Reklama

Zapalą światło dla Ukrainy. Polsko-ukraiński protest w Katowicach

Redakcja
Manifestacja solidarności z Ukrainą. W Katowicach, rok po wybuchu wojny, odbędzie się polsko-ukraiński protest. Uczestnicy przejdą ulicami centrum miasta, ale nie będą blokowali ruchu.

W rocznicę wojny w wielu polskich miastach odbędą się manifestacje wsparcia dla obywateli ogarniętej wojną Ukrainy. Katowice również znalazły się na mapie międzynarodowego wydarzenia #LightWillWinOverDarkness, czyli Światło Zwycięży Ciemność. Organizator katowickiego protestu namawia przypomina, że ukraińscy żołnierze walczą nie tylko o Ukrainę. Uważa, że jego kraj stanowi tarczę dla całej Europy. Jednak, żeby wygrać, armia potrzebuje jeszcze więcej nowoczesnego sprzętu. Konflikt tuż za wschodnią granicą Polski trwa i cały czas nie ma perspektyw na jego zakończenie. – Na atak miasta Bachmut, którego powierzchnia i liczba ludności jest zbliżona do miasta Mysłowice, przypada ponad 3,5 tysiąca pocisków artyleryjskich dziennie. Dlatego Ukraina potrzebuje nowoczesnej broni – mówi Ruslan Korniichuk, organizator protestu w Katowicach. Uważa, że zwycięstwo Ukrainy wymaga jeszcze większego wsparcia. Jest ono możliwe, jeżeli wszystkie państwa, które wspierają ją w wojnie z Rosją, przekażą 1% PKB na dozbrojenie armii.

Dla Ukraińców wojna trwa od 9 lat, ale od roku jest bardziej intensywna i krwawa. Żeby władze państw podjęły konkretne decyzje o zwiększeniu zaangażowania w konflikt rosyjsko-ukraiński, Ukraińcy organizują na całym świecie protesty w rocznicę wybuchu wojny. Odbędą się one w ponad 120 miastach. W Polsce będą to m.in.  Częstochowa, Warszawa, Lublin, Kraków, Rzeszów. W Katowicach protest zostanie zorganizowany w sobotę, 25 lutego, czyli dzień po rocznicy inwazji. Wydarzenie rozpocznie się na ro godz. 15 na rynku. Po przemówieniach zaplanowano przemarsz przez centrum miasta. Finał o godz. 17.00 również na rynku. Wtedy uczestnicy włączą latarki w telefonach i zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie. To światło symbolizować ma Ukrainę walczącą z ciemnością, czyli Rosją.

Zgromadzenie publiczne zarejestrowano na 100 osób. Uczestnicy przejdą ulicami 3 Maja, przez pl. Wolności, ul. Sokolską, ul. Chorzowską do ronda im. gen. Ziętka i al. Korfantego z powrotem na Rynek. Nie będą blokowali ruchu, ponieważ mają poruszać się chodnikami.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*