zestawieniu?), ale warto się pochylić nad tym, co w Silesia Informacje (a także na www) królowało – głownie powielanie tematów z mediów lokalnych i rozszerzanie informacji prasowych. Na palcach jednej ręki mogliśmy policzyć sumiennych i kreatywnych dziennikarzy, a dziś wszyscy mianują się wielkimi “żurnalistami” i płaczą nad okrętem, ktory cudem nie zatonął wiele miesięcy wcześniej
Co do doboru respondentów, odsyłam do odpowiedzi na poprzedni komentarz. Co do Silesia Informacji, to jakoś dziwnym trafem wszyscy, absolutnie wszyscy dziennikarze po likwidacji redakcji od razu znaleźli pracę. Czy to w mediach, czy jako rzecznicy prasowi. Także chyba nie było z nami aż tak źle.
fatalny dobór respondentów…
gdzie katowicki PAP, gdzie Wyborcza, gdzie Fakt, Superexpress, Zetka, RMF, eMka, Gość Niedzielny??? gdzie dziesiątki redakcji lokalnych????
za to a 9 osób z będącej w agonii TVS 😀
przykro mi to pisać, ale pod względem doboru próby badawczej skompromitował się Pan, Panie Grzegorzu
przez to ranking jest NIC NIE WART
Panie życzliwy, choć anonimowy. Do udziału w przygotowaniu rankingu zostali zaproszeni dziennikarze właściwie wszystkich liczących się mediów działających w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Niestety, nikogo nie można zmusić, żeby poświęcił chwilę, zastanowił się i napisał kilka zdań. Udział był dobrowolny. 21 osób to i tak duża liczba, biorąc pod uwagę, że branżowy miesięcznik Press w swoim ogólnopolskim rankingu dostaje typy od ok. 40 osób. Przy okazji, wymienione przez Pana Radio eM akurat wzięło udział w nominowaniu i głosowaniu.
Życzę lepszej pracy w tym roku, może znajdzie się Pan w rankingu najlepszych. Pozdrawiam
A mnie się wydaje, że taki ranking nie nie zabawa w piaskownicy czy wybór najlepszego resoraka. Takim rankingiem można komuś popsuć opinię , np. u pracodawcy. Więc skoro mamy taką nieobiektywną grupę jurorów, w dodatku tak nieliczną, to lepiej w ogóle takiego rankingu nie publikować. Pozdrawiam
Z ciekawości, jaka byłaby obiektywna grupa jurorów? Bez przedstawicieli Polsatu News, Dziennika Zachodniego, TVN24, radio TOK FM, TVS czy radio eM? Z tego co wiem, pracodawcy bardzo sobie cenią opinie dziennikarzy o rzecznikach. Skoro więc niektórzy są oceniani tak negatywnie, to może powinni zmienić swoje zachowanie albo zawód.