Reklama

Wymiana schodów na dworcu rozpoczęta, ale jest problem z innymi

Łukasz Kądziołka
Dzisiaj ogrodzone zostały zepsute schody na katowickim dworcu. Wykonawca rozpoczyna ich wymianę. To będzie oznaczało jeszcze większe utrudnienia dla pasażerów. Jest też problem ze schodami prowadzącymi na jeden z peronów, ale wkrótce ma ruszyć ich naprawa.

Rozpoczęła się długo oczekiwana wymiana schodów ruchomych pomiędzy holem dworca w Katowicach a dworcem autobusowym. Dzisiaj schody zostały ogrodzone i od tego momentu nie będzie można już korzystać z nich w celu przejścia z lub do dworca autobusowego na poziomie -1. Ogrodzenie zajęło sporą część holu. Niedostępne są też dwa wejścia od strony placu Marii i Lecha Kaczyńskich. Zabezpieczanie i przygotowanie do wymiany może potrwać kilka dni.

Natomiast sama wymiana, zgodnie z umową, ma zakończyć się najpóźniej do połowy września. W tym czasie podróżni będą musieli korzystać z wind zlokalizowanych obok wejścia do Galerii Katowickiej oraz schodów niedaleko toalet. – Wiem, że schody są już gotowe i czekają na montaż – mówi Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z wydziału prasowego PKP S.A. Za schody firmy Schindler razem z wymianą kolejowa spółka zapłaci ponad 2,3 mln zł.

Kolejną przeszkodą dla podróżnych na katowickim dworcu są inne ruchome schody. Łączą one korytarz dworca z peronem pierwszym. Należące do spółki PKP PLK schody zepsuły się w kwietniu. Od tamtej pory pasażerowie mogą z nich korzystać, ale urządzenie zostało wyłączone. Okazało się, że stopnie muszą zostać wymienione. Spółka ogłosiła już drugi przetarg na naprawę. W pierwszym przetargu nie zgłosiła się żadna firma. Jednak po zakończeniu drugiego PKP PLK planuje podpisać umowę z wykonawcą w sierpniu. Jak informuje Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych, od momentu podpisania umowy prace potrwają kilka dni. Osoby niepełnosprawne i starsze mogą korzystać z windy i platformy przy schodach zlokalizowanej w równoległym korytarzu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*