Reklama

Zmiany w taryfie ZTM. Będą bilety na 5, 10 i 15 minut

Redakcja
W połowie stycznia zmieni się taryfa biletowa Zarządu Transportu Metropolitalnego. Wraz z nową aplikacją, która zastąpi ŚKUP, wprowadzone do sprzedaży zostaną elektroniczne bilety na 5, 10 i 15 minut. Najtańszy będzie kosztował promocyjnie 1 zł.

Największą zmianą w taryfie, oprócz wspomnianych już nowych “czasówek”, będzie opcja „Podróż Start/Stop”, która będzie dostępna dla pasażerów w ramach aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM. To pierwszy element nowego systemu sprzedaży biletów, który zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych tygodni.

“Podróż Start/Stop” ma działać podobnie do wnoszenia opłat np. za parkowanie w aplikacjach mobilnych. Po wejściu do autobusu czy tramwaju pasażer będzie musiał zeskanować kod QR lub wpisać odpowiedni kod, który znajduje się w pojeździe. Po zakończeniu podróży, trzeba będzie nacisnąć w aplikacji “Stop”. System wyliczy należność za bilet, według czasu rozkładowego.

Nowe  bilety czasowe będą kosztować odpowiednio 2 zł (5 minut), 3 zł (5-10 minut) i 3,5 zł (10-15 minut). Do 31 marca 2023 bilet 5-minutowy będzie kosztował promocyjnie 1 zł.

Korzystając z powyższej opcji będzie można się przesiadać, a system policzy najkorzystniejszy bilet. Ważne, żeby przerwa pomiędzy podróżami nie przekroczyła 30 minut. Przykład: pasażer jedzie tramwajem 4 minuty, po czym po 10 minutach wsiada w autobus i jedzie 15 minut. Aplikacja skasuje za te dwa przejazdy jak za bilet 20-minutowy.

Wybór opcji „Podróż Start/Stop” sprawi, że pasażer za wszystkie przejazdy w ciągu dnia nie zapłaci więcej, niż wartość biletu „dziennego”, która obecnie wynosi 12 zł. Będzie to możliwe dzięki agregacji opłat – w ramach tej opcji system pod koniec dnia zsumuje wszystkie opłaty wniesione przez pasażera w ciągu tego dnia. Jeśli suma opłat przekroczy wartość biletu „dziennego”, wówczas system anuluje wyliczane w ciągu dnia opłaty i za cały dzień pobierze opłatę w wysokości ceny biletu dziennego.

Zmiany w taryfie zaczną obowiązywać od 16 stycznia.


Tagi:

Komentarze

 1. Detta 9 marca, 2023 at 7:11 pm - Reply

  Dużo informacji,ale ani słowa o tym,jak się płaci. Może ja nie chcę obciążać mojego rachunku telefonicznego. Może ja chcę mieć te opłaty osobno. To jak mam to zrobić ?

 2. iza 28 grudnia, 2022 at 5:13 pm - Reply

  dobrze im sie na tych stołkach gada ale jesli ja pojade 5 minut tranwajem by przesiadz sie na autobus który powinien jechac ale znajac zycie jedzie opozniony nie mieszcze sie w tym czasie to kasuje odwujnie ja wole to co jest obecnie korzystam i kupuje bilet miesieczny i nie interesuje mnie czy zmieszcze sie w czasie debilizm a co z osobami ktorzy nie posiadaja telefonow i tymi co jezdza menele smierzace na cały autobus dalej beda jezdzic a my musimy zawsze miec pod gorke brak słow

 3. Piotr 22 grudnia, 2022 at 6:27 pm - Reply

  kolejna lipa, brzmi jak zwiastun porazki. Oczekuję że wszystkie bilety okresowe ZTM będą dostepne w Skycas. Nie ufam amatorskim apkom od ZTM

 4. P Śl 16 grudnia, 2022 at 6:23 pm - Reply

  System wyliczy należność wg czasu rozkładowego – uhm już widza jak to będzie działało, szczególnie jak autobus będzie jechał nie wpięty do systemu. Będzie działało tak samo jak działał ŚKUP.

 5. Marek 16 grudnia, 2022 at 3:29 pm - Reply

  nowa aplikacja miała byc w listopadzie. pozniej w grudniu. i co ? jak nie bylo tak nie ma.

Dodaj komentarz

*
*