Reklama

Więcej na baseny i dworzec. Katowickie inwestycje są droższe

Łukasz Kądziołka
Zmiany w kosztach budowy ważnych inwestycji w Katowicach. Na dwa baseny i jedno centrum przesiadkowe miasto wyda więcej pieniędzy. Powód to kompleksowe zakończenie zadań oraz nowy przetarg na basen w Ligocie.

W czwartek radni przegłosują zmiany w budżecie na ten rok. Wśród najbardziej kosztownych wydatków znalazły się kluczowe miejskie inwestycje.

PRZECZYTAJ TEŻ: Klatka schodowa przedłużyła prace nad dworcem przy Sądowej

Centrum przesiadkowe przy ul. Sądowej jest już prawie skończone. W styczniu wykonawca, firma Budimex, zapowiedziała, że z końcem miesiąca obiekt zostanie przekazany miastu. Jednak potrzebne są pieniądze na zakończenie wszystkich prac, a poza tym „uregulowanie spraw terenowo-prawnych”. Chodzi o zarządzenie nowym dworcem autobusowym w Katowicach. Władze miasta zadecydowały, że operatorem będzie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. Samym budynkiem, w którym mieści się m.in. poczekalnia zarządzać ma  Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, a peronami i parkingami – Miejski Zarząd Ulic i Mostów. W związku z tym miasto przenosi do tegorocznego budżetu niespełna 1 mln zł i dopłaci do inwestycji ponad 2,8 mln zł.

PRZECZYTAJ TEŻ: Międzynarodowy dworzec autobusowy przy ul. Sądowej nie zostanie otwarty w tym roku

Zmiany w budżecie dotyczą również basenów miejskich. Po pierwsze ok. 500 tys. zł ma pokryć rozliczenie powykonawcze basenów w Brynowie i Burowcu, a 1 mln zł zostanie przekazany na pierwsze wyposażanie basenów przy ul. Kościuszki i ul. Konnej. – Jeszcze parę chwil temu było raczej dyskutowane, żeby wyposażył basenu przyszły użytkownik, czyli Katowickie Wodociągi. Wskutek tego, że prawnicy doszli do wniosku, że nie możliwe jest takie wydatkowanie z kasy Katowickich Wodociągów, my zakupimy to pierwsze wyposażenie – mówi Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji w UM Katowice.

PRZECZYTAJ TEŻ: Miejskie baseny mają być tańsze dla katowiczan, ale nie wiadomo jak zweryfikować kto jest mieszkańcem Katowic

To nie koniec wydatków na baseny. Pozostaje jeszcze trzeci obiekt w Parku Zadole. Miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu. Ma on wyłonić wykonawcę, który zajmie się dokończeniem budowy przy ul. Wczasowej. Urząd miasta chce, aby był tak samo nowoczesny i znalazły się w nim wszystkie funkcje oraz elementy takie, jak w basenach przy Kościuszki i Konnej. Dlatego na wszystkie trzy katowickie baseny w budżecie miasta znajdzie się kolejne 10,2 mln zł więcej. Na razie nie jest znany dokładny termin ogłoszenia przetargu na obiekt w Ligocie.


Tagi:

Komentarze

  1. Ciekawy 11 lutego, 2020 at 10:53 pm - Reply

    To ile w końcu mają kosztować te baseny.

  2. adalbert 11 lutego, 2020 at 7:21 pm - Reply

    Stop basenom. Według logiki kwadratogłowych, należy zaprzestać budowania basenów bo wyszły drożej niż miały wyjść.
    Według tej samej logiki, jest tyle ścieżek rowerowych do zbudowania i pieniędzy potrzebnych na walkę z legendarnym Smokiem, że żądam referendum w sprawie ukończenia basenów i natychmiastowego zaprzestania budowy. Stop smog.

Dodaj komentarz

*
*