Reklama

Wieża widokowa Muzeum Śląskiego zamknięta. Są problemy z tarasem

Redakcja
Awaria wieży widokowej w Muzeum Śląskim. W najbliższych miesiącach nie będzie można oglądać panoramy Katowic. Cały teren wokół wieży został wygrodzony.

Już od kilku tygodni wieża wieża szybu „Warszawa II” pozostaje ogrodzona. Żeby przejść przez teren Muzeum Śląskiego, trzeba korzystać z alejek położonych bliżej al. Roździeńskiego. Powodem jest awaria. Do jej wykrycia doszło podczas przeglądu technicznego. – Ekspertyzy pokazały, że część nitowanych elementów przekracza normy. Musieliśmy podjąć decyzję o zamknięciu wieży na początku, a później jej ogrodzeniu – mówi Karol Makles, zastępca dyrektora w Muzeum Śląskim. Problem wystąpił w części tarasowej, z której korzystają zwiedzający. Obiekt nie stanowi zagrożenia dla przechodniów, ale postanowiono go ogrodzić.

Na razie nie jest pewne, kiedy ponownie będzie można skorzystać z wieży. Muzeum Śląskie jest w trakcie tworzenia kosztorysu, po którym wyłoniony zostanie wykonawca prac naprawczych. Przygotowania do prac mają zakończyć się w czerwcu, a następnie planowana jest naprawa wieży szybu „Warszawa II”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wieża widokowa zostanie w Muzeum Śląskim otwarta latem. Dokładny termin nie jest znany, ale może to nastąpić najwcześniej w lipcu. Wiadomo też, że złożony został wniosek o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jeśli Muzeum otrzyma pieniądze, to na wieży pojawiłyby się dodatkowe elementy. Planowane jest m.in. zamontowanie lunet.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*