Reklama

W parkomatach w Katowicach w końcu można płacić kartą

Redakcja
Pięćdziesiąt nowych parkomatów z możliwością zapłacenia kartą. Od dzisiaj kierowcy za pozostawienie auta w strefie płatnego parkowania w Katowicach zapłacą nie tylko monetami i kartą ŚKUP. Na razie tylko na ul. Wita Stwosza i ul. Ceglanej, ale pozostałe maszyny (z tych nowych) mają zostać uruchomione do 27 lipca.

Zgodnie z zapowiedzią, miasto uruchamia nowe parkomaty. Urządzenia pojawiły się na ulicach Katowic już w kwietniu. Jednak dopiero teraz kierowcy mogą zacząć z nich korzystać, ponieważ konieczne było uprawomocnienie się uchwały rady miasta w tej sprawie. W strefie płatnego parkowania w Katowicach i w utworzonej pod koniec zeszłego roku podstrefie na ulicach Wita Stwosza i Ceglanej jest łącznie 50 nowych maszyn parkingowych. Stare nie zostały zastąpione, po prostu miasto zwiększyło liczbę z 78 do 128 sztuk. W nowych parkomatach można płacić monetami i kartą ŚKUP, tak jak w tych używanych do tej pory. Nowością jest natomiast płatność zbliżeniowa kartą płatniczą. Posiadacze kart w telefonach czy zegarkach również mogą korzystać z tej opcji. Na razie stare maszyny nie umożliwiają zapłacenia kartą. Jednak ma się to zmienić we wrześniu. Wtedy też ma zostać wprowadzona płatność aplikacjami mobilnymi.

Kolejną zmianą w regulaminie poboru opłat za parkowanie w Katowicach będzie również zniesienie 14-dniowego terminu na wniesienie opłaty. Kierowcy będą musieli od razu zapłacić za postój w strefie płatnego parkowania. W przypadku stwierdzenia przez kontrolera, że pojazd stoi w strefie bezprawnie, pracownik MZUiM spisze protokół i za wycieraczkę włoży zawiadomienie dla kierowcy, który zostanie na jego podstawie obciążony opłatą dodatkową w wysokości 50 zł. Te przepisy muszą jeszcze przegłosować radni, co ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni.


Tagi:

Komentarze

 1. Małgorzata 31 maja, 2021 at 12:48 pm - Reply

  Zapłaciłam za 5 godzin parkowania przy szpitalu na Ceglanej. Niestety wizyta w szpitalu przedłużyła się o 1,5 godz.
  Wlepiono mi mandat za brak opłaty parkingowej. 50 zł.
  Następnym razem zapłaciłam za 6 godzin parkowania, a moja wizyta w szpitalu trwała,, jedynie” 1,5 godz. Opłata za niewykorzystane parkowanie, za 4,5 godz. została zainkasowana przez MZUiM
  Nie ma możliwości zwrotu niewykorzystanej kwoty.
  Niestety, na ul. Ceglanej zarabia się na pacjentach kliniki, tzn na ludziach chorych, bo nikt przy zdrowych zmysłach, udając się do centrum nie będzie parkował na ul. Ceglanej.
  Uważam, że jest to żerowanie na pacjentach szpitala.

  • Grzegorz Żądło 31 maja, 2021 at 12:53 pm Reply

   Warto płacić poprzez aplikację. Można wtedy w pełni zdalnie „dopłacać” za kolejną godzinę postoju.

   • heniek 2 czerwca, 2021 at 11:39 am Reply

    Powinna przyjechać rowerem do szpitala. Ulicę Ceglaną należy zamknąć, wtedy ludzie chętnie przesiądą się do autobusu albo na rower. Prawda?

    • P Śl 2 czerwca, 2021 at 1:26 pm Reply

     Prędzej do tramwaju, bo jedzie częściej i szybciej, choć trzeba kilka minut się przespacerować.

    • Grzegorz Żądło 2 czerwca, 2021 at 11:58 am Reply

     A po co zamykać ulicę Ceglaną? Przecież powstają tu dwa osiedla, jest szpital i dojazd do basenu czy ośrodka rehabilitacji. Zanim pan coś napisze, musi pan trochę pomyśleć.

Dodaj komentarz

*
*