Reklama

Weekend na mieście. Co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Fot. Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Redakcja
Ten weekend zapowiada się nieźle nie tylko pod względem pogody, ale również wydarzeń. Pomocny przy wyborze wydarzeń może okazać się nasz cotygodniowy rozkład jazdy. Udanego weekendu!

SOBOTA

Deskorolkowy piknik na Rynku

Na katowickim Rynku będzie można zobaczyć deskorolkowe ewolucje. Konkurs na najlepszy trick zostanie zorganizowany przy okazji dobiegającego końca festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Ekipa z PTG spotka się o 12.00, a o 14.00 w Kinie Światowid seans filmu „Jutro albo pojutrze”, którego bohaterami są skejci wkraczający w dorosłość. Więcej TUTAJ.

XXVI Święto Kwitnących Głogów, Park Zadole

Na początek przez Ligotę przejdą mażoretki „Akcent” i orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Następnie impreza przeniesie się do Parku Zadole. Tam zaprezentują się najpierw zespoły MDK „Ligota”, a następnie wystąpią ci bardziej znani wykonawcy. Jednak zanim zabrzmi ponownie muzyka, publiczność rozbawi Katarzyna Pakosińska (więcej o cyklu kabaretowych wieczorów pisaliśmy TUTAJ). Po niej na scenie pojawią się: Joanna Bartel, Grzegorz Kapołka, Gorajscy Band, Krzysztof Głuch & Krzysztof Głuch Jr, Geno Witek, Dominka Świerzy, Grzegorz Płonka i Ligocianie. Podczas imprezy będzie można skorzystać z atrakcji dla dzieci, wziąć udział w konkursie plastycznym czy warsztatach rękodzielniczych. Początek darmowego wydarzenia o godz. 15.00. Więcej TUTAJ.

Otwarcie Jazbaru

Druga plenerowa miejscówka organizatorów Tauron Nowa Muzyka i twóców Sztauwajerów rozpoczyna sezon. To tutaj będą się odbywały koncerty i te większe imprezy, włączając w to zamknięcie festiwalu, czyli Fajrant. Pierwszego dnia lokal w Katowickim Parku Leśnym, przy stadninie koni, otworzy się o 14.00. Wieczorem, od 19.00, imprezę rozkręci Earth Trax, producent i DJ z Warszawy. Więcej TUTAJ.

Hardwagon x Gabber Industries Berlin, P23 Katowice

Szybkie tempo i kolorowi ludzie. Tak zapowiada się gabberowa noc w Fabryce Porcelany. Swoje siły połączą dwa kolektywy znane z mocnego klubowe uderzenia. Zagrają: Genox, FLUCC, LØUS , Batashi i MADD. Wstęp: 40 zł (na bramce). Impreza startuje o 23.00. Więcej TUTAJ.

Elementz – hip-hopowy raport z osiedla, pl. Pod Lipami

Kolejna edycja hip-hopowej imprezy, podczas której będzie można wziąć udział w warsztatach dj-ingu i breakdance. Poza tym będzie koncert, graffiti jam dla najmłodszych, strefa relaksu i gastronomiczna. Wstęp wolny. Początek o godz. 15.30. Więcej TUTAJ.

NIEDZIELA

II Bieg Ratownika, Katowicki Park Leśny

Będzie nie tylko sportowa rywalizacja dla biegaczy i miłośników nordic walking. Przy okazji biegu odbędzie się także piknik rodzinny, a na nim: pokazy oraz samochody służb mundurowych,  stoiska edukacyjne, dmuchańce, zabawy z animatorami i wiele więcej. Start biegu o godz. 11.00, a  piknik rozpocznie się o 13.00. Więcej TUTAJ.

Dzień Rzemiosła i Rękodzieła – od Śląska do Beskidu, skansen w Chorzowie

W trakcie wydarzenia będzie można poznać dawne zawody. Uczestnicy zobaczą, jak wiele wysiłku wymagało stworzenie przedmiotów codziennego użytku – sznurka, garnka czy koszyka. Ponadto zwiedzający będą mogli sami spróbować swoich sił w m.in. powroźnictwie, ciesielstwie, biciu monet czy wikliniarstwie. Młynarz zaprosi do wspólnego mielenia mąki, a skryba zaznajomi chętnych z tajnikami pisania gęsim piórem. Uruchomiony zostanie ponad stuletni miech, który rozpalał będzie żar w warsztacie kowalskim. Poza tym zagrają dwa zespoły regionalne – Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” oraz Kapela „Cóż to” z Brennej. Bilety w cenie 20 zł (normalny), 12 zł (ulgowy). Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do 17.00. Więcej TUTAJ.

Kino letnie w Centrum Kato

Dobrze przyjęty przez krytyków obraz Agnieszki Smoczyńskiej opowiada historię czarnoskórych bliźniaczek, które będąc dziećmi, zamilkły dla świata zewnętrznego. Film miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes w zeszłym roku, a teraz będzie można go zobaczyć na tarasach Spodka. Seans jest darmowy. Początek o godz. 20.30. Więcej TUTAJ.

Festyn 100-lecia Hufca ZHP Katowice

Hufiec Katowice obchodzi swoje setne urodziny. Z tej okazji przy wieży spadochronowej w Parku Kościuszki odbędzie się wielki festyn. Ze sceny będzie grała harcerska muzyka, a na uczestników czekają sportowe wyzwania. Na stoiskach poszczególnych szczepów będzie można nie tylko zapoznać się z ich działalnością, ale również wziąć udział w grach i zabawach. Bezpłatne wydarzenie potrwa od 12.00 do 18.00. Więcej TUTAJ.

CAŁY WEEKEND

Lotny Festiwal Piwa, pl. Sławika i Antalla

Kilkanaście browarów, tyle samo food trucków i kilka stoisk z innymi trunkami. Takie przyjemności czekają na placu przed Spodkiem. Poza tym będzie można wygrać nagrody, zgadując styl piwa i wziąć udział w degustacji. Przygotowano też zawody zręcznościowe dla drużyn i muzykę na żywo. Wstęp na imprezę jest wolny. Wydarzenie potrwa od 12.00 do 22.30 (sobota) i od 12.00 do 20.00 w niedzielę. Więcej TUTAJ.

VIII Muzyczne wieczory w Bazylice, kościół św. Szczepana w Bogucicach

Trzeci i ostatni z cyklu koncertów w bogucickiej bazylice. Tym razem będzie można posłuchać operowych kompozycji w wykonaniu: Gabrieli Legun (sopran), Anny Boruckiej (mezzosopran), Kamila Zdebela (baryton), Łukasza Załęskiego (tenor) i oraz Chóru i Orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu. Początek koncertu o godz. 18.00, wstęp wolny. Więcej TUTAJ.


Komentarze

  1. kaczka 21 maja, 2023 at 7:46 pm - Reply

    Jak tam konie, bardzo żałują zamknięcia festiwalu w Katowickim Parku Leśnym, przy stadninie koni?

Dodaj komentarz

*
*