Reklama

Z Katowic do Krakowa 70% drożej. Od dzisiaj rosną ceny biletów w PKP Intercity

Redakcja
Zapowiadane zmiany cen biletów w PKP Intercity weszły od dzisiaj w życie. Cennik zakłada wyższe kwoty bazowe przewozów we wszystkich kategoriach pociągów.

Podwyżka cen biletów w PKP Intercity. 13 stycznia zaczął obowiązywać nowy cennik przewoźnika. Spółka tłumaczy, że „dostosowuje ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku„. Jak informuje przewoźnik, rosną koszty działalności. Wśród nich wymienia podwyżki cen energii i zmiany w cennikach innych przewoźników regionalnych. Nowy cennik to pierwsza taka zmiana w PKP IC od 2013-2014.

Pomiędzy 2014 a 2020 rokiem wzrost w tym zakresie wyniósł ponad 30% w przeliczeniu na pasażera. O ponad 140% wzrosły koszty związane z remontami taboru kolejowego oraz stacji postojowych. Znacząco wzrosły ceny energii trakcyjnej – o około 65%. W ostatnich latach ceny biletów aktualizowali przewoźnicy regionalni. Doprowadziło to do sytuacji, w której bilety na pociągi dalekobieżne (w niektórych relacjach) były tańsze od biletów na połączenia przewoźników regionalnych operujących na tych samych trasach, którzy mieli dłuższe czasy przejazdu. Konieczne było zatem urealnienie cennika oraz dostosowanie go do sytuacji rynkowej” – czytamy w komunikacie PKP Intercity.

Jeszcze wczoraj za bilet na pociąg PKP IC z Katowic do Krakowa w wagonie klasy II pasażerowie płacili 15,90 zł. Od dzisiaj cena wynosi 27 zł. To 70-procentowa podwyżka. Powodem jest nie tylko zmiana w cenniku, ale również likwidacja na niektórych trasach, m.in. Warszawa – Łódź, Kraków – Katowice, Trójmiasto – Olsztyn, Poznań – Wrocław, oferty Bilet Taniomiastowy. Jak wyjaśnia przewoźnik, była to oferta tymczasowa, która wprowadzona została na trasach, gdzie prowadzone były inwestycje i remonty. Po ich zakończeniu oferta przestaje obowiązywać.

Zmianą, która dotyczy wszystkich biletów jest podniesienie cen bazowych.

W dalszym ciągu ceny biletów będą podzielone według pięciu progów. Od ceny bazowej obowiązują upusty w wysokości 15, 30 i 45 proc. (do tej pory upusty wynosiły 10, 20 i 30 proc.), a ostatnie dwa progi to oferty „Promo Plus” i „Super Promo””, które obowiązują wyłącznie w pociągach kategorii EIP i EIC. Szczegółowy cennik jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Marek 14 stycznia, 2022 at 6:01 pm - Reply

    Na polregio sa te same ceny bez zmian.

  2. AA 13 stycznia, 2022 at 11:58 pm - Reply

    O ile zakład że już niebawem UniBus/Bus-Inter nagle zmieni ceny na 27 w jedną stronę „bo inflacja” ;)??

  3. P Śl 13 stycznia, 2022 at 8:56 pm - Reply

    Unibus zaciera ręce. Bilet online 15 zł, Tam powrót 28. A tutaj podstawowy 27.

Dodaj komentarz

*
*