Reklama

Znowu można się spowiadać. Metropolita katowicki zachęca też do przyjmowania komunii św.

Fot. Archidiecezja Katowicka.

Redakcja
Spowiedź znowu ma się odbywać w kościołach, tak jak przed epidemią, a wierni powinni przyjmować komunię świętą. Metropolita katowicki wydał zarządzenie, które przywraca normalność w kościołach. Jednak zasady bezpieczeństwa nadal muszą być zachowane.

Metropolita Katowicki zachęca do sakramentu pokuty i pojednania oraz komunii świętej. Na początku tego miesiąca abp Wiktor Skworc zalecił parafiom, żeby spowiedź była możliwa wyłącznie na prośbę wiernego. Ta nadzwyczajna forma została teraz zniesiona. W sakramencie pokuty i pojednania będzie można wziąć udział tak samo, jak przed wybuchem epidemii koronawirusa.

„Zachęcam wiernych do korzystania w okresie wielkanocnym, który trwa do Niedzieli Najświętszej Trójcy (7 czerwca) z Sakramentu Pokuty i Pojednania i do pełnego uczestnictwa we Mszy świętej, tzn. z przyjęciem Komunii św. Jest to wymóg przykazania kościelnego. Można go wypełnić, uczestnicząc we Mszy św. również w dni powszednie, do czego usilnie zachęcam wiernych” – czytamy w najnowszym zarządzeniu katowickiego arcybiskupa.

Do kościołów wrócą dyżury spowiedników w wyznaczonych godzinach przed mszą świętą oraz w soboty. Jednak wskazane jest spowiadanie poza konfesjonałem „w przystosowanych pomieszczeniach, odpowiednio dezynfekowanych i często wietrzonych” oraz przy przestrzeganiu aktualnych norm sanitarnych. Jednak spowiedź w konfesjonale też została dopuszczona. Jeśli księża udzielaliby sakramentu pokuty w tradycyjny sposób, to wyłącznie „z zachowaniem szczególnej ostrożności i wszystkich obowiązujących norm sanitarnych, za co szczególną odpowiedzialność ponosi proboszcz/administrator parafii, a bezpośrednio spowiednik„.

Ponadto abp Skworc zachęca wiernych do przyjmowania w czasie nabożeństw komunii św. Kapłani muszą mieć zdezynfekowane dłonie, a wierni powinni przyjmować ją na rękę. Osoby, które nie chcą zrezygnować z tradycyjnej formy, mają obowiązek podchodzenia do księdza jako ostatnie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*