Reklama

Weekend na mieście, czyli co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Źródło: https://www.facebook.com/DHSupersam.

Redakcja
Teatr, zlot klasyków i planszówki. To niektóre z propozycji na najbliższe dwa dni. Pogoda nie będzie zachęcała do spacerów, ale być może kogoś przekona nasz weekendowy rozkład jazdy.

SOBOTA

Zlot Klasyków na dachu Supersamu

Po raz czwarty miłośnicy klasycznych wozów spotkają się na dachu Supersamu. Łącznie pojawi się około 180 polskich i zagranicznych oldtimerów. Wszystkie muszą być na chodzie, żeby wjechać na najwyższy poziom parkingu centrum handlowego. Nie będzie ograniczeń dla polskich marek, mogą to być Fiaty 126p i 125p, Polonezy, Żuki, Tarpany, Nysy, Mikrusy, Warszawy i Syreny, a także pięknie zachowane Cinquecento czy Uno. W przypadku pozostałych marek pojazdy nie mogą być młodsze niż 30 lat. Organizatorzy przygotowali konkurs dla wystawców, konkursy z nagrodami dla najmłodszych i oprawę muzyczną. Impreza potrwa od godz. 14.00 do 19.00. Wstęp wolny. Więcej TUTAJ.

Metropolitalne Dni Energii

Po raz drugi w Katowicach odbędą się Metropolitalne Dni Energii. Na katowickim rynku na dorosłych czekać będą eksperci i doradcy, którzy odpowiedzą na pytania związane z wymianą źródeł ogrzewania. Na dzieci i całe rodziny – stoiska warsztatowe. Podczas nich uczestnicy m.in. uruchomią panel słoneczny i turbinę wiatrową oraz wyprodukują energię z wody. Piknik rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do 17.00. Udział jest bezpłatny.

Noc Teatrów GZM

Warsztaty aktorskie, kuglarskie i lalkarskie, a także teatr „od kuchni” i wiele spektakli do wyboru. Tak w skrócie będzie wyglądała Metropolitalna Noc Teatrów. W trakcie wydarzenia odbędzie się premiera sztuki „Ballady i romanse” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum. Dwie propozycje dla dzieci ma Teatr Gry i Ludzie – „O jeżu Jerzyku” i „Koty 3 w podróży”. Teatr Żelazny zaprezentuje „Seks dla opornych”, czyli historię małżeństwa, które by ożywić swój długoletni związek, wybiera się na weekend do ekskluzywnego hotelu, z egzemplarzem poradnika pod tym tytułem. Podczas teatralnej nocy w Teatrze Korez również komedia „Kto nie ma nie płaci”, a także recital Barbary Lubos, która zaśpiewa m.in. piosenki Marka Grechuty i Ewy Demarczyk. Poważniejsze tematy poruszy Teatr Bez Sceny. „Tęsknota” to tragikomiczna opowieść o trzech młodych, samotnych kobietach, dzielących jedno mieszkanie. Teatr Śląski wystawi swoją najnowszą sztukę pt. „Węgla nie ma”, w której detektyw z Zagłębia otrzymuje tajemnicze zlecenie odnalezienia Ślązaków, którzy zapadli się pod ziemię. Więcej TUTAJ.

Festiwal „Łączy nas chleb” w Parku Zadole

W trakcie Festiwalu będą działać stoiska miast partnerskich, konsulatów, piekarni rzemieślniczych, szkół gastronomicznych. Będzie można degustować pieczywo i potrawy. W sobotę imprezę rozpocznie pokaz gotowania na żywo przez Juliena Sechera, uczestnika 2. edycji programu „Master Chef”. Później odbędą się panele dyskusyjne na temat chleba, miodu, wina oraz kuchni regionalnej. W przerwach będzie można posłuchać Marcin Wyrostek Trio. W czasie imprezy zorganizowany będzie ogólnodostępny turniej Petangue. Dla dzieci będą przygotowane animacje i zabawy plenerowe. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Impreza potrwa od 12.00 do 17.00. Więcej TUTAJ.

NIEDZIELA

Spacer po Murckach

Zwiedzanie jednej z najstarszych dzielnic Katowic. To tu w połowie XIX w. dla pracowników kopalni wybudowano domy robotnicze, tzw. czworaki. „Dla robotników powstały także domy noclegowe, łaźnia, konsum czy szkoły. W pałacyku książąt pszczyńskich mieszkał dyrektor kopalni. Przez ponad sto lat w Murckach stała gospoda książąt pszczyńskich, która przyciągała gości z pobliskich miejscowości” – piszą organizatorzy, którzy zapraszają na wspólny spacer. Zbiórka o godzinie 15.00 na rogu ulic Bielskiej i Kołodzieja, koło przystanku Murcki Bielska. Wycieczka będzie trwać około 2 godzin. Udział jest bezpłatny i otwarty. Więcej TUTAJ.

Piknik Rodzinny – dzień innowacji Erasmus+ w Parku Śląskim

Pokazy, warsztaty, animacje i wiele innych atrakcji zaplanowano podczas pikniku rodzinnego przy Kanale Regatowym. Dla najmłodszych przygotowano m.in. warsztaty z robotyki czy podstaw programowania i pokazy łazików marsjańskich. W strefie moto będzie dostępny symulatory rajdowy i zderzeniowy. Impreza rozpocznie się o godz. 12.00, a zakończenie jest planowane na 18.00. O godz. 16.00 na scenie wystąpi Błażej Król. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Więcej TUTAJ.

CAŁY WEEKEND

Planszówki w Spodku

Ponad 600 planszówek. Od prostych gier imprezowych, przez rodzinne klasyki, po zaawansowane strategie. Oprócz wypożyczalni i miejsca do grania, będzie można także kupić gry na stoiskach polskich wydawców. Zorganizowane zostaną sesje RPG oraz kilka turniejów. Goście Spodka przetestują również prototypy gier. Wydarzenie odbędzie się w sobotę w godzinach 10.00-20.00 i w niedzielę od 11.00 do 19.00. Bilety będą do kupienia na miejscu. Bilet jednodniowy kosztuje 25 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy), a dwudniowy – 35 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy). Dzieci do 6. roku życia wchodzą bezpłatnie. Więcej TUTAJ.

Dni Sosnowca

Urodziny Katowic już były, więc można wybrać się za Brynicę do sąsiadów z Zagłębia. W ten weekend Sosnowiec świętuje swoje 120. urodziny. W sobotę, 17 września, świętowanie rozpocznie się od oficjalnego „odsłonięcia” muralu Jana Kiepury. To w południe, a wieczorem, o godzinie 19.30, na placu przed dworcem PKP Sosnowiec Główny odbędzie się pokaz widowiska teatralno-muzycznego w reżyserii Remigiusza Brzyka „Korzeniec. Sosnowiec Główny”. Chwilę później, bo o 20.00, na scenie w Parku Sieleckim wystąpi Dawid Kwiatkowski, a po nim Agnieszka Chylińska. Niedzielne wydarzenia ponownie rozpoczną się od muralu. Tym razem Jacka Cygana. To jemu poświęcony będzie ten dzień. Później, o godz. 16.00, odsłonięta zostanie też multimedialna ławeczka Jacka Cygana w Parku Sieleckim, a o godz. 17.00 odbędzie się koncert jego piosenek zatytułowany „Odnawiam dusze”. Wystąpią m.in. Stanisław Soyka, Andrzej Seweryn, Anna Jurksztowicz, Beata Rybotycka oraz oczywiście sam Jacek Cygan. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej TUTAJ.


Dodaj komentarz

*
*