Reklama

Zakaz wejścia do lasu. To decyzja premiera

Łukasz Kądziołka
Lasy Państwowe wprowadzają zakaz wstępu do lasu. Na tydzień lasy w Polsce zostaną zamknięte. Leśnicy RDLP w Katowicach pracują nad wdrożeniem obostrzeń.

Kolejne miejsca rekreacyjne zamknięte z powodu epidemii koronawiusa. Tym razem rząd postanowił na ponad tydzień zamknąć lasy. Premier Mateusz Morawiecki polecił dzisiaj Lasom Państwowym wprowadzenie tymczasowego zakazu wstępu do lasu.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu – do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna i Straż Parków Narodowych będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu” – pisze Ministerstwo Środowiska.

Jak powiedział nam Sławomir Cichy, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, leśnicy na wszystkich szczeblach zostali postawieni w stan gotowości. Trwa umieszczanie tablic przy wejściach do lasów i taśmowanie. Ponadto w weekend będzie można spotkać służby leśne w niektórych miejscach. Jednak na razie leśnicy mają się ograniczać do upomnień i zawracać osoby chcące wejść do lasu. Mandaty będą ostatecznością. Mimo to zarówno ministerstwo, jak i Lasy Państwowe apelują o przestrzeganie zakazu.

Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom” – pisze Ministerstwo Środowiska.

Zakaz będzie obowiązywał do 11 kwietnia, tak samo jak dotychczasowe rozporządzenia wydane z powodu koronawirusa.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*