Reklama

Wycinka drzew w centrum Katowic. Mieszkańcy są oburzeni

Ł. K.
Kolejne drzewa w centrum Katowic wycięte. Prace na działce należącej do WUG-u wywołały oburzenie mieszkańców. Okazuje się, że nad wszystkim czuwa konserwator zabytków.

Wycinka drzew w Katowicach. W ostatnich dniach w centrum miasta ubyło ponad 20 roślin. Prace na działce obok siedziby Wyższego Urzędu Górniczego przy ul. Poniatowskiego 29 zwróciły uwagę mieszkańców. Nasi czytelnicy poprosili nas o interwencję w tej sprawie. WUG zareagował na głosy mieszkańców i opublikował już komunikat w tej sprawie. Jak tłumaczy Anna Swiniarska-Tadla, rzeczniczka prasowa WUG-u, wysokie i okazałe drzewa w centrum Katowic musiały zostać usunięte. – Otrzymaliśmy zgodę, wręcz zalecenie, na wycięcie tych drzew – mówi. Drzewa, jak przekonuje WUG, zwłaszcza topole, były w fatalnym stanie. Większość zaczęła próchnieć i stanowić zagrożenie dla ludzi, samochodów oraz nieruchomości. Już w przeszłości WUG miał z nimi problemy. Jedno z drzew przewróciło się i gałęzie pospadały na posesję przy ul. Zajączka. „Ponadto ich rozrastający się system korzeniowy powoduje poważne uszkodzenia murów oporowych i ogrodzenia posesji” – czytamy w komunikacie Wyższego Urzędu Górniczego. Dlatego ze względów bezpieczeństwa postanowiono o ich usunięciu. Decyzję w tej sprawie wydał Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, ponieważ budynek i działka znajdują się na obszarze układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. Łącznie zezwolono na wycięcie 26 drzew, w tym 6 topoli białych 3 topole balsamiczne, 4 klonów i jednego głogu.

W uzasadnieniu decyzji czytamy, że jedną z przyczyn są też zmiany na tej działce. Konserwator nie zobowiązał urzędu do nasadzeń zastępczych. – Planowane są prace projektowe w zakresie przebudowy drogi pożarowej i zagospodarowania terenu – mówi Mirosław Rymer, rzecznik prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dodaje, że obowiązek nasadzenia nowych drzew  zostanie nałożony na WUG, gdy już projekt zagospodarowania będzie gotowy. Nie wiadomo jeszcze, ile i jakie rośliny pojawią się na działce przy ul. Poniatowskiego. Na razie urząd zlecił remont zniszczonego ogrodzenia. Komunikat WUG-u w sprawie wycinki można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. M. 28 sierpnia, 2021 at 3:59 pm - Reply

    Boli : (

    • roleks 30 sierpnia, 2021 at 4:37 pm Reply

      Chyba ciebie. Chcesz oglądać drzewa to rusz tyłek i idź biegać do lasu a nie rób lasu z centrum miasta. Chomiki, blokersi i korpoludki odkrywają świat na nowo.

Dodaj komentarz

*
*