Reklama

Wyjątkowa nastawnia odzyskuje dawny wygląd. Wkrótce przejadą pod nią pociagi

Łukasz Kądziołka
Prawie stuletnia nastawia w Bytomiu w remoncie. Można zobaczyć już efekty prac, które mają zakończyć się za kilka miesięcy. Wtedy też przejadą pod nią pociągi.

Nastawnia działała do września 2022 roku. Potem, w czasie prowadzonych prac modernizacyjnych na stacji Bytom, jej funkcję przejęła inna nastawnia. Stała nieużywana, zaczęła popadać w ruinę i miała zostać wyburzona, ale po interwencji społeczników została wpisana do rejestru zabytków. Nastawnia bramowa powstała w latach 30. ubiegłego wieku, a w tym roku ruszył jej remont. Przez jakiś czas nastawnię o charakterystycznej, modernistycznej bryle zasłaniało rusztowanie. Teraz można już zobaczyć pierwsze efekty prac.

Jak informuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, wykonawca zakończył renowację części elewacji budynku. Odtworzone zostało obramowanie zabytkowego zegara oraz historyczne logo „Bt” na elewacji. Oczyszczono i odmalowano konstrukcję stalową nastawni oraz podpory bramownicy. Poza tym wyremontowany został dach i wstawiono już nowe okna.

Aktualnie trwa jeszcze montaż oświetlenia zewnętrznego pod gzymsem dachu, dzięki czemu obiekt będzie podświetlony i widoczny także nocą. Obecnie prace remontowe prowadzone są we wnętrzu oraz w niższej części budynku.

Jeszcze kilka miesięcy ma potrwać modernizacji linia kolejowej nr 131 na odcinku Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie, nad którą znajduje się nastawnia. Pod koniec roku planowane jest przywrócenie ruchu do stacji Bytom od strony Chorzowa i Tarnowskich Gór – pociągi pojadą wtedy pod zabytkową nastawnią, jak to miało miejsce dawniej. Remont nastawni ma zakończyć się do końca listopada. Jego koszt to 1,1 mln zł netto.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*