Kolejowa przebudowa Katowic nabiera rozpędu. Pracujemy już na trzech wiaduktach: drogowym na ul. Bagiennej oraz kolejowych nad ul. Graniczną i ul. Kłodnicką. 7 października ruszą także prace na wiadukcie kolejowym nad ul. Mikołowską. To część największej kolejowej inwestycji w historii województwa śląskiego, której efektem będą bezpieczne podróże, nowe przystanki oraz większe możliwości w ruchu pociągów. Inwestycja jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Od 9 września prowadzimy roboty na wiadukcie drogowym przy ul. Bagiennej. Jezdnia w kierunku Katowic została zamknięta, a ruch drogowy przeniesiony na drugą stronę obiektu. Przejazd możliwy jest tylko jednym pasem. Wyznaczyliśmy także buspasy. Ruch pieszy został skierowany na ścieżkę pieszo-rowerową, zlokalizowaną po południowej stronie ul. Bagiennej. Dzięki inwestycji w miejscu starego obiektu powstanie nowa konstrukcja dostosowana do układu 5-torowego, natomiast obok, w ciągu ul. Bagiennej, zostanie wybudowany drugi wiadukt nad dwoma dodatkowymi torami. Poszerzenie wiaduktu umożliwi poprowadzenie pociągów w nowym układzie 7-torowym, co wpłynie na przepustowość ruchu kolejowego. Zwiększy się także bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym.
25 września ruszyliśmy z pracami na wiadukcie kolejowym nad ul. Graniczną. Droga pod obiektem została zamknięta dla ruchu drogowego i pieszego. Dla kierowców wyznaczono objazdy przez wiadukty przy ul. Damrota oraz ul. Francuskiej. Piesi korzystają z przejść pod tymi wiaduktami oraz z kładki przy ul. Paderewskiego. Po demontażu obecnie istniejącego wiaduktu wykonawca przygotuje tymczasowe przejście dla pieszych na ul. Granicznej. W ramach inwestycji wiadukt zostanie poszerzony, a pod nim wybudowana zostanie dodatkowo ścieżka rowerowa.
Startujemy także z robotami przy wiadukcie nad ul. Kłodnicką. Ruch drogowy i pieszy pod wiaduktem został wstrzymany. Na skrzyżowaniu ul. Kłodnickiej i Kolejowej zamknięty został jeden wjazd ul. Kłodnickiej, wprowadzono także zmianę pierwszeństwa ruchu. W ulicę Kłodnicką nie można także wjechać z ul. Franciszkańskiej. Samochody jadące w kierunku Ligoty od strony Mikołowa, kierowane są z DK81 w ul. Owsianą i dalej przez ul. Panewnicką. Natomiast od skrzyżowania ul. Panewnickiej i Piotrowickiej dojazd do Brynowa prowadzi ulicami Piotrowicką i Ligocką. Piesi korzystają z przejść nad torami przy ul. Ligockiej oraz pod torami łączącego ul. Gdańską i Zadole. Po rozbiórce wiaduktu, która potrwa około 6 tygodni, mieszkańcy znów będą mogli poruszać się wyznaczonym i bezpiecznym przejściem na ul. Kłodnickiej. Dzięki inwestycji w miejscu wiaduktu znajdującego się przy stacji Katowice Ligota powstanie nowa konstrukcja z poszerzonymi obustronnie chodnikami dla pieszych, ścieżką rowerową oraz większym prześwitem między drogą a obiektem, co wyeliminuje ograniczenie wysokości dla samochodów.
Na 7 października zaplanowaliśmy rozpoczęcie prac na wiadukcie kolejowym nad ul. Mikołowską. Droga pod wiaduktem zostanie zamknięta dla ruchu drogowego i pieszego. Najbliższe otwarte wiadukty znajdują się na ul. Św. Jana oraz Francuskiej, a przejście dla pieszych na stacji Katowice oraz pod torami łączącymi ul. Wojewódzką i Dworcową. Ruch kołowy poprowadzony będzie m.in. ul. Dworcową, Tadeusza Kościuszki, Stefana Batorego, Andrzeja oraz Plac Karola Miarki. Istotne zmiany zajdą w organizacji ruchu drogowego na ul. Andrzeja (na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Batorego nastąpi zmiana ruchu jednokierunkowego w stronę ul. Kościuszki) oraz ul. Batorego zmiana ruchu dwukierunkowego na jednokierunkowy do ul. Andrzeja). Zmiany obejmą także skrzyżowanie ulic Mikołowskiej, Sądowej, Jana Matejki oraz Juliusza Słowackiego. Na ul. Sądowej prawym pasem prowadzony będzie ruch samochodowy, a na środkowym powstanie buspas. W ramach inwestycji nad ul. Mikołowską, w miejscu obecnie istniejących dwóch równoległych wiaduktów, wybudujemy jeden obiekt.
Modernizacja linii kolejowej E 65 na odcinkach Będzin – Katowice Piotrowice, Tychy – most Wisła (Goczałkowice) oraz Zabrzeg – Zebrzydowice potrwa cztery lata. Koszt realizacji inwestycji to ok. 7 mld zł i jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Artykuł sponsorowany
Paradoksalnie zacytuję początek tego artykułu: “Kolejowa przebudowa Katowic nabiera rozpędu. ”
Przykładowo – wiadukt na Kłodnickiej. Godzina 14:30. Żywego ducha nie było.
Taki to rozpęd w tej przebudowie.
Gdyby harmonogram prac byłby rozpisany na 3 zmiany to przebudowę skończyli by w rok!
Pieszy oczywiście jest zbędny, więc po przebudowie będzie tylko gorzej.
Brawo PKP – XXI wiek a po 4 latach “zabawy” pieszy nadal będzie czekał na światłach po 6 minut.
co ty gadasz?! to zwierzęta będą jeździć koleją? Tam u was w Moskwie przecież metro jest dla pieszych
Pomyliły ci się portale Wania. Wracaj do swoich.
Zamknięcie wiaduktu w dzielnicy pełnej akademików w momencie, kiedy przyjeżdżają oraz są przywożeni studenci dzień przed początkiem roku akademickiego okazało się strzałem w dziesiątkę. Armii Krajowej stałą od cmentarza w Piotrowicach aż do Panewnickiej przez cały dzień. Gratulacje dla geniuszy z PKP.
Termin byl znany od dawna, wiec mozna bylo przyjechac samochodzikiem wczesniej. ITS nic nie pomogl? Bierz przyklad z pieszych, ktorzy musza codziennie wychodzic kilka minut wczesniej zeby postac na przejsciach nawet jak nic nie jedzie. A po przebudowie beda mieli jeszcze gorzej i dolozone kolejne minutki.
Fakt, na Kłodnickiej najbardziej na co dzień ucierpią piesi bo będą mieli kawał drogi do nadrobienia żeby przedostać się przez tory na drugą stronę w czasie zamknięcia przejścia pod wiaduktem. Pewno też niektórzy będą próbowali skracać sobie drogę przechodząc “na dziko” przez tory. A jak ktoś przyjeżdża do akademika na ostatni moment to już jego problem.