Reklama

Zdjęcia z Ukrainy zatrzymują przechodniów. W Katowicach można zobaczyć wystawę fotografii wojennych

Redakcja
Ukraińska wojna na billboardach w centrum Katowic. Rok po ataku Rosji na Ukrainę wojenne zdjęcia przypominają o tym, co dzieje się za wschodnią granicą Polski. Wystawę wielkoformatowych fotografii można oglądać na pl. Wolności.

Nagle pociski trafiły w nasz blok. Byłam wtedy sama w mieszkaniu. Od wybuchu wypadły wszystkie szyby w oknach. Szkło rozprysło się na tysiące kawałków, które poraniły moją twarz. (…) Gdy w karetce pogotowia udzielano mi pomocy, było mi obojętne, że fotoreporterzy robili mi zdjęcia, które potem obiegły świat”. To relacja Oleny Kuryło, której zdjęcie zrobione 24 lutego 2022 roku, stało się symbolem wojny. Dzisiaj nauczycielka z Charkowa mieszka w Wojkowicach i wierzy w to, że kiedyś wróci do Ukrainy.

Takich historii zatrzymanych na zdjęciach tworzących wystawę na pl. Wolności jest więcej. Pojawia się tam też historia mieszkającej w Zabrzu Mariji Maszenko w trakcie jej ucieczki z obwodu kijowskiego.

Minął rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dokładnie 24 lutego 2022 roku nad ranem Rosja zaatakowała sąsiadujący z Polską kraj. Od tamtej pory nie ma perspektyw na zakończenie tego konfliktu. Pierwszy raz od zakończenia drugiej wojny światowej wojna jest tak blisko Polaków. Mieszkańcy Katowic widzieli skutki wojny, gdy tłumy uciekających przed wojną koczowały na katowickim dworcu. Jednak po roku niewiele osób interesuje się tym, że niedaleko stąd dzieje się tragedia. Dlatego powstała wystawa fotograficzna pod tytułem „To wciąż jest nasza wojna”.

Każde ze zdjęć pokazuje inny aspekt konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Jest w tym wiele emocji, ale przede wszystkim jest to kompendium najważniejszych aspektów i skutków agresji rosyjskiej na Ukrainę. Także dla Polaków. Niezwykle ważny jest przekaz: że to wciąż jest nasza wojna. Bo pomoc Ukrainie i jej zwycięstwo to także zwycięstwo demokracji, wolności i ochrona ważnych dla nas wszystkich wartości – mówi Przemysław Miśkiewicz ze Stowarzyszenia Pokolenie, które jest organizatorem wydarzenia.

Wielkoformatowe fotografie rozstawione na pl. Wolności już przyciągają uwagę przechodniów. Wernisaż wystawy odbędzie się dzisiaj, o godz. 15.30. W jego trakcie ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, którzy zaangażowali są od roku w udzielanie pomocy Ukraińcom i odebrali Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, przekażą odznaczenia ukraińskim kobietom, które w Polsce angażują się w organizację pomocy dla swoich rodaków. Po zakończeniu wernisażu w Willi Goldsteinów zaplanowano pokaz pilotażowego odcinka serialu fabularnego o konflikcie zbrojnym w Ukrainie „Wojna 3.0”. Wstęp jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać do końca marca.


Tagi:

Komentarze

 1. fotograf 1 marca, 2023 at 11:21 am - Reply

  a może pojawi się wystawa z Iraku czy Afganistanu, tym bardziej, że tam właśnie były wysyłane nasz wojska

 2. nik kershaw 28 lutego, 2023 at 8:45 pm - Reply

  ponoc hejtu nie wolno uprawiac a tu prosze jakie ilustracje !

  • kukura 1 marca, 2023 at 3:56 pm Reply

   najpierw imbecylu dowiedz się co to hejt.

Dodaj komentarz

*
*