W ostatnich dniach Miejski Zarząd Ulic i Mostów poszerzył miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, które znajdują się w Strefie Płatnego Parkowania. Żeby to zrobić, trzeba było zwęzić chodniki.
Przez kilka tygodni MZUiM przebudowywał miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania i w SPP. Pomalowane niebieską farbą miejsca są znacznie większe niż te “zwykłe”. Mają wymiary 3,6 m szerokości i 5 m długości, a jeśli są zlokalizowane wzdłuż jezdni, to długość rośnie do 6 m. Żeby je zmieścić, MZUiM zwężał chodniki. – Prace obejmowały wymianę nawierzchni oraz obniżenie krawężników. Na terenie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania zostało dostosowanych 6 miejsc parkingowych, na terenie Strefy Płatnego Parkowania kolejnych 6 miejsc parkingowych. Prace zostały zrealizowane z zachowaniem wymaganych szerokości zarówno dla jezdni, jak i dla chodników. Przepis regulujący wymiary miejsc parkingowych określony jest w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 9 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach – poinformował nas w imieniu MZUiM Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej.
Odpowiedział tym samym na pytanie, którego nie zadaliśmy (o wymiary miejsc parkingowych). Nie odpowiedział za to na pytanie z jakiego konkretnie przepisu wynika konieczność wyznaczenia miejsc dla niepełnosprawnych (chodzi głównie o ich liczbę na danym ciągu parkingowym) i dlaczego zawsze odbywa się kosztem szerokości chodnika.
Proponowałbym też zawitać na miejscu i sprawdzić czy szerokość chodnika wynosi minimum wymagane przepisami tj. 1,5m. Jeśli nie to domagać się imiennie kto podpisał decyzję i eskalować….
Węższy chodnik może być wyznaczony tylko czasowo (np prowadzenie budowy, remont) a nie na stałe – takie przebukowanie oznacza, że jest to docelowy stan.