Prawdopodobnie każdy konsument dokonał kiedyś nietrafionego zakupu, który nie spełniał oczekiwań lub był zwyczajnie wadliwy. Proces zwrotu stacjonarnego jest niezwykle prosty, jednak jak wygląda kwestia w przypadku zakupów przez Internet? Wiele osób nigdy nie miało do czynienia z reklamacją internetową, dlatego postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w poniższym artykule!
Kwestie dotyczące towaru używanego
Na samym początku należy rozwiać jedną podstawową wątpliwość – czy towar używany może podlegać zwrotowi. Oczywiście, że tak, ale istnieją pewne sytuacje szczególne, gdzie odesłanie towaru nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Według artykułu 38 ustawy o prawach konsumenta wymienia się czynniki, w których zwrot towaru nie będzie możliwy. Jeżeli produkt posiada ślady użytkowania w postaci uszkodzeń mechanicznych lub znaczących zabrudzeń, odzyskanie gotówki nie będzie możliwe. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy odpakować danego artykułu, należy jedynie zachować odpowiednie środki ostrożności, aby stan po rozpakowaniu nie różnił się szczególnie od tego fabrycznego.
Pamiętaj także o swoich prawach! Żaden sklep internetowy nie może ci kazać zwrócić towaru w opakowaniu fabrycznym, ponieważ nie jest to przedmiot sprzedaży, jest to tylko i wyłącznie zabezpieczenie produktu.
Jakich artykułów nie można zwracać?
Mimo że większość produktów może zostać bezproblemowo odesłana, istnieją pewne odstępstwa od tej reguły. Zwrotowi nie podlegają wszelkie spersonalizowane towary, które zostały wykonane na specjalne zamówienie klienta. To samo tyczy się produktów o krótkiej dacie przydatności, czyli żywność oraz kosmetyków. Jeżeli chcemy zwrócić uwagę na odzież, to niemożliwe będzie odzyskanie pieniędzy w przypadku bielizny lub ubrań z widocznymi śladami użytkowania.
Proces zwrotu internetowego
Na stronie każdej działalności E-commerce powinien pojawić się wniosek o odstąpieniu od umowy. Bez większego problemu można załatwić tę formalność drogą internetową lub pocztową. Każdy klient ma prawo do zwrotu towaru bez podania przyczyny, jednak należy pamiętać, żeby stan produktu był co najmniej satysfakcjonujący. Sprzedawca ma 14 dni na zwrot pieniędzy, ale i również powinien całkowicie pokryć koszty przesyłki. Wiele sklepów decyduje się na dołączenie do przesyłki gotowego listu przewozowego, aby proces nadania paczki był jeszcze prostszy, niż to miało miejsce dotychczas.
Nadaj swoją paczkę u najlepszych
Jeżeli dokonałeś nietrafionego zakupu, to na pewno interesuje cię kurier Kraków, w takim wypadku pozwól, że zaproponujemy ci stronę wysylajtaniej.pl. Z jej pomocą tania paczka stanie się realną wizją. Bez większego problemu wybierzesz najbardziej interesującą cię firmę kurierską, a samą przesyłkę nadasz z poziomu witryny. Wystarczy jedynie uzupełnić podstawowe dane, takie jak waga oraz wymiary, wybrać interesujący wariant cenowy, wydrukować list przewozowy i czekać na przybycie przewoźnika, który zajmie się dostarczeniem towaru prosto do sklepu internetowego. Postaw na swoją wygodę!
Artykuł sponsorowany