Reklama

Co możesz zrobić, by nie płacić kroci za energię?

Przede wszystkim musimy ograniczyć zużycie energii – by zmniejszyć zużycie energii, możemy przyjąć dwa rodzaje działań:

1. Działania polegające na zmianie codziennych nawyków.

2. Działania inwestycyjne mające na celu poprawę efektywności energetycznej naszego budynku.

Oszczędzanie energii ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze finanse, ale przede wszystkim na jakość powietrza, którym oddychamy, a więc i na nasze zdrowie.

Pierwszy rodzaj działań możemy ująć w 6 prostych zasadach:

1. Nie zasłaniaj grzejnika! Ciepło musi mieć przestrzeń.

2. Uszczelnij okna i drzwi! Przeciąg w salonie to żaden luksus.

3. Wietrz krótko i przy zakręconym kaloryferze! Chodzi o świeże powietrze, a nie arktyczny wiatr.

4. Nie przegrzewaj! Mieszkanie to nie sauna.

5. Grzej minimalnie, gdy wyjeżdżasz!  Ponowne ogrzanie dużo kosztuje.

6. Na dobre spanie zmniejsz ogrzewanie.

Dzięki naszym codziennym nawykom możemy całkiem sporo zaoszczędzić. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że istotne jest, by nie przegrzewać pomieszczeń. Pamiętajmy, że można ubrać bluzkę z długim rękawem czy sweter. Zastanów się także czy nie warto przykręcić grzejnika na noc – spanie w niższej temperaturze jest zalecane przez lekarzy.

Jak ustawisz już temperaturę, warto pamiętać, że ekonomiczne ogrzewanie polega na możliwie stałym ogrzewaniu – istotne jest aby nie dopuścić do wystygnięcia pomieszczenia. Na komfort cieplny wpływa nie tylko temperatura powietrza, ale także temperatura ścian. Gdy ściany są wychłodzone, trzeba to nadrobić wyższą temperaturą powietrza. Dlatego jeśli wyjeżdżasz, a masz możliwość minimalnego ogrzewania – naprawdę warto z tego rozwiązania skorzystać. Warto również nie wyłączać ogrzewania w pomieszczeniach, z których nie korzystamy. Jeśli nie korzystasz z jakiegoś pomieszczenia, pamiętaj, by również minimalnie je ogrzewać – wychłodzone ściany trudniej nagrzać, może także wdać się w nie wilgoć.

By nie dopuścić do zawilgocenia, bardzo ważne jest odpowiednie wietrzenie pomieszczeń. Celem prawidłowego wietrzenia jest szybka wymiana powietrza w pomieszczeniu, a nie jego wychłodzenie. Wietrz krótko i intensywnie. Wystarczy raz czy dwa razy dziennie otworzyć okno na 5-10 minut, najlepiej robiąc przy tym przeciąg. Pamiętaj by najlepiej ok. 10 minut przed planowanym wietrzeniem i w czasie wietrzenia wyłączyć grzejniki.

Ważne jest także ograniczenie nieszczelności. Warto rozważyć czy nie uszczelnić okien i drzwi, jeśli przepuszczają zbyt dużo powietrza. Natomiast w budynkach wielorodzinnych warto  zwrócić uwagę na części wspólne – zimą zamykać okna i drzwi, by na klatce schodowej nie było zimno.

Jeśli grzejemy, zadbajmy o to, by ciepłe powietrze  mogło swobodnie przemieszczać się po mieszkaniu. Nie zasłaniajmy grzejnika grubymi kotarami czy meblami, bądź osłonami grzejnikowymi. Natomiast w słoneczne dni warto pozwolić, by promienie słoneczne mogły w naturalny sposób ogrzać pomieszczenie, a nocą wykorzystać żaluzje, zasłony czy okiennice, by zapobiec zbędnym stratom ciepła.

Działania inwestycyjne

Przed podjęciem decyzji o inwestycji można się samemu zastanowić albo zlecić wykonanie audytu energetycznego, by zoptymalizować zakres prac, które należy wykonać.

Ocieplenie wszystkich przegród zewnętrznych i wymiana nieszczelnych okien, pozwala obniżyć zużycie energii w naszym domu nawet do 60%.

Pamiętaj, by wykonując termomodernizację wybierać jakościowe materiały izolacyjne czy okna i drzwi o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Im jego wartość niższa, tym materiał wykazuje się wyższą zdolnością izolacyjną.

Wysokie straty ciepła następują przez wentylację. W celu ich ograniczenia można zastosować centrale rekuperacyjne, dzięki którym świeże powietrze pobierane z zewnątrz jest ogrzewane powietrzem wyprowadzanym.

Warto przemyśleć montaż odnawialnych źródeł energii np. instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli kupujesz mieszkanie bądź dom, warto zwrócić uwagę na świadectwo charakterystyki energetycznej. Świadectwo charakterystyki energetycznej to ważny dokument dla każdego użytkownika budynku – zawiera ono informacje na temat efektywności energetycznej budynku. Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w przypadku budynków/lokali mieszkalnych, które są sprzedawane, bądź wynajmowane, istnieje obowiązek sporządzenia dla nich świadectwa charakterystyki energetycznej. Jeśli użytkujesz lokal/budynek na własne potrzeby nie ma konieczności wykonywania świadectwa. Świadectwo jest ważne maksymalnie 10 lat. Świadectwo straci ważność wcześniej, jeśli zostaną przeprowadzone pewne prace budowlano-instalacyjne, które wpłyną na efektywność energetyczną budynku lub jego części. Przykładowymi pracami, które mogą wpłynąć na charakterystykę energetyczną budynku, jest wymiana okien, docieplenie budynku w celu zwiększenia izolacji termicznej czy też wymiana źródła ciepła na bardziej efektywne.

Górnośląsko-Zagłębiowska poleca proste działania polegające na zmianie codziennych nawyków, a jeżeli planujesz inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej swojego budynku, dobrze je zaplanuj.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Komentarze

  1. nie_grzeje_nie_jem 1 października, 2024 at 10:33 pm - Reply

    Zmiana codziennych nawyków – nie grzać, nie świecić, nie włączać, nie gotować, nie ogrzewać!
    Czyli dla plebsu pozostaje zwyczajne dziadowanie.
    Dziękujemy mędrcy z GZM 😀

    • Daniel 2 października, 2024 at 8:00 am Reply

      Będziesz jeździł autobusem żeby się ogrzać jak brytyjscy emeryci po zniesieniu dopłat do ogrzewania.

    • Parkingowy 1 października, 2024 at 11:55 pm Reply

      Prawdziwy Polak-sarmata nigdy nie dziaduje! Zastaw się – a postaw się 🙂
      Światła wszędzie zaświecone, okna uchylone, niech sąsiedzi widzą, niech im gały wyjdą!
      No i obowiązkowo gryzący dym z komina, nie żadne tam euro-eko-wymysły.

      • Daniel 2 października, 2024 at 8:07 am Reply

        a tobie podoba się że w Europie jest najdroższy prąd na świecie i z tego powodu zamykane są kolejne zakłady? Prawdziwy Polak myśli co jest w jego interesie a nie papuguje chore zachodnie rozwiązania.

Dodaj komentarz

*
*