Reklama

Znane są kryteria naboru do mieszkań z programu Mieszkanie Plus

Grzegorz Żądło
Urząd miasta przygotował projekt uchwały, w którym znalazły się kryteria naboru do mieszkań z programu Mieszkanie Plus. Pierwsze osiedle w Katowicach z tego programu powstaje w Nikiszowcu. Tzw. nowy Nikiszowiec ma być gotowy jesienią tego roku. Nabór chętnych powinien odbyć się w maju lub czerwcu.

W nowym Nikiszowcu będzie 513 mieszkań. Najwięcej, bo 185, będzie miało powierzchnię od 35 do 45 m kw. Nieco mniej, bo 136, będzie mieszkań o powierzchni od 70 do 81 m kw. (136). Ogółem, powierzchnia wszystkich mieszkań wyniesie 30 814 m kw. Będzie je można wynająć, a docelowo kupić na własność, choć nie będzie do obowiązkowe. Obecnie szacuje się, że za najem mieszkania w nowym Nikiszowcu trzeba będzie zapłacić 27 zł/m kw. Jeśli ktoś będzie chciał stać się właścicielem wynajmowanego lokalu, będzie płacić około 33 zł/m kw. Wprawdzie Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości, który jest inwestorem osiedla zakłada, że rządowe dopłaty do czynszu wyniosą około 6 zł za m kw., to jednak najprawdopodobniej nie wszyscy będą mogli z nich skorzystać. Do kwot czynszu trzeba doliczyć opłaty za ogrzewanie, prąd, wodę czy śmieci.

Kto będzie mógł zamieszkać w nowym Nikiszowcu? Urząd miasta właśnie opublikował projekt uchwały w tej sprawie, którą będą musieli przyjąć radni. Znalazły się w nim kryteria punktowe, na podstawie których będzie ustalane pierwszeństwo najmu mieszkań. O ile oczywiście chętnych będzie więcej niż dostępnych lokali.

Najwięcej punktów –  10 – będzie można dostać za każde dziecko (do 18 r. ż.) w gospodarstwie domowym. Na tyle samo punktów zostało wycenione rozliczanie się z podatku dochodowego w Katowicach przez co najmniej jedną osobę w rodzinie. Przy czym maksymalnie za to kryterium będzie można dostać łącznie 20 pkt.

7 pkt. dostanie chętny, który w swoim gospodarstwie domowym ma co najmniej jedną osobę pełnoletnią, która nie przekroczyła 35. roku życia. Jeśli z kolei w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedna osoba, która ukończyła 65 lat, będzie można dostać 3 punkty.

Jeśli żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego na dzień złożenia wniosku o najem nie będzie właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz nie
przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku, wówczas dostanie 6 punktów.

Po 2 pkt. zostaną przyznane na niepełnosprawne dziecko (do 16 r. ż.) oraz niepełnosprawną starszą osobę. Jeśli ktoś wypełnił do dnia 31.12.2018 r. elektroniczną ankietę dotyczącą preferowanych warunków mieszkaniowych w nowym Nikiszowcu, dostanie 4 punkty.

Kiedy już rozpocznie się nabór, trzeba będzie złożyć wniosek i kilka dokumentów, w tym m.in. zaświadczenie o zarobkach.
Po przeprowadzeniu oceny punktowej wniosków o zawarcie umowy najmu zostanie sporządzona imienna lista. W przypadku wniosków, które uzyskały taką samą liczbę punktów, o kolejności wpisu na listę najemców decyduje kolejność wpływu wniosku.

Budowa nowego Nikiszowca ma się zakończyć we wrześniu 2020 roku. W tym samym czasie powinna być gotowa droga dojazdowa, choć jeszcze nie zaczęła się jej budowa. 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*