Reklama

Zakończyła się przebudowa zabytkowej hali peronowej w Bytomiu

Redakcja
Zakończyła się przebudowa hali peronowej w Bytomiu, chociaż nie jest ona jeszcze dostępna dla pasażerów. To unikatowy obiekt. Tylko trzy stacje w Polsce są zadaszone w ten sposób.

Jej historia sięga prawie 100 lat. W okresie międzywojennym wyburzone zostały stare obiekty kolejowe z XIX w. i wzniesiono obecny dworzec z halą peronową przykrywającą większość krawędzi. O tym, jak ważnym punktem na kolejowej mapie był Bytom świadczy fakt, że zatrzymywał się tu tzw. „Latający Ślązak”. Jeden z najszybszych pociągów ówczesnych Niemiec kursował pomiędzy Berlinem a Bytomiem. Przez lata stan hali się pogarszał, aż zapadła decyzja o jej modernizacji.

Hala ma nowy dach z blachy cynkowo-tytanowej i historyczne przeszklenia. Jej konstrukcja została wcześniej wzmocniona. Na szklanej elewacji obiektu pojawiły się nowe, ledowe napisy z nazwą stacji. Zastosowane rozwiązania pozwolą na dodatkowe doświetlenie peronów, a także na odtworzenie zabytkowego charakteru stacji Bytom. Prace są realizowane zgodnie z ustaleniami z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Na przebudowanych dwóch peronach zachowano układ płytek w karo. Są już ławki i tablice informacyjne. Prowadzone są prace przy budowie trzeciego peronu i montażu wind. Będą nowe nagłośnienie i oświetlenie. Prace prowadzone są w przejściu pod torami na perony.

Na stacji zostanie przebudowanych łącznie ok. 28 km torów, a także sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Powstało Lokalne Centrum Sterowania Bytom, z którego dyżurni ruchu będą dbali o bezpieczne prowadzenie pociągów na odcinku od Chorzowa Miasta do Radzionkowa. Układ torowy w stacji został zaprojektowany z uwzględnieniem nastawni bramowej.

Na zabytkowej nastawni aktualnie prowadzone są prace przy renowacji elewacji. Konstrukcja stalowa zostanie oczyszczona i odmalowana, a okna i drzwi będą wymienione na nowe. Całość zostanie podświetlona.

To część prac inwestycji na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie, która kosztuje ponad 1,3 mld zł netto.

Przebudowa objęła także wiadukt kolejowy w ciągu ul. Zabrzańskiej, Łagiewnickiej i Miarki. Zachowano fronty konstrukcji stalowych oraz odtworzono powierzchnie ścian i gzymsów z cegły.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2025 r.


Tagi:

Komentarze

  1. piotr 2 czerwca, 2024 at 10:45 am - Reply

    Bytom to miasto które uciarpiało najmocniej na zmianie ustrojowej.
    Ale o tym wiemy wszyscy.
    Mam nadzieję że przy okazji dworca PKP, zabiorą się również za ten urągający miastu w XXI wieku dworzec autobusow…

    • Parkingowy 2 czerwca, 2024 at 3:19 pm Reply

      Chodzi o zmianę ustroju na komunistyczny po zajęciu przez Armię Czerwoną i typowe dla czerwonoarmistów masowe grabieże, zbrodnie i niszczenie zabudowy?

      • ted 3 czerwca, 2024 at 11:27 am Reply

        Piotr to wielbiciel pomników armii radzieckiej. Kiedyś zalecał dbanie o nie. Zwykły wyborca PO KO podświadomie marzący o powrocie komuny

Dodaj komentarz

*
*