Urząd miasta, firmy i prywatne osoby. W Katowicach rozpoczęła się akcja pomocy Ukraińcom. Zarówno tym, którzy uciekają przed wojną do naszego kraju, jak i tym, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Można przynosić dary rzeczowe albo zaoferować np. lokum.
Punt informacyjny na dworcu PKP
W sobotę rano Śląski Urząd Wojewódzki uruchomił na dworcu kolejowym w Katowicach punkt informacyjno–doradczy dla obywateli Ukrainy. Przyjeżdżający do Katowic Ukraińcy mogą w nim uzyskać podstawowe informacje w sprawie legalizacji swojego pobytu na terenie Polski.
Punkt będzie działał w godzinach od 8.00 do 22.00, również w weekendy. Informacji udzielać będą pracownicy wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców ŚUW oraz wolontariusze.
– Jesteśmy przygotowani do tego, by udzielać wsparcia w języku ukraińskim, więc przybywający uchodźcy otrzymają wszystkie niezbędne i potrzebne dane – mówi Magdalena Szewczuk–Szturc, dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców.
Punkt zbiórki artykułów higienicznych w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej, ul. Rynek 13
Od soboty do Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach można przynosić rzeczy, takie jak: środki do mycia ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, podpaski higieniczne, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, naczynia kuchenne wielorazowego użytku: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, filiżanki (materiał – spożywczy silikon lub plastik), środki antyseptyczne (dezynfekcyjne), maski wielokrotnego użytku lub opakowania masek jednorazowych.
W sobotę zbiórka prowadzona będzie do godz. 17, a w niedzielę w godz. 9-13. W tygodniu punkt będzie otwarty w godzinach 9:00-17:00.
Zbiórki darów w katowickich szkołach
Od poniedziałku 28 lutego zbiórki ruszą na terenie katowickich szkół. Będzie można do nich przynosić artykuły higieniczne (takie jak wyżej wymienione) oraz takie rzeczy jak: odzież, koce termoizolacyjne, karimaty foliowe, materace, zapasy żywności (woda, żywność typu instant – do szybkiego przyrządzenia, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, konserwy, makaron, błyskawiczne płatki śniadaniowe), zapałki, baterie, zapalniczki, świece i apteczki. Ważne, aby te rzeczy były oryginalnie zapakowane.
Oferty przyjęcia do siebie uchodźców i innej pomocy
Wszelkie propozycje zakwaterowania, pomocy medycznej czy wolontariatu można zgłaszać na adres [email protected]. Przedsiębiorstwa i osoby chcące okazać bezpłatną powinny wysłać e-maila, zawierającego dane kontaktowe: telefon lub e-mail oraz krótką, hasłową informację o zakresie swojej oferty, tak by można ją było przypisać do jednej z odpowiednich kategorii: transport, noclegi, żywność, pomoc psychologiczna, pomoc medyczna, pomoc prawna i notarialna, oferty pracy, tłumacz. Pod tym samym adresem e-mailowym przyjmowane są zgłoszenia wolontariuszy. W szczególności poszukiwane są osoby mówiące po ukraińsku. Pomoc między potrzebującymi rozdysponowywana będzie przez Fundację In Corpore, która prowadzi Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców w Katowicach oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach.
Infolinia dla Ukraińców, którzy przyjechali do Katowic
Z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy przyjechali do Katowic, uruchomiona została całodobowa infolinia oraz specjalny adres mailowy. Pod nr telefonu 539 696 888 i utworzonym przez miasto adresem mailowym [email protected], można uzyskać informacje dotyczące wsparcia, np. dowiedzieć się gdzie przygotowane zostały miejsca noclegowe albo jak uzyskać pomoc prawną.
Punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy w Fabryce Porcelany
Fundacja Giesche i Bajka Pana Kleksa tworzą w Fabryce Porcelany w Katowicach punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. Od przyszłego tygodnia planują zapewnić 30 miejsc noclegowych dla rodzin z dziećmi, którym zaoferują pomoc psychologów dziecięcych, tłumaczy, prawników, animatorów.
Potrzebne są: łóżeczka dziecięce środki myjące, higieniczne i pielęgnacyjne dla dzieci, proszki do prania, apteczki, żywność sucha i konserwy.
Poniżej numery telefonów w konkretnych sprawach:
Zbiórka potrzebnych rzeczy: +48 537 011 911
Wolontariat: +48 661 013 905
Jesteś z Ukrainy i szukasz pomocy dla swojej rodziny? Zadzwoń: +48 661 013 905.