Reklama

E-recepta po terminie – czy lekarz może wystawić ją ponownie?

E-recepta (elektroniczna recepta) to bardzo wygodne rozwiązanie. Wraz z jego wprowadzeniem lekarze mogą szybciej i bezpieczniej przepisywać leki swoim pacjentom. Co się stanie, gdy e-recepta straci ważność? Jak zrealizować e-receptę, która jest przeterminowana? Czy lekarz musi wystawić nowy dokument? Podpowiadamy.
Od kiedy e-recepty zostały wprowadzone, pacjenci i lekarz mogą liczyć na dużą oszczędnością czasu

Elektroniczna recepta stanowi duże ułatwienie, zarówno dla pacjentów, jak i lekarza. Dokument może zostać wystawiony zdalnie, bez obecności pacjenta w gabinecie. Rozwiązanie to cieszyło się dużą popularnością w czasach pandemii COVID-19, kiedy należało unikać wychodzenia z domu, w obawie przed zachorowaniem. Obecnie, gdy pandemia już za nami, e-recepta nadal jest bardzo popularna, ponieważ wiąże się z ogromną oszczędnością czasu i brakiem konieczności podjechania do przychodni.

W jaki sposób jest wystawiana elektroniczna recepta?

Elektroniczna recepta jest wystawiana przed podmioty medyczne, współpracujące z lekarzami różnych specjalności, takie jak Nasza Recepta. Od kiedy e-recepty zostały wprowadzone na rynek, wystarczy odwiedzić stronę internetową wybranego podmiotu medycznego i następnie wybrać opcję Zamów teraz. Kolejny krok to wypełnienie krótkiego formularza (należy w nim podać nazwy wnioskowanych leków, a także uzasadnić swoją prośbę poprzez podanie zaobserwowanych objawów). Finalnie pozostaje oczekiwać na kontakt ze strony lekarza i wystawienie e-recepty online.

Ile opakowań leku może się znaleźć na elektronicznej recepcie?

O liczbie opakowań przepisanego leku na e-recepcie decyduje lekarz. Decyzja ta jest podejmowana po przeprowadzeniu konsultacji lekarskiej. E-recepta może zostać wystawiona maksymalnie na 4 opakowania leków. Po ich zakończeniu pacjent może ponownie skorzystać z konsultacji online i poprosić o nową elektroniczną receptę. Informacja na temat przepisanych leków, wraz ze sposobem dawkowania jest przesyłana do pacjenta SMS-em oraz w wiadomości e-mail, można uzyskać do niej dostęp także po zalogowaniu się na konto IKP (z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego).

Jak zrealizować e-receptę?

Realizacja elektronicznej recepty jest bardzo prosta. W tym celu należy otworzyć otrzymaną od podmiotu medycznego wiadomość SMS lub e-mail albo zalogować się na konto IKP i tam wyświetlić receptę. Następnie trzeba podać farmaceucie kod e-recepty oraz numer PESEL lub, w przypadku bardziej nowoczesnych aptek — pokazać ekran telefonu z kodem QR i go zeskanować. Po uzyskaniu tych informacji farmaceuta wyda przepisany lek zgodnie z zaleceniami lekarza.

Leki z elektronicznej recepty można wykupić w dowolnej aptece w kraju. Jak zrealizować e-receptę za granicą? W takiej sytuacji pacjent powinien zalogować się na koncie IKP oraz wejść do zakładki Uprawnienia i zaznaczyć opcję Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-recept za granicą. Wtedy będzie można wskazać kraje, w których ma zostać zrealizowany przypis od lekarza. Realizacja e-recepty jest możliwa za granicą, jednak wiele zależy od prawa obowiązującego w danym kraju. Nie wszystkie leki będą w danym państwie legalne lub ogólnodostępne. W przypadku wątpliwości najlepiej poinformować lekarza o chęci wykupienia leków poza krajem przed wystawieniem e-recepty.

Co robić, gdy elektroniczna recepta się przeterminuje?

Gdy e-recepta straci ważność, lekarz może ponownie wystawić wygasłą receptę, jednak należy się upewnić, że nowa recepta nie wymaga zmiany dawkowania lub rodzaju leku. Jeśli lekarz musiał zmienić dawkę lub rodzaj leku w związku z nowymi badaniami nad jego skutecznością, taka sytuacja nie kwalifikuje się do ponownego wystawienia wygasłej e-recepty. Potrzebna jest wtedy całkiem nowa recepta od lekarza z innym dawkowaniem lub rodzajem leku. Na szczęście pacjent może szybko ponownie skorzystać z elektronicznej recepty oraz konsultacji z lekarzem online.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*