Reklama

Żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie zamknięte na kolejny miesiąc. Rząd podał terminy matur i egzaminów ósmoklasisty

Grzegorz Żądło
Co najmniej do 24 maja zamknięte będą żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe. Matury rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty 16 czerwca. Matura będzie miała wyłącznie formę pisemną. Wszystkie terminy mogą ulec zmianie, jeśli sytuacja epidemiczna będzie zła.

Niestety warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności żłobków, przedszkoli i szkół. Do 24 maja przesuwamy więc termin uruchomienia tych placówek. Za kilka dni poinformujemy państwa czy będzie możliwość prowadzenia jakiejś działalności opiekuńczej – powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Rząd ustalił nowe terminy egzaminów. Matura w 2020 roku rozpocznie się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego. Egzaminy z kolejnych przedmiotów potrwają do końca czerwca. Matura będzie miała tylko formę pisemną.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 16-18 czerwca.

22 czerwca zostaną przeprowadzone kwalifikacje zawodowe, a w połowie sierpnia egzaminy dla szkół policealnych.

Uznaliśmy, że egzamin maturalny i egzamin ósmoklasisty pozwalają w sposób obiektywny przyjrzeć się jaką wiedzę zdobyli uczniowie. Dlatego będziemy się starali przeprowadzić te egzaminy. Terminy są dosyć odległe i bezpieczne – mówił minister edukacji.

Matury mają zostać sprawdzone do 11 sierpnia. Osoby, które chciałyby zdawać egzamin poprawkowy, będą miały taką możliwość na początku września. Chodzi o to, żeby zdążyć z wynikami przed początkiem roku akademickiego, który na razie został zaplanowany jak zwykle, czyli na początek października.

Obecny na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski nie odpowiedział konkretnie na pytanie, kiedy rząd zamierza znosić kolejne obostrzenia. – W najbliższych dniach będziemy mieć dane na temat tego, jaki wpływ na epidemię miało zdjęcie pierwszych ograniczeń. Dopiero na tej podstawie będzie można podjąć kolejne kroki.

Wszystkie terminy egzaminów mogą ulec zmianie, jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*