Reklama

Wodór ma być paliwem przyszłości. Powstała Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa

Autobus Solaris Urbino Hydrogen. Źródło: www.solarisbus.com.

Redakcja
Wodór ma w przyszłości zastąpić prąd w transporcie i energetyce. W Katowicach podpisano porozumienie dotyczące utworzenia Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej. To ma być krok w kierunku upowszechnienia wodoru.

Wodór jako paliwo przyszłości w transporcie i energetyce ma być rozwijany m.in. przez Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową. W tym tygodniu podpisano porozumienie w tej sprawie. – Celem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi śląsko-małopolskiego przemysłu wodorowego, w tym opartego o produkcję wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE oraz jego wykorzystanie w energetyce, w tym cieplnej, transporcie i infrastrukturze oraz przemyśle – mówi Mirosław Skibski, dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, która będzie koordynować prace tej Doliny Wodorowej.

To druga w kolejności powstania i największa pod względem wielkości i potencjału dolina wodorowa w Polsce. Do tej pory takie inicjatywy powstały m.in. na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Potencjał tego źródła energii wynika m.in. z tego, że Polska jest jednym z czołowych producentów wodoru na świecie.

Zgodnie z badaniami, wodór może służyć nie tylko jako samodzielne paliwo, ale również być wykorzystywany jako magazyn dla energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych – duże nasłonecznienie, odpowiednia siła wiatru czy poziom wód – energia może być produkowana w ilościach przewyższających zapotrzebowanie. Jednak gdy pogoda ulegnie zmianie, mogą wystąpić niedobory. W ten sposób zmagazynowanie energii w wodorze może przyspieszyć zwiększenie udziału „zielonej energii” w krajowym miksie energetycznym.

Członkami Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej stali się reprezentanci m.in. spółek energetycznych i paliwowych, uczelni wyższych i instytutów badawczych, samorządów, organizacji biznesowych. Wśród nich jest też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która do 2024 roku chce, żeby pasażerów woziło 20 autobusów komunikacji miejskiej zasilanych wodorem.

Pierwsza stacja tankowania wodoru ma powstać w Katowicach, a jej inwestorem będzie Orlen.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*