Reklama

Zakończyła się mocno opóźniona inwestycja w Chorzowie. Tramwaje wrócą na ul. 3 Maja

Redakcja
Po 3 latach tramwaje powracają na ul. 3 Maja w Chorzowie. Z dużym poślizgiem zakończyła się tramwajowo-drogowa inwestycja. Jednak na razie nie będzie można tam dojechać linią z Katowic.

Tramwaje wracają na ul. 3 Maja w Chorzowie. Po trzech latach zakończyła się inwestycja, która miała być gotowa do końca 2021 roku (zakres tramwajowy) i do połowy 2022 roku (zakres drogowy). Umowę na modernizację ul. 3 Maja podpisano we wrześniu 2019 roku, ale prace przeciągnęły się aż do końca 2022. Po kilku latach ulica jest już przejezdna i wrócą na nią tramwaje. Tramwajowo-drogowa inwestycja polegała na gruntownej przebudowie. Zmodernizowane zostało wszystko – od instalacji podziemnych, przez podbudowę, po torowisko, słupy i sieć trakcyjną oraz drogę, chodniki, przystanki czy miejsca parkingowe. – Po tym jak od 2 stycznia ulica 3 Maja została w pełni oddana do ruchu kołowego oczekiwaliśmy jeszcze na gotowość tramwajową. Ostatnie prace związane z zasilaniem zostały zrealizowane i tym samym od 23 stycznia możemy przywrócić ruch tramwajów, tak oczekiwany przez pasażerów w Chorzowie – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. W ramach przebudowy ul. 3 Maja dobudowany został drugi tor, tym samym cała trasa tramwajowa na ul. 3 Maja jest dwutorowa, co skróci czas przejazdu. Jak zapewniają Tramwaje Śląskie, po nowym torowisku wagony pojadą też gładko i znacznie ciszej.

Mimo to z powodu przebudowy skrzyżowania w rejonie dawnej Huty Kościuszko, tramwaje z ul. 3 Maja nie będą kursować w stronę Katowic. Na razie mieszkańcy pojadą stąd tylko w stronę Bytomia. Od poniedziałku tramwaje linii nr 10 będą kursować w relacji między pętlą w Chebziu a pętlą przy Szkole Medycznej w Bytomiu przez Chorzów. Wznowienie ruchu tramwajowego oznacza też zawieszenie tymczasowej linii autobusowej T-11. Szczegółowe informacje są dostępne TUTAJ.

 

Fot. Mariusz Banduch


Tagi:

Komentarze

  1. MM 23 stycznia, 2023 at 3:09 pm - Reply

    A teraz nie wiadomo jak długo będą grzebać przy dawnej Hucie Kościuszko. W związku z tym tramwaj nr 11 wróci (jeśli w ogóle wróci) na swoją dawną trasę to ludzie zdążą zapomnieć, że kiedyś ta 11 tak jeździła.

Dodaj komentarz

*
*