Reklama

Zbliża się termin rozliczenia podatku dochodowego. Jest kilka ulg, z których można skorzystać

Redakcja
Termin rozliczenia podatku dochodowego coraz bliżej. Nie wszyscy wiedzą, że jest kilka ulg, z których można skorzystać. W tym roku pojawiły się również specjalne, związane z koronawirusem.

Od miesiąca można złożyć zeznanie podatkowe. Czas na rozliczenia z podatku dochodowego PIT mija z końcem kwietnia. Jednak im wcześniej się to zrobi, tym wcześniej uzyska się ewentualny zwrot. Można zwiększyć kwotę zwrotu, korzystając z ulg. Nie różnią się one zbytnio od tych dostępnych w ubiegłym roku. Jednak pojawiła się nowa. – Są ulgi na darowizny dokonane ze względu na Covid-19. Limity uzależnione są od okresu, kiedy dokonane były wpłaty. Na każdy kwartał przysługuje inna ulga. Tak samo te ulgi przysługują na darowizny komputerów przeznaczonych na cele oświatowe – mówi Renata Grabowska z II Urzędu Skarbowego w Katowicach. Z tej ulgi skorzysta raczej niewiele osób, ale zwrot dla honorowych dawców krwi może w tym roku objąć więcej podatników niż zwykle. Akcje oddawania krwi i osocza były szeroko promowane. – W zeznaniu podatkowym można odliczyć 130 zł za każdy lit oddanej krwi czy osocza. My informujemy dawców, ale ci , którzy stale oddają, to dobrze o tym wiedzą i przy każdej wizycie mogą od nas takie zaświadczenie otrzymać – mówi Krzysztof Mazurkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 litra krwi, a kobieta 1,8 litra. Osocza można oddać więcej, bo aż 25 litrów. Maksymalnie mężczyzna może zatem odliczyć 3601 zł a kobieta 3484 zł.

Popularną ulgą jest też ta przysługująca z tytułu opłat za internet. Można z niej skorzystać w dwóch kolejno następujących po sobie latach podatkowych, pod warunkiem, że nigdy wcześniej z takiej ulgi się nie skorzystało. Odliczyć można nie więcej niż 760 zł w roku podatkowym.

Warto pamiętać też o uldze związanej z  różnego rodzaju darowiznami. To m.in. wpłaty na różnego rodzaju zbiórki, prowadzone przez fundacje czy stowarzyszenia, a także darowizny na cele kultu religijnego. W celu skorzystania z ulg, należy rozliczyć się z podatku samodzielnie. Gotowe zeznanie przygotowane przez urząd skarbowy nie zawiera tego rodzaju odliczeń.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*