Reklama

Weekend na mieście. Co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

W SCC będzie można spotkać w weekend osoby popularne w internecie.

Redakcja
Tradycyjnie prezentujemy atrakcje na weekend i zachęcamy do wyjścia z domu. Gdzie najlepiej?

Sobota

XI Festiwal Śląskie Smaki, Rynek
Jak zapewniają organizatorzy, to będzie najsmaczniejsza impreza w regionie. Podczas festiwalu o tytuł Eksperta Śląskich Smaków i statuetkę Złotego Durszlaka powalczą drużyny profesjonalnych kucharzy, uczniów szkół gastronomicznych i amatorów. Oprócz tego, przez cały dzień będzie można skosztować potraw inspirowanych tradycyjną kuchnią śląską, przygotowanych przez Restauracje Szlaku Kulinarnego “Śląskie Smaki”.  Przekonamy się też kto przyrządzi smaczniejszego krupnioka – w ramach Bitwy Smaków zmierzą się Remigiusz Rączka i Marcin Czubak. Na scenie również będzie się działo. Wystąpią lokalne zespoły, a na finał zagra Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Impreza jest darmowa. Start o 13, zakończenie o godzinie 20.

ŻYWA ULICA, ul. Warszawska
Sobota na Warszawskiej upłynie pod znakiem integracji uczestników ruchu drogowego. To szansa do dyskusji i zasięgnięcia porad na temat bezpiecznego przemieszczania się po Katowicach. W programie dwa przejazdy rowerowe po centrum, o 14 i 16. Mają one za zadanie pokazać uczestnikom jak prawidłowo poruszać się na dwóch kółkach. Między 14 a 16 dzieci będą mogły dać upust swojej wyobraźni, tworząc wspólny rysunek wymarzonej ulicy. Następnie prace będzie można obejrzeć w witrynie lokalu przy Warszawskiej 56. Początek wydarzenia około godziny 13.30.

Festiwal Filmów Niezależnych kiloff , Strefa Centralna
To ostatni dzień wydarzeń w tegorocznym festiwalu. Zobaczymy trzecią edycję pokazu niskobudżetowych teledysków zwieńczoną oficjalnym zamknięciem festiwalu. Podczas tego wieczoru dowiemy się, który z niezależnych filmowców wywalczył w tym roku nagrodę jury, a którego doceniła publiczność. Po krótkiej przerwie na scenie pojawi się związany z Katowicami zespół Hengelo, a po nim zagra młody duet  Youth Novels. Początek o godzinie 18, a koncerty rozpoczną się o 20. Wstęp wolny.

Festyn Rodzinny w Piotrowicach
Na sobotnie popołudnie Parafia pw. NSPJ i św. Jana Bosko przygotowała wiele atrakcji. Odbędzie się mecz piłki nożnej “ojców na synów”, rodzinne zawody sportowe, nie zabraknie też zabaw dla najmłodszych. O 18 zostanie odprawiona msza, a po niej na scenie wystąpią Magda Anioł oraz Adam Szewczyk z zespołem Universe. Na zakończenie o godzinie 21.30 organizatorzy zapowiadają “niespodziankę ogniową”. Początek festynu o 14, wstęp wolny.

Garden & Geburstag lounge party, Sztauwajery
Dla tych, którzy chcą wypocząć nieco dalej od centrum ekipa Sztauwajerów przygotowała muzyczny relaks na leżakach. Po raz kolejny zagra Sid Le Rock z Berlina, a towarzyszyć mu będą Glasse, Easy i Ricardo. Wstęp wolny. Początek już o 17, koniec o północy.

Koncert muzyki dawnej w Fabryce Porcelany, Fabryka Porcelany
Projekt Baroque Factory tym razem w Fabryce Porcelany. W repertuarze niemiecka muzyka sakralna XVI i XVIII w., wykona ją zespół wokalny Contento Core pod dyr. Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wernisaż wystawy fotograficznej pt. “Artysta w obiektywie”. Koncert rozpocznie się o 19.30. Wstęp wolny.

CZELUŚĆ, Królestwo
Za sprawą kolektywu muzycznego Czeluść klub Królestwo wypełni się basem. Zespół z Krakowa przybędzie w składzie: Jutro, Kosa, Da Vosk Docta i Sokos. To przede wszystkim propozycja dla fanów muzyki trap i niskich tonów. Zapisując się na wydarzenie do 23 można wejść za darmo, później wstęp kosztuje 10 zł. Start o godzinie 22.

II Rowerowy Rajd Bioróżnorodności, Uniwersytet Śląski

Każdy może wziąć udział w rajdzie rowerowym, by promować ochronę różnorodności biologicznej na Ziemi. Ale też udowodnić, że warto aktywnie wypoczywać i podróżować rowerem, bo to przyjazdy środowisku środek transportu. W programie wydarzenia zaplanowano też gawędę o dzielnicy Murcki, a także pieczenie kiełbasek na ognisku. Zgłoszenia udziału w rajdzie należy przesyłać na adres e-mail: [email protected]. Start o godz. 9:30 sprzed kampusu UŚ.

Śląski Piknik Kardiologiczny, Stadion Śląski

Każdy chętny będzie miał dostęp do darmowych badań, konsultacji medycznych oraz porad dietetycznych. Podczas pikniku będzie można porozmawiać z lekarzem, policjanci poprowadzą zajęcia związane z zachowaniem się na drodze, będą warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, kącik zabaw dla dzieci, a także zajęcia z jogi czy pilatesu. Piknik odbędzie się w sobotę w godz. 11-18. Więcej na stronie www.stadionslaski.pl.

Niedziela

Zawody Wrak Race, ul. Konduktorska

To zawody “wraków” samochodowych, a ściślej – samochodów osobowych o wartości nie przekraczającej 1000zł. Każdy z zawodników ma do przejechania 30 minut po torze. Zwycięzcą zostaje uczestnik, któremu w tym czasie uda się pokonać jak największą liczbę okrążeń. Impreza odbędzie się w niedzielę, w Katowicach Wełnowcu, przy ul. Konduktorskiej 18. Informacje na stronie www.wrak-race.pl.

Cały weekend 

Jarmark świętojański, Rynek

Na tegoroczny Jarmark świętojański przyjadą wystawcy z różnych stron Polski, ale też z Litwy, Węgier i Białorusi. Na stoiskach znajdziemy wyroby rękodzielnicze z drewna, lampiony, wyroby z metaloplastyki, szkła, minerałów, ze skóry, a także białoruskie rękodzieło ludowe i biżuterię artystyczną. Będą sery, wina, cydr i – gratka dla fanów litewskich przysmaków – wędliny, kwas chlebowy, chleb z kminkiem oraz sękacz. Nie zabraknie naturalnych kosmetyków. Stanie też grill, a najmłodsi skorzystają z karuzeli. W weekendy dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach i zabawach plastycznych.

W programie wyplatanie wianków, tworzenie budowli z zapałek, a także pierwsza katowicka plenerowa potańcówka na Rynku (11 czerwca).

Kino plenerowe na Placu Miarki

Plenerowe kino Perła ponownie pojawi się na Placu Miarki, rozpocznie się w piątek i zostanie do 28 sierpnia. W każdą środę zobaczymy dokumenty, w czwartki – Nowe Horyzonty, w piątki komedie, w soboty kino z lokomocją w roli głównej, a w niedziele filmy sci-fi. W najbliższy weekend “Mechaniczna pomarańcza”, “Wyścig” oraz “Incepcja”. Seanse zaczynają się o godz. 20:30. Wstęp wolny.

Zjazd rycerstwa w Skansenie

Turnieje, szranki i pokazy rycerzy to atrakcje, jakie przygotował Górnośląski Park Etnograficzny w ramach “Dni Chorzowa”. Udział wezmą bractwa z całej Polski.

Silesia Snap, SCC

Z okazji Dnia Dziecka, do Silesia City Center przyjedzie ośmiu najpopularniejszych snapchaterów. Co to snapchat? To aplikacja, dzięki której możemy wysyłać zdjęcia i filmiki, które po chwili znikają. W planach na weekend wspólne zabawy, selfie i snapy. Wydarzenie w sobotę i niedzielę od godz. 13 na Placu Śląskim.

O tym jaka będzie pogoda w weekend możesz sprawdzić TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Lord 3 czerwca, 2016 at 10:21 pm - Reply

    czemu nie napiszecie o niedzielnym przystanku sniadanie w parku powstancow slaskich

    • Grzegorz Żądło 4 czerwca, 2016 at 9:02 am Reply

      Pan właśnie napisał 🙂 Z założenia nie piszemy o imprezach/wydarzeniach cyklicznych. O nich zwykle wspominamy w momencie, kiedy się rozpoczynają. Choć może stworzymy oddzielną rubrykę w naszym przeglądzie, jeśli będzie zapotrzebowanie na takie informacje.

Dodaj komentarz

*
*