Reklama

Zakaz handlu w niedziele: co się dokładnie zmieni

G. Ż.
Już niedługo Polacy będą się musieli przyzwyczaić do tego, że w niedziele większość sklepów będzie zamknięta. Przyjęta przez parlament ustawa „O ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni” wprowadza duże zmiany w funkcjonowaniu większości placówek handlowych. Zmiany wejdą w życie już w tym roku, chociaż ustawa zacznie obowiązywać w pełni dopiero od 2020.

Podstawowym założeniem obywatelskiego projektu, który promował NSZZ Solidarność, było uniemożliwienie działalności w niedziele sklepom wielkopowierzchniowym. Ustawa nie uzależnia jednak możliwości otwarcia sklepu w niedzielę od jego powierzchni. Nieczynne będą więc również mniejsze placówki. Chyba że sprzedawcą będzie w nich sam właściciel.

Ustawa wejdzie w życie 1 mara 2018 roku. W tym roku sklepy nie będą zamknięte w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. W roku 2019 już tylko w ostatnią niedzielę, a od 2020 będzie można handlować tylko w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Wyjątkiem będą dwie kolejne niedziele bezpośrednio poprzedzające święta Bożego Narodzenia oraz jedna niedziela poprzedzająca święto Wielkiej Nocy.

Ustawa reguluje też kwestię handlu w Wigilię i w sobotę przed świętem Wielkiej Nocy. W te dni sklepy będą mogły być otwarte tylko do godz. 14. Jeśli spowoduje to skrócenie czasu pracy pracownikowi, ma on dostać wynagrodzenie jak za normalny dzień pracy.

W ustawie znalazło się bardzo dużo wyjątków. Prowadzić handel w niedziele będą mogły m.in. kwiaciarnie; stacje paliw; apteki i punkty apteczne; zakłady lecznicze dla zwierząt; punkty handlujące głównie pamiątkami i dewocjonaliami; placówki, które sprzedają głównie prasę, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe, kupony gier losowych i zakładów wzajemnych; placówki pocztowe; hotelach; w placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku; placówki handlowe organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych; placówki handlowe na dworcach i lotniskach; sklepy internetowe i na platformach internetowych.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele będą obowiązywać kary finansowe. Zgodnie z ustawą „kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł”. Podobne kary obowiązują za wydłużenie pracy w Wigilię oraz w sobotę przed dniem Wielkiej Nocy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*