Reklama

W katowickim kościele będzie tablica przypominająca o Tragedii Górnośląskiej

źródło: http://www.piotripawel.wiara.org.pl.

Szymon Kosek
W sobotę w kościele św. Piotra i Pawła zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary Tragedii Górnośląskiej. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą o godz. 18.30.

Mszę poprowadzi arcybiskup Wiktor Skworc. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. – W 1945 roku kościół Piotra i Pawła był katowicką katedrą – tłumaczy ks. Andrzej Nowicki, proboszcz parafii przy ul. Mikołowskiej. Tablicę ufundował Ruch Autonomii Śląska. – Od kilku lat zabiegaliśmy o to, by taka tablica zawisła w którymś ze znaczących katowickich kościołów. Takie pomniki i tablice już są, ale najczęściej przypominają one o tych ofiarach Tragedii Górnośląskiej, które zostały wywiezione do Związku Radzieckiego. My chcemy przypomnieć też o tych, którzy stracili życie w komunistycznych obozach na terenie naszego kraju – mówi Marek Nowara z katowickiego koła RAŚ.
Po uroczystości, w Domu Śląskim (ul. Stalmacha 17) odbędzie się spotkanie z Leszkiem Jodlińskim, autorem tłumaczenia „Dzienników księdza Franza Pawlara”. Ksiądz Pawlar był w 1945 roku proboszczem parafii w Pławniowicach. W swoich dziennikach opisuje wydarzenia związane z Tragedią Górnośląską.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*