Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, czyli muzeum poświęcone pacyfikacji kopalni “Wujek”, zostanie rozbudowane. Umowa na dofinansowanie tej inwestycji została już podpisana. ŚCWiS zyska nowe przestrzenie w byłych kopalnianych budynkach.
Obecnie ŚCWiS mieści się w ponad stuletnim budynku, który pełnił w przeszłości funkcję magazynu odzieżowego. Jeszcze wcześniej, przed II wojną światową, w budynku napełniano karbidem lampy górnicze.
Obecnie mieści się tu wystawa główna, która zajmuje trzy poziomy. Poświęcona jest przede wszystkim strajkowi w kopalni “Wujek” w grudniu 1981 roku oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku.
ŚCWiS będzie większe
ŚCWiS już niedługo się powiększy. Instytucja pozyskała przylegający do obecnej siedziby budynek kopalniany dawnej straży pożarnej, a także mieszczący się nieopodal budynek oddziału instalacyjnego. Pieniądze na adaptację obiektów będą pochodzić z Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
W I etapie projektu (do końca 2025 roku) planowane jest stworzenie w pozyskanych budynkach przestrzeni przeznaczonej na bibliotekę, archiwum i magazyn książek, pomieszczenie do nagrań, sale wystaw czasowych, edukacyjno-artystyczne i konferencyjne, reprezentacyjny hol wejściowy z recepcją, pomieszczenia biurowe na działalność merytoryczną oraz administracyjną, użytkowy dach z planszami edukacyjnymi i informacjami o historii kopalni, który będzie pełnił też funkcję tarasu widokowego.
Wokół budynków znajdą się tarasy zewnętrzne, gabloty z eksponatami, eksponaty górnicze np. wagonik kopalniany. Obiekt będzie miał przestrzenie widokowe na część działającej kopalni „Wujek”.
Wartość projektu to 21 132 735,64 zł, z czego unijne dofinansowanie to 15 852 689,23 zł.
W dalszej przyszłości, w II etapie (lata 2025-2027) planowana jest adaptacja kolejnego budynku, łaźni łańcuszkowej, na potrzeby wystaw stałych ŚCWiS.
Wizualizacje: Pracownia Projektową AiM Sp. z o.o.