Reklama

Klinika Bocian w Katowicach spełnia marzenia o rodzicielstwie

Trudności z poczęciem dziecka stają się coraz częstszym zmartwieniem wielu par w Polsce. Szacuje się, że nawet co piąta para zmaga się z tym problemem. Niemożność zajścia w ciążę przez dłuższy czas przy regularnym współżyciu bez zabezpieczenia może być oznaką niepłodności. Wyspecjalizowanymi placówkami oferującymi skuteczną pomoc w tym kierunku są kliniki leczenia niepłodności. Jedną z nich jest Klinika Bocian w Katowicach, która z powodzeniem zajmuje się diagnozowaniem pacjentów z zaburzeniami płodności i leczeniem za pomocą metod wspomaganego rozrodu. Realizuje też samorządowe programy dofinansowania do in vitro, miedzy innymi dla mieszkańców Sosnowca i Częstochowy.

Po jakim czasie naturalnych starań o ciążę udać się do kliniki?

Takie pytanie zadają sobie zazwyczaj kobiety i mężczyźni, gdy ich wielomiesięczne starania o dziecko nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W tym przypadku wiele zależy od wieku partnerów, ponieważ jest on istotnym czynnikiem warunkującym płodność. Udanie się do specjalisty zajmującego się leczeniem niepłodności u młodej pary zaleca się w momencie, kiedy bezskuteczne próby dążenia do zajścia w ciążę, bez stosowania antykoncepcji, trwają rok. W przypadku pacjentek po 35. roku życia rozpoczęcie diagnostyki powinno zacząć się nawet wcześniej. Z upływem lat rośnie bowiem ryzyko pojawienia się niepłodności, powikłań w ciąży, jak i wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Pary po 40. roku życia nie powinny w ogóle zwlekać z konsultacją, ponieważ w ich przypadku czas jest na wagę złota. Niezwłoczną wizytę w klinice leczenia niepłodności zaleca się o wiele wcześniej w sytuacjach, gdy pacjenci zmagają się z różnymi chorobami i przypadłościami, które mogą powodować trudności z uzyskaniem ciąży.

Jakie schorzenia i choroby mogą świadczyć o niepłodności?

Istnieje bardzo wiele czynników, które utrudniają lub uniemożliwiają poczęcie dziecka. W przypadku kobiet mogą być to m.in. zmiany w jajnikach, macicy i jajowodach, takie jak torbiele jajnika, niedrożne jajowody, mięśniaki macicy, przebyte zabiegi ginekologiczne, infekcje intymne, nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, brak owulacji, zaburzenia genetyczne, nieprawidłowości anatomiczne kobiecego układu rozrodczego. Co więcej, zaliczają się do nich też choroby takie jak np. zespół policystycznych jajników (PCOS), endometrioza, nowotwory. U mężczyzn są to problemy związane z obniżoną jakością nasienia i liczebnością plemników. Na męską płodność mogą mieć chociażby wpływ żylaki powrózka nasiennego i najądrzy, infekcje układu moczowo-płciowego, nowotwory, ale też zaburzenia hormonalne, przewlekłe choroby i uwarunkowania genetyczne. U obojga partnerów istotnym czynnikiem może być też niepłodność idiopatyczna, czyli taka, której przyczyny nie są w stanie ustalić lekarze. Specjalistycznym miejscem, gdzie można udać się po pomoc, jest Klinika Bocian w Katowicach, w której pracuje zespół doświadczonych specjalistów z zakresu leczenia niepłodności. Tu przeprowadzane są również procedury wspomaganego rozrodu, takie jak inseminacja i in vitro.

Co to jest in vitro?

Czasem zdarza się tak, że pary zmagające się z niepłodnością nie mogą zajść w naturalną ciążę. Leczenie farmakologiczne nie przynosi odpowiednich efektów, nie pomaga też przeprowadzenie zabiegów operacyjnych ani wykonanie kilku prób inseminacji domacicznej. W takich sytuacjach, gdy pary posiadają odpowiednie wskazania medyczne, lekarz może rozważyć leczenie za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. To najbardziej zaawansowana technika wspomaganego rozrodu, polegającą na zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. Zabieg IVF poprzedza dokładna diagnostyka płodności kobiety i mężczyzny. Po kwalifikacji pacjenci mogą rozpocząć procedurę, która składa się z kilku kluczowych etapów. Pierwszym z nich jest stymulacja hormonalna jajników. W tym czasie pacjentka jest zobowiązana do przyjmowania odpowiednich leków i musi być pod ścisłą kontrolą lekarza. W kolejnych etapach odbywa się tzw. punkcja jajników, czyli pobranie komórek jajowych, a następnie zapłodnienie nasieniem, które zostało wcześniej pobrane od mężczyzny. Może być to materiał partnera, jak i dawcy. W kolejnych dniach przebiega hodowla zarodków pod nadzorem wykwalifikowanych embriologów. W końcowym etapie następuje transfer zarodka do jamy macicy. Wykonanie testu ciążowego jest zalecane ok. 14 dni po punkcji.

Czy in vitro jest refundowane?

Klinika Bocian w Katowicach realizuje kilkanaście samorządowych programów dofinansowania do in vitro, w tym również dla mieszkańców Sosnowca i Częstochowy. Z refundacji do procedury zapłodnienia pozaustrojowego IVF mogą skorzystać pary, które mieszkają na terenie danego miasta i spełniają określone kryteria. Należą do nich m.in. pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim, wiek mieszczący się w odpowiednim przedziale i posiadanie wskazań medycznych do zapłodnienia pozaustrojowego. Kwota dofinansowania wynosi do 5000 zł.

W celu umówienia się na wizytę w Klinice Bocian w Katowicach należy skontaktować się z ośrodkiem mieszczącym się w centrum miasta przy ul. Dąbrówki 13 telefonicznie: 32 701 04 60 lub mailowo: [email protected].

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*