Reklama

Więcej wolontariuszy niż uchodźców na dworcu w Katowicach. Bezpłatne pociągi nie dla wszystkich

Ł. K.
Od dzisiaj zmieniają się zasady bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy. Ograniczona zostanie możliwość podróżowania pociągami. Z powodu spadającej liczby uchodźców docierających do Katowic szykują się zmiany na dworcu w Katowicach.

Napływ uchodźców od około dwóch tygodni jest zdecydowanie mniejszy niż w pierwszych dwóch tygodniach po wybuchu wojny. Na dworcu w Katowicach widać pustki. Więcej jest wolontariuszy niż osób potrzebujących pomocy. W tym tygodniu zlikwidowano pokój matki z dzieckiem w Centrum Obsługi Pasażera w hali dworca. Obecnie przeznaczonych dla uchodźców nadal jest 8 lokali. Na zewnątrz dworca stoją nie tylko namioty, gdzie wydawane są ciepłe posiłki, ale pojawił się również punkt opieki medycznej. Mimo to szykują się duże zmiany, bo w punkcie recepcyjnym w Mieście Ogrodów widać duży spadek liczby obywateli Ukrainy, którzy korzystają z oferowanego tam schronienia. W ciągu ostatniej doby było to zaledwie 60 osób. Jeszcze 10 dni temu zwykle docierało na pl. Sejmu Śląskiego około 200 osób dziennie. Wtedy potrzebnych było około pięćdziesięciu wolontariuszy. Teraz często chętni do pomocy są odsyłani do domu. Dzieje się to zarówno na dworcu, jak i w Mieście Ogrodów. Potrzeby są znacznie mniejsze. – Jest zdecydowanie mniej pociągów. Mniej osób przyjeżdża do Katowic i tu zostaje, a także mniej jedzie dalej, za granicę – mówi Alina Kuchrzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego. W przyszłym tygodniu można spodziewać się pierwszego od momentu wybuchu wojny w Ukrainie ograniczenia pomocy dla uchodźców. Najprawdopodobniej niektóre lokale nie będą już pełniły roli wsparcia dla Ukraińców.

Ograniczenia wprowadza sama kolej. Kilka dni temu przedstawiciele rządu podsumowali dotychczasowe działania. – PKP Intercity do tej pory wydało ponad 900 tys. bezpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy – mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Od wybuchu wojny z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie ponad 1600 pociągów, zarówno specjalnych, jak i stałego kursowania. W różnych kierunkach Polski wyjechało nimi ponad 330 tys. pasażerów.  Ponad 200 tys. osób skorzystało z możliwości podróży kolejami do innych krajów, m.in. Czech i Niemiec.
Do tej pory za darmo podróżowały wszystkie osoby z Ukrainy. Od dzisiaj PKP Intercity oraz inni przewoźnicy, m.in. Polregio i Koleje Śląskie, wprowadzają ograniczenia. Od 1 do 30 kwietnia 2022 roku korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami tego przewoźnika będą mogli obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę 24 lutego 2022 roku lub później. Ponadto muszą to być dzieci i młodzież do lat 18, kobiety (bez względu na wiek), mężczyźni powyżej 60. roku życia, mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej. Wyżej wymienione osoby mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów w klasie 2 pociągów TLK i IC w wagonach z miejscami do siedzenia na podstawie nieodpłatnego biletu dodatkowego. Podczas kontroli będą musiały okazać również paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna, studencka itd.) oraz powiadomienie o nadaniu numeru PESEL (na powiadomieniu musi być wpisane obywatelstwo ukraińskie) wydane po wybuchu wojny.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 1 kwietnia, 2022 at 4:49 pm - Reply

    W czasie dnia, królują wolontariusze którzy w wielu wypadkach są tam głównie dlatego, aby robić sobie zdjęcia promocyjne na potrzeby portali społecznościowych … ;))
    Natomiast od 22 do 8 zasuwają ci którzy mają świadomość że są naprawdę potrzebni.
    Jest nieliczna grupa wolontariuszy z Ukrainy, którzy z racji obowiązków zawodowych nie mogą pracować w nocy, ale w dzień pokazują swój profesjonalizm i zaangażowanie.

Dodaj komentarz

*
*