Reklama

Zmiany dla pasażerów z Janowa i Nikiszowca. Autobus 930 jeździ częściej, ale dłużej

Redakcja
Zmiany na jednej z linii autobusowych w Katowicach. ZTM modyfikuje trasę i rozkład linii łączącej centrum Katowic z Nikiszowcem. Ten pomysł budził duże kontrowersje.

Od dzisiaj inaczej kursują autobusy linii numer 930. To zmiany, które ZTM zapowiadał już wiosną. Modyfikacja trasy i godzin odjazdu linii jest związana z decyzją katowickiego urzędu. Zarząd Transportu Metropolitalnego przedstawił urzędnikom kilka wariantów objęcia komunikacją miejską osiedla Nowy Nikiszowiec, a miasto wybrało wariant polegający na zmianie dotychczasowej trasy linii 930. Ta decyzja wzbudziła sporo kontrowersji wśród mieszkańców Nikiszowca i Janowa. Powstała nawet petycja w tej sprawie. Wiele osób myślało, że autobus nie dojedzie do centrum Katowic, tylko do centrum przesiadkowego w Zawodziu. Zmiany nie są tak drastyczne, ale wydłużył się czas podróży do śródmieścia.

Do tej pory autobusy linii 930 kursowały pomiędzy katowickim dworcem kolejowym a przystankiem Nikiszowiec Pętla. Po zmianach jadą bardziej naokoło i podróż do centrum Katowic będzie trwała dłużej. Przykładowo z najdalej położonego od centrum przystanku (Janów Zamkowa Skwer) na dworzec autobus jedzie 27 minut. Dla osób jadących z Janowa dobrą alternatywą mogłaby być przesiadka na tramwaj w CP Zawodzie. Jednak wtedy pasażer do 11-13 minut potrzebnych na dotarcie do tramwaju, musi doliczyć 12 minut jazdy nim do dworca. Do tego ok. 1-4 minuty na przesiadkę (w godzinach szczytu). Niekorzystna w wariancie z przesiadką jest konieczność kupienia droższego biletu. Kupując bilet jednorazowy (za 4 zł), pasażer nie zdąży dojechać do centrum Katowic (bilet na jedno miasto ważny jest 20 minut). Pozostaje  bilet 40-minutowy, który kosztuje 5 zł.

Po obowiązujących od dzisiaj zmianach trasa zaczyna się w dalszym ciągu na katowickim dworcu. Autobusy kursują, w zależności od kierunku jazdy, do i z centrum przesiadkowego Zawodzie. 930 jedzie od dzisiaj ulicami Murckowską, Gospodarczą, Szopienicką, a następnie przez Nikiszowiec i Janów (z obsługą przystanków Nikiszowiec Szpital, Nikiszowiec Kościół, Janów Zamkowa Skwer, Janów Zamkowa, Janów Leśnego Potoku, Janów Oswobodzenia Cmentarna, Janów Lwowska Szkoła i ul. Bagienną). W porównaniu do poprzedniego rozkładu, autobus obsługuje trzy zamiast jednego przystanku w Janowie. Poza tym zatrzyma się też na Nowym Nikiszowcu. Największą zaletą nowego rozkładu jest zwiększenie częstotliwości kursów. Zamiast raz w ciągu godziny autobus kursuje dwa razy.

Nową trasę i obowiązujący od dzisiaj rozkład jazdy można znaleźć TUTAJ (jutro, 2 października, szykują się na tej linii zmiany z powodu Silesia Marathonu).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*