Reklama

Wielu chętnych na zaprojektowanie wielopoziomowego parkingu w strefie kultury

Redakcja
Konkurs na parking wielopoziomowych w Katowicach. Ponad 170 pracowni architektonicznych będzie rywalizowało o nagrodę za opracowanie koncepcji parkingu w strefie kultury. Zainteresowanie jest duże, ale droga do rozstrzygnięcia jeszcze długa.

Duże zainteresowanie stworzeniem koncepcji parkingu wielopoziomowego w strefie kultury. Budowa piętrowego parkingu to pomysł, który wywołał duże kontrowersje. Przeciwnicy zarzucają władzom miasta, że zamiast wyprowadzać samochody z centrum Katowic, te zapraszają kierowców. W miejscu, gdzie teraz jest nieco ponad 600 miejsc postojowych, na istniejącym parkingu ma powstać piętrowy obiekt o pojemności od 1300 do 1500 samochodów. Dzisiaj organizator konkursu, SARP Katowice, przesyła do chętnych pracowni wezwania do uzupełnienia wniosków. Łącznie wpłynęło ich 172. Wśród zainteresowanych konkursem są uznane biura architektoniczne. – Z naszych doświadczeń to jeden z najlepiej obsadzonych konkursów na tym etapie postępowania – mówi Katarzyna Furgalińska, sekretarz konkursu z katowickiego SARPU-u. Dodaje, że architekci będą mieli do rozpracowania trudny temat.

W związku z tym, że konkurs pociągnie za sobą bardzo ważną inwestycję, SARP postanowił podzielić konkurs na dwa etapy. Pierwszy polega na wykonaniu opracowania studialnego. Dopiero po tym, zakwalifikowani do II etapu będą składali prace konkursowe. Jak przyznaje Furgalińska, to ukłon w stronę architektów. Dzięki dwuetapowej formule nie muszą oni spędzić czas nad pracochłonną koncepcją, która później okaże się nietrafiona i zostanie odrzucona. I etap daje możliwość wstępnej weryfikacji trafionych pomysłów na koncepcję wielopoziomowego parkingu. Do drugiego etapu dostaną się tylko najlepsi. Maksymalnie będzie to 5 pracowni. Ostateczne wyniki będą znane na początku września. Autorzy najlepszej koncepcji dostaną 25 tys. zł nagrody i zostaną zaproszeni do podpisania umowy na zaprojektowanie parkingu. Będzie to kontrakt na maksymalnie 800 tys. zł netto. Sam parking ma kosztować nie więcej niż 70 mln zł.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Tagi:

Dodaj komentarz

*
*