Reklama

ZTM precyzuje. Linia 930 z Janowa zostanie jednocześnie skrócona i… wydłużona

Grzegorz Żądło
Kilkanaście dni temu napisaliśmy, że kolejna linia autobusowa zostanie skrócona do Centrum Przesiadkowego Zawodzie. Chodzi 0 linię 930, która kursuje pomiędzy Nikiszowcem i dworcem kolejowym. Z informacji Zarządu Transportu Metropolitalnego wynikało, że autobusy nie będą już jechać bezpośrednio do centrum Katowic, a jedynie do Zawodzia. Okazuje się jednak, że owszem, w jedną stronę tak będzie, ale w odwrotnym kierunku 930 nadal będzie jeździć do centrum miasta, tyle że inną trasą.

Cała sprawa ma swój początek w prośbie jednego z pasażerów, który chciał, żeby zwiększyć częstotliwość kursów na linii 930. Obecnie autobusy jeżdżą bowiem co godzinę (w dni robocze) i co 90 minut (dni wolne). W odpowiedzi ZTM napisał jednak, że częstotliwość, owszem, zostanie zwiększona, ale będzie się to wiązało ze skróceniem linii do CP Zawodzie. Taka decyzja miała zostać podjęta przez urząd miasta, który rozpatrywał różne warianty zmian trasy tej linii.

Kiedy zrobiło się zamieszanie, bo większość komentujących pasażerów była oburzona tym pomysłem, ZTM wystosował komunikat. Wynika z niego, że 930 zostanie skrócona, ale jednocześnie wydłużona. Jak to możliwe? Wszystko zależy od tego, na którym przystanku się wsiądzie, a właściwie na przystanku po której stronie ulicy.

Obecnie autobusy linii 930 jeżdżą pomiędzy katowickim dworcem kolejowym a przystankiem Nikiszowiec Pętla. Jesienią, kiedy zostanie rozstrzygnięty przetarg na obsługę m.in. tej linii, trasa zostanie zmodyfikowana. – W projekcie uwzględniamy, że autobusy nadal będą rozpoczynać i kończyć trasę na katowickim dworcu. Zmianą jest to, że trasa będzie prowadzić aż do i z Centrum Przesiadkowego Zawodzie – ulicami Murckowską, Gospodarczą, Szopienicką, następnie przez Nikiszowiec i Janów (z obsługą przystanków Nikiszowiec Szpital, Nikiszowiec Kościół, Janów Zamkowa Skwer, Janów Zamkowa, Janów Leśnego Potoku, Janów Oswobodzenia Cmentarna, Janów Lwowska Szkoła) i ulicą Bagienną – wyjaśnia Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. – Dużą zaletą tego rozwiązania jest włączenie do obsługi przez autobusy linii 930 większej części dzielnicy Janów. Autobusy, zamiast jechać ulicą Ociepki i obsłużyć jeden przystanek, pojadą ulicą Zamkową, Grodową i Leśnego Potoku i tym samym obsłużą 3 nowe przystanki. Dodatkowo obsługiwane będzie osiedle Nowy Nikiszowiec.

Wprawdzie częstotliwość kursowania linii 930 się zwiększy, ale na tym plusy właściwie się kończą. Czas przejazdu wydłuży się zarówno przy opcji bezpośredniego połączenia z dworcem kolejowym, jak i z przesiadką w CP Zawodzie. Oczywiście, różnie wygląda to biorąc pod uwagę różne przystanki. Przykładowo z tego najbardziej oddalonego od centrum (Janów Zamkowa Skwer) autobus jedzie do centrum 20 minut. Po zmianach czas przejazdu wydłuży się do 27 minut. Z kolei planując podróż przez CP Zawodzie, trzeba do 11-13 minut potrzebnych na dotarcie do tramwaju, doliczyć 12 minut jazdy nim do dworca. Do tego oczywiście 1-4 minuty na przesiadkę (w godzinach szczytu). Co najgorsze, w wariancie z przesiadką, kupując bilet jednorazowy (za 4 zł), pasażer nie zdąży dojechać do centrum Katowic (bilet na jedno miasto ważny jest 20 minut). Pozostanie mu więc bilet 40-minutowy, który kosztuje 5 zł.

Na osłodę ZTM zapewnia, że rozkład jazdy linii 930 będzie zakładał synchronizację naprzemienną co 15 minut z rozkładem jazdy linii 674.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*