Reklama

Zabytkowy most w Katowicach odnowiony. Obiekt ma już ponad 120 lat

Łukasz Kądziołka
Kończy się remont zabytkowego mostu w Podlesiu. To wyjątkowy obiekt, który powstał jeszcze przed I wojną światową. Z jednej strony udało się zachować historyczny kamień, z którego został zbudowany ponad 120 lat temu.

Niespełna pół roku trwały prace na moście w Katowicach-Podlesiu. To obiekt znajdujący się równolegle do drogi na ul. Zaopusta, niedaleko granicy z Tychami. Nie trzeba być znawcą obiektów inżynieryjnych, żeby zauważyć jego wyjątkowość. Most nad rzeką Mleczną powstał już ponad 120 lat temu. Jednak historia sięga czasów średniowiecznych. Już wtedy przez Podlesie biegł trakt handlowy. Odnoga tego traktu wiodła przez bród na Mlecznej i w celu przekroczenia rzeki zbudowano drewnianą kładkę. Na przełomie  XIX i XX wieku (1898-1900 r.) została ona zastąpiona mostem, którego pierwotną funkcją było przeprowadzanie ruchu kołowego oraz pieszego. Po remoncie, który przeprowadzono w latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia, most został wyłączony z ruchu kołowego i pozostawiono na nim tylko ruch pieszo-rowerowy.

Teraz most powinien przypominać oryginał bardziej niż kilka miesięcy temu. Jednak wymagało to dużo pracy. Praktycznie całkowicie rozebrano ściany czołowe i mury oporowe mostu. Okazało się, że w trakcie poprzednich napraw używano różnych kamieni, jakie akurat były dostępne. Część pochodziła z rozbiórki innego obiektu. Teraz wykonawca miał za zadanie ujednolicić kamień podczas remontu. Dlatego nie wszystko udało się zachować. Niepasujące elementy usunięto, a zamiast tego uzupełniono je dopasowanym do oryginalnego budulca ciemnoczerwonym piaskowcem „Kopulak”. Od strony drogi udało się użyć wyłącznie starego kamienia, a od drugiej, kamieniarz odtworzył historyczny wzór. Podobnie było z „czapkami” na słupkach. Połowa była oryginalna. Jednak tylko jedna nadawała się do dalszego użytku, a pozostałych pięć trzeba było dorobić na jej wzór.

Zasadnicze prace zostały już wykonane. Dzisiaj prowadzone były jeszcze ostatnie prace wykończeniowe i rozpoczęło się sprzątanie placu budowy. Remont mostu nad Mleczną kosztował 992.426,91 zł. Wykonała go firma Primost Południe Sp. z o.o. z Będzina. W ciągu dwóch tygodni powinny zostać zakończone odbiory techniczne, a most ponownie udostępniony mieszkańcom.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*