Reklama

Wiadomo kto przygotuje koncepcję stadionu miejskiego

Redakcja
Dwadzieścia zespołów projektowych zostało zaproszonych do konkursu na przygotowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej stadionu miejskiego i kompleksu sportowego. Wśród nich są biura dobrze znane w Katowicach.

Konkurs na koncepcję stadionu miejskiego, który ma powstać w pobliżu zbiegu ulic Dobrego Urobku i Bocheńskiego prowadzi Stowarzyszenie Architektów Polskich. To właśnie SARP zdecydowało, że do prac zostanie zaproszonych 20 podmiotów, reprezentujących 28 pracowni. Do konkursu przystąpią m.in. dwa biura z Katowic ( AND Investment Sp. z o.o. i Ostrowscy Architekci Biuro Projektowe – Katowice). Są też JEMS Architekci z Warszawy, którzy zaprojektowali Międzynarodowe Centrum Kongresowe, JSK – autorzy projektu stadionu Legii Warszawa, obiektu we Wrocławiu oraz Stadionu Narodowego. Akces do konkursu zgłosili też projektanci z Niemiec i Hiszpanii.

Do 20 kwietnia 20 zakwalifikowanych zespołów ma czas na zadawanie pytań do regulaminu konkursu. Prace konkursowe powinny być złożone do 5 czerwca 2018. 13 czerwca konkurs ma zostać rozstrzygnięty. Kryteria, które będą brane pod uwagę w konkursie to walory urbanistyczne, w tym w szczególności: kompozycja założenia przestrzennego całego zespołu obiektów, rozwiązania funkcjonalne w skali urbanistycznej – 30%; walory architektoniczne, w tym w szczególności: kompozycja założenia przestrzennego obiektów kubaturowych, rozwiązania funkcjonalne w skali architektonicznej, walory zaproponowanych form architektonicznych i rozwiązań konstrukcyjnych – 50%;  walory ekonomiczne projektu z punktu widzenia realizacji i kosztów przyszłej eksploatacji obiektów, budowli oraz utrzymania elementów zagospodarowania terenu – 20%.

Zwycięzca otrzyma 50 tys. zł  oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zmówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki. Za drugie miejsce zostanie przyznana nagroda w wysokości 30, a za trzecie 20 tys. zł.

Władze Katowic planują budowę kompleksu sportowego, na który mają się złożyć stadion na 12 tysięcy miejsc, sześć pełnowymiarowych boisk piłkarskich (z naturalną i sztuczną trawą). Być może część z nich będzie zadaszona. Do stadionu ma także przylegać hala sportowa o pojemności ok. 2500-3000 widzów. Na budowę miasto będzie musiało wziąć kredyt.

Lista podmiotów startujących w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną:

1. BCS GmbK Martin Jubelt – Niemcy

2. 2 RS Architekci Sp. z o.o. – Ruda Śląska

3. Pracownia Projektowa Janusz Pachowski – PPIP – Izabelin

4. Krzysztof Janus Archimedia Pracownia Architektoniczna Architekci i inżynierowie – Poznań

5. APA Czech_Duliński_Wróbel Agencja Projektowa „Architektura” sp. z o.o.- Kraków

6. JEMS Architekci Sp.z o.o. – Warszawa

7. DEDECO sp. z o.o. DEDECO sp. z o.o. „Szczecin” Sp.k. – Szczecin

8. 1) JSK Sp. z o.o. – Warszawa, 2) Biuro Usług Architektonicznych Profil Chorzów

9. 1) EOVASTUDIO SLP – Sewilla 2)GmasP (Goberna Perez & Asociados SL) – Walencja, 3) U.T.E. Cristina Goberna-Urtzi Gra- Hiszpania

10. 1) LAP Studio Sp. z o.o. – Warszawa, 2) STOPROCENT Architekci s.c.- Warszawa

11. Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne – Radom

12. PERBO Inwestycje Sp. Z o.. Sp.k. – Kraków

13. MD Polska sp. z o.o. – Szczecin

14. AND Investment Sp. z o.o. – Katowice

15. MAZM sp. z o.o. –  Warszawa

16. BAUREN Renke Piotr – Rybnik

17. PIG Architekci Sp. z o.o. – Warszawa

18. 1) 90 architekci s.c. – Warszawa, 2) GMT Sp. z o.o.- Mysłowice

19. 1) Ostrowscy Architekci Biuro Projektowe – Katowice, 2) ArchiQuest Michał – Kraków

20. 1) P.A.Nova Sp.zo.o. – Gliwice, 2)DiG Sowińscy Architekci Sp.j.- Gliwice


Tagi:

Komentarze

  1. Janusz 5 kwietnia, 2018 at 11:03 pm - Reply

    „Wiadomo kto przygotuje koncepcję stadionu miejskiego”
    Czyli kto przygotuje? Bo na moje oko to jeszcze nie wiadomo.

Dodaj komentarz

*
*