Reklama

Zamieszkaj w Katowicach: jak dostać mieszkanie komunalne na czas nieoznaczony

Nowy budynek komunalny przy ul. Kordeckiego. Tu czynsz będzie najwyższy.

Grzegorz Żądło

Na jakich warunkach dostaje się mieszkanie komunalne na czas nieoznaczony?

Jak sama nazwa wskazuje, mieszkanie komunalne na czas nieoznaczony dostaje się bezterminowo. To o tyle istotne, że jeżeli drugiego dnia po podpisaniu umowy dochód najemcy znacząco wzrośnie, nie straci on lokum. Wprawdzie od kilku lat mówi się o wprowadzeniu nowych przepisów, zgodnie z którymi dochody najemców lokali komunalnych mogłyby być weryfikowane co jakiś czas, ale na razie takich regulacji nie ma. Oznacza to, że odpowiednio niskim dochodem trzeba się wykazać tylko przed podpisaniem umowy. Ale uwaga: zaświadczenie o dochodach trzeba złożyć w urzędzie kilka razy. Po raz pierwszy przy składaniu wniosku, po raz drugi przy ustalaniu listy oczekujących, po raz trzeci przy zaakceptowaniu wskazanego lokum i po raz czwarty tuż przed podpisaniem umowy. Jeżeli w tym czasie kandydat na najemcę zacznie zarabiać więcej, wypadnie z listy. Z listy wypadnie też jeśli trzykrotnie odrzuci propozycję mieszkania alby gdy w ciągu 2 lat od umieszczenia na niej nie zawrze umowy najmu.

Wynajęcie mieszkania komunalnego wiąże się oczywiście z koniecznością płacenia comiesięcznego czynszu. Ten jest ustalany zarządzeniem prezydenta. Kilka tygodni temu rada miasta uchwalił zmiany w polityce mieszkaniowej, zgodnie z którymi czynsz będzie mógł być podnoszony co roku, a jak wcześniej co dwa lata. Nie oznacza to jednak, że każdego roku opłaty wzrosną. To tylko możliwość. Obecnie podstawowa stawka czynszu wynosi 2,59 zł za m kw. w budynkach zakwalifikowanych do grup I i II (wyjaśnienie o jakie budynki chodzi poniżej). Z kolei czynsz w budynkach z grup III-VIII wynosi 2,83 zł za m kw. Do tych kwoty albo dolicza się, albo odlicza procentowo kolejne grosze i złotówki, w zależności od standardu mieszkania.

Od czego zależy to, że jakiś budynek znajduje się w takiej, a nie innej grupie? Przede wszystkim od jego standardu technicznego. Te zaliczone do grupy I zostały zbudowane po 2001 roku. Te z gr. II przeszły remont kapitalny połączony z termomodernizacją po 2003 roku. Kolejne grupy to budynki coraz starsze i w gorszym stanie. W dwóch ostatnich znalazły się obiekty przedwojenne murowane o stropach drewnianych oraz drewniane i z muru pruskiego.

Oprócz grup są jeszcze trzy strefy. Od usytuowania budynku w którejś z nich też zależy wysokość czynszu.

Strefa I obejmuje ścisłe centrum miasta, strefy II i III pozostałe części Katowic. Dokładny podział na strefy można znaleźć TUTAJ.

Wspomniane stawki to tylko punkt wyjścia, bo trzeba do nich dodać wymienione w zarządzeniu prezydenta kryteria. I tak np. jeżeli dany lokal ma centralne ogrzewanie, wówczas do kwoty podstawowej dolicza się 20%, jeśli wyposażony jest w instalację centralnej ciepłej wody – 10%, instalacja gazowa to dodatkowe 20%, podobnie jak WC i łazienka. Domofon i antena zbiorcza to po kolejne 4%, a winda – 1%. Dodatkowo płaci się też za zaliczenie budynku do jednej z grup od I do VII (odpowiednio +160% i +10%). Więcej kosztują też mieszkania w budynkach, które mają ochronę techniczną, czyli alarm albo monitoring (o 4%) lub fizyczną (od 10 do 15%).

Kwota bazowa może też zostać obniżona, jeśli lokal np. nie ma kuchni albo jego wysokość jest niższa niż 2,5 metra. Biorąc to wszystko pod uwagę, obecnie najwyższy czynsz, który obowiązuje w mieszkaniach komunalnych to 9,14 zł za metr kw., najniższy – 2,07 zł, a średni – 5,31 zł. Wszystkie kryteria podwyższenia lub obniżenia czynszu można znaleźć TUTAJ.

Żeby podpisać umowę najmu lokalu komunalnego na czas nieoznaczony, trzeba wpłacić kaucję w wysokości 6-miesięcznego czynszu. W szczególnych wypadkach, kaucja może zostać rozłożona na raty.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o mieszkanie socjalne?

Rozpatrywaniem wniosków o mieszkania komunalne na czas nieoznaczony zajmuje się wydział budynków i dróg UM Katowice. Składa się je w budynku przy Rynku 1 (dawny Dom Prasy) na I piętrze na stanowiskach 20-21. Można wcześniej zadzwonić i zapytać o szczegóły pod nr telefonu: 0-32 2593-634. Wniosek można też wysłać pocztą na adres:

Urząd Miasta Katowice
Wydział Budynków i Dróg
ul. Rynek 1, 40-003 Katowice

Wnioski przyjmowane są przez cały rok, ale nie są rozpatrywane na bieżąco. Z tych zebranych przez cały rok w marcu kolejnego roku sporządzana jest lista. Jeśli w danym roku wszyscy z listy podpiszą umowy najmu, wówczas w tym samym roku może zostać sporządzona lista dodatkowa.

Czy można wykupić mieszkanie komunalne?

To zależy od miejsca. Generalna zasada jest taka, że mieszkanie komunalne można wykupić najwcześniej po 5 latach od momentu podpisania umowy najmu. Ale uwaga! Nie ma możliwości wykupienia lokalu w budynku, w którym wszystkie mieszkania należą do miasta. Możliwość wykupu istnieje za to w budynkach wspólnotowych.

Miasto nie ma obowiązku sprzedać mieszkania najemcy, który o to wystąpił, ale praktycznie nie odmawia. Decyzję w tej sprawie podejmują zawsze radni na sesji, ale to formalność. Przy zakupie najemca dostaje 60% bonifikaty, czyli kupuje nieruchomość za 40% wartości wyceny sporządzonej na zlecenie urzędu.

Istotna uwaga: mieszkania kupionego z bonifikatą nie można sprzedać wcześniej niż po 5 latach. W przeciwnym wypadku, trzeba zwracać udzieloną przez miasto kwotę zniżki.

W kolejnym odcinku cyklu „Zamieszkaj w Katowicach” napiszemy o tym jak dostać mieszkanie od miasta w zamian za przeprowadzenie remontu.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Tagi:

Komentarze

 1. dorota 3 czerwca, 2019 at 9:33 am - Reply

  Czy jest możliwa aktualizacja danych odnośnie zmienionych w tym roku kryteriów dochodowych. Ponieważ takie dane w internecie można znaleźć tylko w Pana artykule za co dziękujemy.

 2. Piotr 3 czerwca, 2018 at 10:02 pm - Reply

  1600 zł na osobę brutto – nie więcej, ale trzeba zrobic jakiś remont, wpłacic kaucję 6 x czynsz. Skąd więc ludzie, którzy zarabiają około 1200 zł. na rękę, mają na te wydatki ?
  Nie ma szans dla rodzin, których członkowie normalnie pracują – tylko jeżeli ktoś oszukuje z dochodem, kombinuje itp. Przepisy w Katowicach to farsa.

 3. Kasia 12 marca, 2018 at 8:45 pm - Reply

  Staramy się z partnerem o mieszkanie komunalne pani z urzędu powiedziała mi że żeby dostać mieszkanie trzeba mieć wspólny meldunek a każdy z nas ma.meldunek u swoich rodziców co w takiej sytuacji mam zrobić niegdzie nie pisze że musimy mieć wspólny meldunek a tu pani mi mówi że trzeba …

 4. Kamila 8 października, 2017 at 10:57 pm - Reply

  Jeśli wynajmujemy mieszkanie w Katowicach, czy też możemy się starać o mieszkanie komunalne

 5. ewa 25 maja, 2017 at 8:17 pm - Reply

  co zrobic jesli urzad dal socjalne a po roku juz sie nie nalezy a zadnego nie chce przydzielic

  • Grzegorz Żądło 25 maja, 2017 at 9:50 pm Reply

   Odpowiedź jest w tekście. Lokale socjalne przyznawane są na rok. Po tym czasie, jeśli nadal spełnia się kryteria, można wystąpić o kolejny przydział. Jeśli nie spełnia się kryteriów, nie ma takiej możliwości.

Dodaj komentarz

*
*