Reklama

Katowicka firmy stworzyła chlebak, który sam zamawia pieczywo

Twórcy iChlebaka: Bartosz Bątorek, Tomasz Skupiewski i Jakub Król.

S. K.
Naszym celem jest odciążenie klienta od codziennych zakupów w piekarni – mówi Jakub Król z ICFutureTech. Firma wymyśliła nietypowy chlebak i planuje wypróbować swój wynalazek w Katowicach.

Ten chlebak na bieżąco bada wagę pieczywa, które się w nim znajduje. Te dane są przesyłane przez wi-fi do chmury obliczeniowej, która znajduje się na naszym serwerze zewnętrznym. Następnie algorytm wszystko przelicza i pokazuje nam dokładnie, kiedy to pieczywo się skończy. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli na bieżąco dostarczać chleb do domu klienta – mówi Tomasz Skupiewski, jeden z pomysłodawców inteligentnego chlebaka.

iChlebak, bo tak nazywa się wynalazek, może pełnić swoje funkcje dzięki specjalnemu wyposażeniu. Ma m.in. wbudowany system tensometrów, przetwornik analogowo-cyfrowy, 8-bitowy procesor z 32 kB pamięcią Flash oraz moduł wi-fi. Oprócz połączenia z siecią internetową, urządzenie wymaga zasilania ze zwykłego gniazdka elektrycznego 230V.

Firmę ICFutureTech tworzy trzech 28-latków: Tomasz Skupiewski, Bartosz Bątorek i Jakub Król. iChlebak jest ich pierwszym wspólnym projektem. Praca nad nim zajęła im rok. – iChlebak ma sprawić, że nasz klient przestanie martwić się o to, czy wystarczy mu pieczywa. Dzięki nam zawsze będzie miał w domu świeży chleb – tłumaczy intencje firmy Jakub Król.

Chlebak (4)iChlebak wpisuje się w światowy trend technologiczny określany jako Internet of Things (Internet Rzeczy). Polega on na podłączaniu poprzez różnego typu czujniki, tradycyjnych, często mało skomplikowanych przedmiotów, do internetu. W ten sposób tworzona jest nową wartość, różnego typu innowacyjne usługi – dodaje Bartosz Bątorek.

Twórcy urządzenia podkreślają unikatowość swojego rozwiązania. – Nie znaleźliśmy na terenie USA oraz Unii Europejskiej takiego urządzenia, które byłoby dedykowane automatyzacji zakupu oraz dostaw pieczywa. Na tych rynkach jest to pierwsza tego typu usługa. Wydaje się zatem, że Katowice będą pierwszym miastem, w którym technologia tego typu zostanie udostępniona dla konsumentów w szerszej skali – mówi Tomasz Skupiewski.

Projekt zakłada dostawy w godzinach wcześniej uzgodnionych z klientem. Oprócz tego, klienci mieliby do wyboru także rodzaj pieczywa, od pszennego po dietetyczne i bezglutenowe. Firma planuje współpracę z lokalnymi piekarniami.

To, gdzie zostaną przeprowadzone testy urządzenia, zależy od tego, z której dzielnicy przyjdzie najwięcej zgłoszeń. Chętni do wzięcia udziału w badaniach mogą zgłosić się do firmy drogą mailową. Twórcy iChlebaka przewidują, że potrwają one co najmniej 3 miesiące.

Żeby skorzystać z testów chlebaka, trzeba zapłacić 59 zł za instalację i 29 zł miesięcznie za dzierżawę. Do tego 5 złotych za każdą dostawę i oczywiście koszty zamówionego pieczywa. Rozliczenia odbywać się będą po zakończonym i podsumowanym miesiącu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*