Reklama

Czym jest i jak działa prywatny ośrodek odwykowy?

Rzucający się w oczy wzrost pijących oraz uzależnionych kobiet oraz mężczyzn wymusza tworzenie placówek, które realnie pomagać będą w zrywaniu z nałogiem. Alkohol, leki czy narkotyki – dzięki odpowiednio opracowanej terapii uzależnień oraz kompleksowej opiece, każdy pacjent może odzyskać równowagę życiową, rozpoczynając zupełnie nowy rozdział, stając na nogi. Okazuje się, że kobiety znacznie szybciej doznają szkód somatycznych oraz psychicznych, dlatego szczególnie w ich przypadku terapia odwykowa okazuje się ważnym krokiem w powrocie do zdrowia. Sprawdź, czym jest i jak działa ośrodek odwykowy!

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu to miejsce świadczenia terapii stacjonarnej. W tym przypadku ważna jest indywidualna praca z pacjentem, wzbogacona niekiedy elementami terapii grupowej. Pozwala to na dogłębne zrozumienie epicentrum problemu, które zazwyczaj jest przyczyną uzależnienia. Prywatny ośrodek odwykowy to nic innego, jak miejsce detoksu alkoholowego. Rolą tego miejsca jest odtrucie organizmu oraz odzyskanie kontroli nad życiem. Pomyślne zakończenie terapii pozwala osobom wyleczonym wrócić do bliskich z czystą kartą.

Gdzie powinna udać się kobieta uzależniona od alkoholu?

Ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, do którego powinien zgłosić się każdy uzależniony, chcąc realnie zmienić swoje życie. W tych miejscach oferowany jest dostęp do specjalistycznych programów leczenia. Są one dopasowywane do specyfiki kobiecego alkoholizmu. Ogólnodostępne placówki bardzo często leczą osoby ogólnie, pomijając w swoim programie specyfiką problemu kobiet. To sprawia, że płeć żeńska czuje się niezrozumiana i ma problem z ustosunkowaniem się do istoty swojego uzależnienia. 

Istotne jest, że prywatny ośrodek odwykowy zaspokaja potrzebę kobiet. Dzięki temu pacjentki czują zrozumienie oraz wsparcie, a to z kolei sprawia, że są o wiele bardziej skłonne do podjęcia leczenia.

Jak wygląda terapia uzależnień grupowa w ośrodku prywatnym?

Terapia grupowa, zaraz po terapii indywidualnej, jest drugim filarem wszystkich ośrodków uzależnień dla uzależnionych, od tych państwowych, po prywatnych. Kładzie ona nacisk na wsparcie społeczne. Na takiej terapii wszyscy uzależnieni dzielą się swoimi doświadczeniami oraz uczuciami. W ten sposób tworzy się silna więź pomagająca przezwyciężyć izolację wynikającą z popadnięcia w uzależnienie. Pacjenci uczęszczający na terapię grupową uzyskują nowe perspektywy, korzystają ze wsparcia rówieśników i terapeutów, a także są w stanie posiąść nowe umiejętności interpersonalne.

Grupowa terapia jest miejscem, gdzie ludzie mogą dzielić się swoimi trudnościami, jak i sukcesami. To wyjątkowe forum ma jeden cel – budowanie pewności siebie. Na terapii grupowej następuje rozwijanie zdrowych relacji społecznych oraz sprawdzanie, czy uzależnieni nie są sami w swojej trudnej walce.

Prywatny ośrodek uzależnień – czy to konieczność?

Bardzo często prywatny ośrodek leczenia uzależnień to niezastąpiony punkt w procesie zdrowienia. Przede wszystkim oferuje specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie, które ciężko jest znaleźć gdziekolwiek indziej. Ponadto prywatne leczenie odwykowe gwarantuje kontrolowane środowisko zapobiegające wyzwalaczom uzależnień. To znacznie ułatwia terapię oraz detoksykację.

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną?

Zastanawiasz się, jak przekonać osobę uzależnioną do terapii? Jakie argumenty trafiają do alkoholika? Przede wszystkim rozmowa powinna przebiegać na neutralnym gruncie. Trzeba maksymalnie uspokoić emocje, wyciszyć się i poczuć stabilizację wewnątrz. Ponadto należy ułożyć hipotetyczny scenariusz rozmowy. Można też skonsultować się ze specjalistą z ośrodka terapii uzależnień, który na pewno udzieli wskazówek oraz wsparcia na temat przebiegu konkretnie rozmowy.

Z pewnością nie warto upokarzać osoby uzależnionej, dyskutować o tym dlaczego pije, a także nie warto robić awantur czy rzucać oskarżeń. W rozmowie z alkoholikiem  istotne są rzeczowość, konkretność oraz życzliwość. Dobrze przeprowadzona rozmowa może zaowocować decyzją o podjęciu leczenia prywatnym w ośrodku odwykowym.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*