Reklama

Widać postępy na budowie linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach. Są spore utrudnienia

fot. Szymon Grochowski.

Redakcja
Trwa kolejowa inwestycja za ponad 600 milionów złotych. Postępuje budowa linii kolejowej, która umożliwi podróż do lotniska w Pyrzowicach. Są utrudnienia na drogach dojazdowych do portu lotniczego.

Prace na linii kolejowej nr 182, która przebiega pomiędzy Tarnowskimi Górami a Zawierciem rozpoczęły się w styczniu 2021 roku. Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe na razie przebiegają zgodnie z harmonogramem. Widać już efekty w pobliżu lotniska. Na nowo budowanej stacji Pyrzowice Lotnisko powstały konstrukcje peronów i przejścia podziemnego, z którego będą korzystali podróżni. Poza tym w Pyrzowicach nad DW 913 powstaje nowy wiadukt kolejowy, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Pod tym obiektem poprowadzona zostanie droga, chodnik i ścieżka rowerowa.
Przebudowywany jest też przejazd kolejowo-drogowy na ul. Wolności. Dlatego od poniedziałku wprowadzono zmianę organizacji ruchu w rejonie Katowice Airport. Do 2 września niemożliwy będzie dojazd oraz dojście do lotniska ul. Wolności w Pyrzowicach. Teraz dojście i dojazd jest możliwy dwiema ulicami – Piłsudskiego i Zagrodową. Ponadto nadal zamknięty jest odcinek drogi wojewódzkiej 913 – w jego miejsce został wytyczony objazd ul. Piłsudskiego w Pyrzowicach, a następnie drogą tymczasową (przedłużenie ul. Zagrodowej).

Źródło: www.facebook.com/KatowiceAirport

Nowe perony widać też na stacji Siewierz oraz przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice. Powstaje lokalne centrum sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą kierowali ruchem na całej linii. W stacji Zawiercie wybudowany został nowy peron nr 3, który będzie połączony z istniejącym przejściem podziemnym. Aktualnie na odcinku od Tarnowskich Gór do Siewierza układany jest tor. Powstają bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo-drogowe. Powstały też dwa ważne obiekty, po których pociągi będą kursowały nad ruchliwymi drogami. To wiadukt kolejowy w Miasteczku Śląskim nad DW908 oraz 57-metrowy wiadukt kolejowy nad autostradą A1. Pomiędzy Tarnowskimi Górami a Siewierzem prace mają potrwać do końca roku. W 2023 roku przeniosą się na odcinek od Siewierza do Zawiercia.

Głównym celem inwestycji za 660 mln zł jest umożliwienie dojazdu pociągiem do portu lotniczego Katowice Airport od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około godzinę. Zakończenie prac planowane jest w IV kwartale 2023 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Posdrawiam 11 sierpnia, 2022 at 11:12 am - Reply

  27 km pieszo z dworca do Katowic

 2. Jeremi 11 sierpnia, 2022 at 10:55 am - Reply

  Aż godzinę z Katowic?
  Strasznie długo!

  • koala 11 sierpnia, 2022 at 1:52 pm Reply

   Linia jest naokoło. Żeby było szybko, trzeba zbudować nową przez Siemianowice. Ten odcinek to głównie połączenie Tarnowskich Gór z Zawierciem, a lotnisko przy okazji

 3. Jeremi 11 sierpnia, 2022 at 10:54 am - Reply

  Godzinę z Katowic?
  Nie za długo?

Dodaj komentarz

*
*