Reklama

Miasto odda teren kościołowi za 1% wartości. Przy ul. Francuskiej powstanie kaplica

Ł. K.
Działka przy ulicy Francuskiej 70 zostanie przekazana Archidiecezji Katowickiej za 1% wartości. Kościół na razie nie chce zdradzać szczegółów, ale ma tu powstać kaplica.

Miasto przekaże kościołowi nieruchomość gruntową o powierzchni ponad 6,5 tys. m kw. Działka położona jest przy ul. Francuskiej. Dokładnie naprzeciwko budynku urzędu miasta. W miejscu, gdzie aktualnie znajduje się niewielki parking. Archidiecezja Katowicka ma kupić od miasta działkę z 99% bonifikatą. Musi się na to zgodzić rada miasta. Projekt uchwały w tej sprawie jest już gotowy. Działka ma zostać przeznaczona na „działalność sakralną”. Teraz miasto musi oszacować cenę. W przypadku gdy kościół w ciągu 10 lat od daty nabycia wykorzysta teren do innego celu, Archidiecezja będzie musiała zwrócić pełną kwotę udzielonej bonifikaty, czyli 99% oszacowanej ceny nieruchomości. Tak się najprawdopodobniej nie stanie, ponieważ duchowni potwierdzają swoje plany wobec działki przy ul. Francuskiej. – Katowice cały czas się rozrastają. Chcemy zaspokoić potrzeby duchowe mieszkańców, którzy też sami się o to upominają – mówi ks. Adam Sekściński, notariusz Kurii Metropolitalnej. Wiadomo już, że nie powstanie w tym miejscu nowa parafia. Ma zostać zbudowana kaplica, która będzie podlegać Archikatedrze Chrystusa Króla. Na razie kościół nie zdradza szczegółów inwestycji, ponieważ decyzja o przekazaniu działki za 1% wartości jeszcze nie zapadła. W sprawie terenu przy ul. Francuskiej radni zagłosują podczas kolejnej sesji.

Podziel się informacją:


Komentarze

 1. sara Styczeń 27, 2018 at 3:26 pm - Odpowiedz

  to jest skandal zeby oddawac za bezcen kosciołowi teren,przeciez tylko 37% chodzi do koscioła , zamiast wybudowac parking pietrowy dla podatników- mieszkanców -interesantów. nie dba sie nic o ludzi.kolejnA WŁADZA POKAZAŁA ZE DBA SIE TYLKO O BOGATYCH.NA UL. pANEWNICKIEJ GDZIE JEST bAZYLIKA i kosciól sw. Antoniego ma sie budowac 3 kosciół!!!!

 2. Jan Styczeń 22, 2018 at 4:02 pm - Odpowiedz

  Dobra dobra, wszyscy by chcieli parking, ale jak trzeba się realnie zadeklarować czy popiera się okupację Watykanu, to każdy grzecznie księdza po kolędzie wpuszcza, a dziecko chrzczone, żeby teściowej nie podpaść.

 3. Marika Styczeń 15, 2018 at 7:15 pm - Odpowiedz

  państwo kościelne ?

 4. Marek Styczeń 7, 2018 at 3:06 pm - Odpowiedz

  Nie jesteśmy panstwem wyznaniowym więc niech kościół kupi ale po takiej cenie jaka ja jako mieszkaniec Katowic musiałbym zapłacić za tą działkę

  • TADEUSZ Styczeń 8, 2018 at 4:48 pm Odpowiedz

   Tak powinno BYC ! Wszyscy jestesmy rowni wobec prawa i obowiazkow ! !

 5. Anna Styczeń 7, 2018 at 1:31 pm - Odpowiedz

  Katowice chcą oddać kościołowi 6 hektarów za 1% wartości.
  18 stycznia na Komisji Budżetu Miasta ul. Młyńska 4 sala nr 4,5 odbędzie się w tej sprawie opiniowanie Komisji. Sesja Rady Miasta m.in.w tej sprawie 25.01.18 r godz. 11.00 sala nr 209. Może pójdziemy na Posiedzenia?

 6. Wojtek Styczeń 5, 2018 at 7:03 pm - Odpowiedz

  No to pięknie pod Wydziałem Komunikacji już nie ma gdzie parkować a jak zlikwidują parking to wcale nie będzie miejsca – bardzo mądrze Pani Prezydencie mam nadzieję że wszyscy interesanci Wydziału Komunikacji pójdą do Pana na skargę że nie mają gdzie parkować, po co tam komu kaplica ???

 7. kk Styczeń 5, 2018 at 10:32 am - Odpowiedz

  Znów za bezcen oddaje się klerowi katolickiemu grunty. W kraju, w którym nie ma pieniędzy na leczenie chorych onkologicznych, w którym emeryci nierzadko przymierają głodem, mają trudności z dostaniem się do lekarza, w którym niepełnosprawni czy opiekujący się nimi rodzice klepią biedę, w którym szaleje próchnica. Można mnożyć. A może rada miejska wykaże się empatią i nie podpisze projektu?
  Inna sprawa to to, że likwiduje się parking. Gdzie więc mają zaparkować osoby niepełnosprawne, załatwiające swoje sprawy w tym rejonie?
  Co czują przedstawiciele kościoła katolickiego?

 8. Iza Styczeń 4, 2018 at 11:40 pm - Odpowiedz

  Miasto ma gest.
  Proszę o dane ogłoszonych przetargów pod inwestycje oraz przedstawienie analizy biedoty i niemocy stanięcia Archidiecezji do powyższych.
  W innym przypadku jest to sprzeniewierzenie majątku powierzonego.

 9. Gienek Styczeń 4, 2018 at 10:55 pm - Odpowiedz

  Wg autora: „Niewielki parking”, zdecydowanie jest to duży parking i jedyny dostępny przy wydziale komunikacji i sądzie rejonowym. Wydział komunikacji bez parkingu to kpina i przykład braku logicznego myślenia osób podejmujących decyzje w tej sprawie. Przeznaczenie tego właśnie terenu na cele inne niż porządny parking bardzo dobrze obrazuje jak mało znaczą dla osób podejmujących decyzje faktyczne potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców załatwiających sprawy w UM Katowice.
  Nie mam nic przeciwko nowej kaplicy, ale nie w tym, najmniej odpowiednim miejscu.

 10. Grzegorz Styczeń 4, 2018 at 10:13 pm - Odpowiedz

  Parkingów w centrum brak.

  Stadionu dla klubu miasta dalej brak

  Basenów krytych czy konkretnego aquaparku brak.

  Panie Prezydencie zapamiętam przy wyborach.

 11. Magda Styczeń 4, 2018 at 4:56 pm - Odpowiedz

  Gdzie są starsze komentarze?

 12. Grzegorz Styczeń 4, 2018 at 1:36 pm - Odpowiedz

  Ciekawe, że tak się mieszkańcy upominają o kaplicę? To może jakieś konkretne dane…tak to ja mogę stwierdzić, że mieszkańcy upominają się o kaplicę Potwora Spaghetti.

 13. Adam Styczeń 4, 2018 at 11:38 am - Odpowiedz

  Czyli zlikwidowany zostanie parking pod wydziałem komunikacji. To logiczne. Brawo UM!

  • Grzegorz Żądło Styczeń 4, 2018 at 11:39 am Odpowiedz

   Zlikwidowany zostanie dziki parking.

   • Gienek Styczeń 4, 2018 at 11:00 pm Odpowiedz

    A jak Pan myśli, dlaczego tam jest „dziki parking”? Dlatego Panie Grzegorzu, że miasto wojewódzkie Katowice nie zrobiło porządnego parkingu, przy zlokalizowanych tam wydziałach Urzędu Miasta i sądzie rejonowym, pomimo potrzeb w tym zakresie.

   • Sebastian Styczeń 4, 2018 at 3:28 pm Odpowiedz

    Po raz kolejny ja – wszystko wskazuje, że parking jest legalny. Skąd zatem stwierdzenie, że „jest dziki”? nawierzchnia asfaltowa. Użytek Bi – teren zabudowy innej. Miejscowy plan – 1KS – teren parkingów.
    Zatem jak jest naprawdę? Dlaczego nie ma w artykule o tym informacji, że kaplica powstanie w miejscu parkingu? Dlaczego brak informacji, że utrudni to dostęp do Wydziału UM Katowice.

    • Grzegorz Żądło Styczeń 4, 2018 at 4:10 pm Odpowiedz

     „Działka położona jest przy ul. Francuskiej. Dokładnie naprzeciwko budynku urzędu miasta. W miejscu, gdzie aktualnie znajduje się niewielki parking” – zawsze warto czytać dokładnie, a dopiero potem komentować.

     • Sebastian Styczeń 4, 2018 at 4:52 pm Odpowiedz

      Szanowny Panie. Również proszę czytać dokładnie. Polemizuję z Pana wypowiedzią dotyczącą likwidacji, jak Pan określił; „dzikiego parkingu”. Nie negowałem treści artykułu w tym zakresie. Parking ten jest newralgiczny więc powinno się szczególnie na ten fakt zwrócić uwagę. Artykuł kładzie nacisk na fakt, że miasto odda działkę za 1% wartości. Wydaje się, że wobec trudności z parkowaniem w tym miejscu (liczni petenci) jest to problem najważniejszy. Koszt działki to sprawa drugorzędna. Chciało by się zapytać: „nos dla tabakiery czy tabakiera dla nosa”? Z wyrazami szacunku

      • Grzegorz Żądło Styczeń 4, 2018 at 6:23 pm Odpowiedz

       Pytanie w komentarzu brzmiało: Dlaczego nie ma w artykule o tym informacji, że kaplica powstanie w miejscu parkingu”? W artykule jest taka informacja. Pozdrawiam

   • Szymon Styczeń 4, 2018 at 12:15 pm Odpowiedz

    A powinni zrobic normalny parking, najlepiej pietrowy. Na co tyle krzyzy???

 14. Michał Styczeń 4, 2018 at 11:36 am - Odpowiedz

  na cholere komuś kaplica w tym miejscu bardziej potrzebny jest parking dla interesantów urzędu bo trzeba samochód gdzieś w krzakach zostawiać masakra….

 15. Sylwia Styczeń 4, 2018 at 10:59 am - Odpowiedz

  Szkoda słów dla szakali ,brak miejsc parkingowych utrudnia życie niepełnosprawnym aby załatwić sprawę w Urzędzie
  czy iść do lekarza czy szpitala .Kaplica w jakim celu na koło pełno kościołów , czy miasto gdzie potrzeby mieszkańców czekających na pomoc est ogromna ze względu na brak pieniędzy jest niedostateczna a Wielcy miasta Katowice
  oddają ziemię klerowi …..czy ktoś popatrzał trzeźwym okiem na bogactwo kleru i życie w biedzie emerytów , ludzi chorych których nie stać na leki …szkoda słów na takie niecne działanie oraz pazerność kleru

Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij