Reklama

Wysyłali SMS-y i włamywali się na konta. Policja zatrzymała grupę obcokrajowców

Redakcja
Oszukali kilkaset osób na ponad 1,5 mln złotych. Śledztwo prowadzone m.in. na terenie Katowic doprowadziło policjantów do obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy za pomocą SMS-ów włamywali się na konta bankowe.

Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się internetowymi oszustwami została rozbita. Policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością dotarli do obywateli Białorusi i Ukrainy, którzy dokonywali przez ostatnie miesiące licznych oszustw. W okresie od 1 grudnia 2020 do 8 kwietnia 2021 roku przestępcy wysłali nie mniej niż 280 tysięcy wiadomości SMS z fałszywym linkiem.

Sprawcy przez cały czas działali z wykorzystaniem jednej metody. W pierwszej fazie oszuści organizowali kampanię SMS, rozsyłając wiadomości tekstowe o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty na przykład do oczekiwanej przesyłki. W wiadomości zamieszczony był link, pod którym można było rzekomo poznać szczegóły. W rzeczywistości odnośnik ten kierował na podstawioną stronę banku. Sprawcy nakłaniali w ten sposób odbiorców do kliknięcia w link. To pozwalało im na przejęcie loginu i hasła do bankowości elektronicznej i kradzieży pieniędzy z konta. Oszuści wielokrotnie zaciągali też pożyczki na przejętych rachunkach i wyprowadzali tak pozyskane pieniądze.
Dotychczas ustalono, że skradzione pieniądze członkowie grupy wypłacali w bankomatach metodą na BLIK, w różnych miastach na terenie Polski, m.in. w Katowicach, Krakowie, Kaliszu, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu czy Zakopanem. Pieniądze przelewali także na rachunki bankowe będące pod kontrolą grupy, aby później również je wypłacić. Łącznie w ten sposób mieli oszukać kilkaset osób na ponad 1,5 mln zł.

Podczas działań na terenie Katowic, Warszawy, Krakowa, Tczewa, Wrocławia i Zakopanego policjanci zatrzymali łącznie 19 osób. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej to obywatele Białorusi i Ukrainy. Kilku spośród nich zatrzymano na gorącym uczynku. Na wniosek śledczych z nadzorującej sprawę Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, sąd zastosował wobec 17 zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, a wobec jednej osoby dozór policyjny i poręczenie majątkowe. Sprawa jest rozwojowa, policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*