Reklama

Tak zmienia się stacja w Bytomiu. Hala peronowa wraca do wyglądu sprzed 100 lat

Łukasz Kądziołka
Prawie stuletnia hala peronowa w Bytomiu odzyskuje dawny blask. Blaszany moloch odchodzi do przeszłości. Prace jeszcze trwają, ale wystarczy obejrzeć zdjęcia, żeby zobaczyć jak dużą metamorfozę przeszła już stacja.

Hala peronowa w Bytomiu została wybudowana wraz z modernistycznym budynkiem dworca w 1929 roku. To jeden z trzech takich obiektów w Polsce. Dwa pozostałe znajdują się we Wrocławiu i Legnicy. Po prawie stu latach hala w Bytomiu odzyskuje dawny blask. Przez długi czas popadała w ruinę. Teraz widać już pozytywne zmiany. Blachę, która szpeciła obiekt, zastąpiono deskami, a poszycie dachowe wykonano z blachy cynkowo-tytanowej. Udało się też odtworzyć historyczne przeszklenia.

Stacja we wrześniu 2022 roku.
Tak wygląda stacja aktualnie. Na obu zdjęciach widoczne jest wgniecenie w belce, ale teraz pojawiło się nad nim wzmocnienie.

Trzeba było też wzmocnić jej konstrukcję. Zachowano nawet jedną ze stalowych belek, która została wgnieciona pod koniec II wojny światowej po uderzeniu bomby. Poza tym na szklanej elewacji pojawiły się już nowe ledowe napisy z nazwą stacji. Poprzednio były tu neony, ale zostały zdemontowane i zachowane.

Był zniszczony neon na tle blachy.
Teraz jest nowy napis podświetlany ledami z przeszkleniami w tle.

Pod zadaszeniem również widać już efekty prac. Na dwóch przebudowanych peronach zachowano układ płytek w karo. Są ławki i tablice informacyjne. Trwają prace przy przy budowie trzeciego peronu i montażu wind, które ułatwią dostęp do peronów osobom z ograniczoną możliwością poruszania się. Na stacji pojawi się też nowe nagłośnienie i oświetlenie. Aktualnie prace trwają także w przejściu pod torami na perony.

Równolegle tuż obok stacji prowadzony jest także remont zabytkowej nastawni bramowej. Trwa renowacja elewacji. Stalowa konstrukcja zostanie oczyszczona i odmalowana, a okna i drzwi zostaną wymienione na nowe. Całość będzie podświetlona. Poniżej wizualizacja nastawni.

Modernizacja stacji Bytom to część dużej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie. Wartość zadania to ponad 1,3 mld zł netto. Pociągi mają tu powrócić pod koniec tego roku, a zakończenie wszystkich prac planowane jest w przyszłym.

Źródło aktualnych zdjęć i wizualizacja: PKP PLK.


Tagi:

Komentarze

  1. Balcerek 10 czerwca, 2024 at 12:24 pm - Reply

    A ty myślisz, że komuna upadła? Chyba się potknęła co najwyżej.

  2. Karol 9 czerwca, 2024 at 8:02 pm - Reply

    cała połać dachu powinna być wykorzystana przez PKP na fotowoltaikę, PKP potrzebuje sporej ilości energii elektrycznej.

    • Daniel 10 czerwca, 2024 at 8:31 am Reply

      Pokaż mi jeden zakład produkcyjny w Polsce, który na dachu miałby panele fotowoltaiczne. Podpowiem ci, na google maps widać zdjęcia z lotu ptaka. Leć i szukaj.

  3. Jarosław 4 czerwca, 2024 at 7:55 pm - Reply

    mieszkańcy innych miejscowości z niecierpliwością czekają na ten właśnie czynny dworzec PKP Bytom główny dawną kolejową stolicę regionu katowickiego tuż obok dworca odjeżdżały tramwaje do rynku miasta i sąsiednich gmin oraz osiedli niestety wraz z upływem czasu upadku komunizmu komunikacja upadała na rzecz samego miasta Katowice została tylko autobusowa KZK GOP.

    • Daniel 10 czerwca, 2024 at 6:55 am Reply

      a upadek ów zawdzięczamy Balcerowiczowi i jego postępowcom.

      • Parkingowy 10 czerwca, 2024 at 10:56 am Reply

        Za komuny upadała nie tylko komunikacja, ale cały kraj.
        Myślisz, że gdyby komuna nie upadła, to jakiegoś Balcerowicza komuchy dopuściłyby do sprzątania tego syfu, który narobiliście razem z towarzyszami?

Dodaj komentarz

*
*