Reklama

Z Nikiszowca do Doliny Trzech Stawów i Giszowca. Rowerowe inwestycje w Katowicach

Redakcja
Dwie rowerowe inwestycje w Katowicach mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Połączony zostanie Nikiszowiec z ul. Lotnisko, powstanie też długo wyczekiwany zjazd pod rondo im. gen. Ziętka. Ogłoszono też przetarg na ważne połączenie dwóch dzielnic.

W najbliższych tygodniach ma się rozpocząć budowa infrastruktury dla rowerzystów w dwóch częściach miasta. To dwie zapowiadane już od dawna inwestycje w Koszutce oraz na Nikiszowcu i Muchowcu.

Zjazd pod rondo

Skromniejsza inwestycja będzie realizowana na rondzie im. gen. Jerzego Ziętka. Chodzi o budowę zjazdu, który umożliwi przejazd przez rondo od północno-zachodniej strony, czyli ul. Chorzowskiej. Długo zapowiadana inwestycja ma polegać na budowie rampy, która ma służyć pieszym i rowerzystom. Droga rowerowa i chodnik będą miały pochylenie wynoszące 6%, a cała nowa infrastruktura będzie liczyła ok. 60 m długości. Konieczna jest przebudowa istniejących schodów, ale zostaną one zachowane. Tak samo jak znajdująca się tu winda.

W tym tygodniu wykonawcy przekazany zostanie plac budowy. Całość ma być gotowa za około rok, we wrześniu 2022. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 3,4 mln zł.

Z Nikiszowca do Doliny Trzech Stawów

To również dokończenie istniejącej infrastruktury. Niedawno pisaliśmy o drodze, która została wybudowana przy okazji powstania Nowego Nikiszowca. Teraz będzie stąd można dotrzeć na os. Paderewskiego i Muchowiec. Będzie ona poprowadzona od infrastruktury przy nowym rondzie na ul. Gospodarczej do wybudowanej w tym roku drogi rowerowej wzdłuż ul. Lotnisko. Tu powstanie przejazd rowerowy w kierunku ulic Pułaskiego i Granicznej, a stąd droga pobiegnie pod wiaduktem na A4, obok PTG i przy Sztauwajerach. Później skręci wzdłuż ekranów akustycznych autostrady A4 i wjedzie w lasek przy Campingu 215. Tu ma biec dokładnie tak, jak obecnie jeżdżą rowerzyści, czyli przez węzeł „Murckowska”. Zupełnie nowy odcinek zostanie zbudowany po południowej stronie ul. Gospodarczej.

Koszt inwestycji wynosi ponad 920 tys. zł. Miasto zapowiedziało podpisanie z wykonawcą w tym tygodniu. Planowany termin zakończenia prac to kwiecień 2022. Długość trasy wyniesie około 1,5 km.

Przetarg na połączenie Nikiszowca z Giszowcem

Połączenie Nikiszowiec-Giszowiec to 2,4 km nowej infrastruktury poprowadzonej wzdłuż ul. Szopienickiej. Będzie przebiegać po wschodniej stronie ul. Szopienickiej. Rozpocznie się w rejonie ul. Krawczyka, a skończy na ul. Mysłowickiej. Przetarg trwa do 2 września. Na realizację nowej drogi rowerowej wykonawca będzie miał 10 miesięcy. Szacowany koszt inwestycji to 4 623 390 zł netto.


Tagi:

Komentarze

  1. Jan 19 sierpnia, 2021 at 7:06 pm - Reply

    Na pewno się nie zam, ale budowa rampy będzie trwała rok? O kosztach nie wspomnę. Mam wrażenie że to długo, porównując np. o ile pięter wzniósł się biurowiec TDJ przez rok.

Dodaj komentarz

*
*